Słupki na środku chodnika stawia się by uniemożliwić nielegalne blokowanie chodnika

Słupki na środku chodnika stawia się by uniemożliwić nielegalne blokowanie chodnika

Radny Paweł Bystrowski na swoim blogu żali się, że ZIKiT montuje słupki na środku chodnika. Nie mam do Niego pretensji – radny Bystrowski z wykształcenia jest politologiem, a nie inżynierem i zapewne nigdy nic nie projektował. Słupki na środku chodnika montuje się jednak po to by zabezpieczyć chodnik przed parkowaniem za słupkami od strony jezdni. Inżynier projektując rozwiązania musi zabezpieczyć się przed (świadomym lub nieświadomym) działaniem użytkownika niezgodnym z intencjami autora projektu. Jako programista tworząc np jakąś stronę www z formularzem muszę zabezpieczyć się przed sytuacją w której użytkownik zamiast wpisać swoje imię w formatce dokona np ataku sql injection, czyli (mówiąc w uproszczeniu) wpisze kod, którym uzyska nieuprawniony dostęp do np. bazy danych użytkowników systemu.

Rozwiązania odporne na celowe nieuprawnione działania użytkownika
Podobnie rzecz ma się ze słupkowaniem chodników: nie wystarczy osłupkować chodnika od strony jezdni, bo zdarzają się kierowcy, którzy wjeżdżają za słupki przez np przejścia dla pieszych, czy wjazdy do posesji. Osłupkowanie przejść dla pieszych czy słupki na środku chodnika przy wjazdach do posesji (bo samych wjazdów osłupkować nie można) jest więc inżynierskim zabezpieczeniem przed nieuprawnionym parkowaniem na chodniku.


Infrastruktura musi być odporna na działania niezgodne z intencją autora. Humanista może denerwować się czemu (niezbyt estetycznie) są one czerwono białe, ale powinien docenić je w nocy gdy na nie nie wejdzie. Politolog może denerwować się czemu słupki montowane są 0,5 m od skraju chodnika, ale powinien zapoznać się z pojęciem skrajni i z przepisami Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dziennik Ustaw Nr 220, Poz. 2181, z późn. zm.)

Słupki chronią zdrowie pieszych
Po moim wniosku osłupkowano okolice przedszkola samorządowego przy ul Saskiej 11 w Krakowie. Od lat problemem tam były parkujące samochody, które podczas manewrowania stawały się zagrożeniem dla dzieci. Sytuacji nie poprawiło oddanie dedykowanego parkingu obok przedszkola, bo wielu rodziców dla wygody parkowała nielegalnie na chodniku. Bywało że równolegle parkowały tam 2, 3 a nawet 4 samochody, a kolejne pod oknami przedszkola w pasie oddzielonym od Saskiej metalowym płotem (klasyczny przykład objeżdżania słupków). Czarę goryczy przelał wypadek: w wyniku manewrowania nielegalnie zaparkowanego auta doszło do potrącenia opiekunki, która szła odebrać z przedszkola dziecko (opiekunka była niezdolna do pracy przez 3 miesiące). Zdjęcie z Saskiej poniżej:

Zawnioskowałem by postawić na chodniku słupki, ale w takiej odległości by nie utrudniały dzieciom np jazdy na rowerze, a rodzicom jazdy z wózkami. Dowiedziałem się że należy przyjąć odległość między słupkami 1.7 m by zapewnić przejezdność pojazdu służącego do zimowego utrzymania chodników (zgarnianie śniegu i posypywanie solą). Dodatkowo zawnioskowałem by ustawić słupki także od strony wjazdu na parking przedszkola – tak by uniemożliwić kierowcom wjazd na chodnik od tamtej strony.

Czy słupki przeszkadzają pieszym?
Minął rok od montażu słupków i muszę powiedzieć że słupki na środku chodnika (o ile są montowane odpowiednio rzadko) nie przeszkadzają pieszym, za to znacząco ułatwiły poruszanie się chodnikiem, który wreszcie jest wolny od manewrujących samochodów. Montaż tych słupków spotkał się z pozytywną reakcją większości rodziców dzieci uczęszczających do tego przedszkola.

Słupki = Paryż, Wiedeń, Budapeszt
Nie wszystkie zdjęcia opublikowane przez radnego Bystrowskiego uważam za pozytywne przykłady działań ZIKiTu. Przykładowo jeśli chodnik ma 1 m szerokości i zgodnie z prawem wyznaczymy na nim słupki zachowując skrajnie 0,5 m to słupki pojawią się dokładnie na środku chodnika mocno utrudniając korzystanie z takiego chodnika (a taki przykład znalazłem na fotografiach radnego). Jednak słupkowanie to standard w europejskich miastach takich jak Paryż, Wiedeń, czy Budapeszt.

foto: Mikołaj Leszczuk – Paryż
Także tam znaleźli się kierowcy, którzy chcieli parkować blokując chodniki i niestety słupki to jedyne skuteczne rozwiązanie jakie wynaleziono na świecie.

Słupkowanie tylko od strony jezdni, które w dalszym ciągu umożliwia nielegalne blokowanie chodnika to rozwiązanie pod którym może podpisać się politolog, ale nigdy inżynier.

foto: Piotr Liguziński

foto: Rafał Armatys

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,