200 ulic z kontraruchem na 200-lecie roweru

200 ulic z kontraruchem na 200-lecie roweru

Pamiętam czasy, kiedy wszystkie ulice z dopuszczonym ruchem pod prąd w Krakowie można było nie tyle policzyć na palcach obu rąk, co po prostu łatwo wymienić. W ostatnich latach sytuacja uległa znaczącej poprawie i już na koniec 2016 roku ulic z kontrapasami lub kontraruchem w strefach „Tempo30” było 100. W roku 2017 na przypadający okrągły 200-ny jubileusz wynalezienia roweru, w Krakowie powinniśmy mieć 200 ulic jednokierunkowych z dopuszczonym ruchem w obu kierunkach dla rowerzystów. Pisze powinniśmy, bo wciąż trwają prace nad wprowadzaniem zmian w organiazacji ruchu w strefie płatnego parkowania, przy okazji których masowo pojawiają się tabliczki T-22 „Nie dotyczy rowerów”. Dziś są już na 167 ulicach, których aktualizowana lista dostępna jest na stronie rowery.zikit.pl/dane.

Przez ostatnie 3 tygodnie, bo tyle właśnie milczałem na ibikekrakow.com, większość komunikatów na twitterze dotyczyła nowych ulic z kontraruchem dla rowerów. Przypomnę tylko kilka z nich.

Dopuszczenie rowerów pod prąd na ulicach Szlachtowskiego i Niedziałkowskiego, to także realizacja postulatu z Kontraktu 100 rozwiązań.

Pozostając w tej części Krakowa należy wspomnieć o pasach dla rowerów, które zostały wznaczone na ul. Piastowskiej.

Na razie nie budzą one kontrowersji, ale spodziewam się fali pytań o nie na wiosnę przyszłego roku, kiedy pewna część krakowian przypomni sobie, że posiada rower. Przypomnę, bo niektórym wciąż to umyka. Rower jest całorocznym środkiem transportu, który moim skromnym zdaniem sprawdza się najlepiej w okresie jesienno-zimowym. A to dlatego, że właśnie wtedy z powodu np. opadów, Kraków staje w korkach. Tymczasem na rowerze można je z łatwością ominąć.

W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, dokonaliśmy zakupu i montażu kolejnych czujników do pomiaru natężenia ruchu rowerowego.

W sumie mamy ich teraz 9 sztuk, a wyniki pokazywane są na stronie rowery.zikit.pl/liczydla-rowerowe

Powoli kończąc już ten długi wpis, przypomnę tym, którzy nie śledzą mnie na twitterze, że można być na bieżąco z działaniami Miasta na rzecz Mobilności Aktywnej dzięki mojemu profilowi na instagramie.

Naprawdę dużo się wydarzyło w listopadzie. Powstały dwa potrzebne przejazdy dla rowerów. 

Zostało wyznaczone nowe przejście dla pieszych przez ul. Pielęgniarek.

A na al. Daszyńskiego cztery przejścia dla pieszych zostały wyniesione, by zmusić kierowców do ostrożniejszej jazdy.

Dla rowerzystów natomiast na ul. Czarnowiejskiej oddany został do użytku łącznik pozwalający przedostać się z ul. Miechowskiej na Chocimską.

A na zakończenie świetnej konferencji Open Eyes Economy Summit wystąpił Gil Penalosa, co nagrałem dla tych, którzy nie mogli być osobiście.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.