Ominięcie Fortu Lasówka po ulicy zamiast wałem to powtórzenie problemów trasy Tynieckiej na ul Tynieckiej

Ominięcie Fortu Lasówka po ulicy zamiast wałem to powtórzenie problemów trasy Tynieckiej na ul Tynieckiej

Skrót:
Na planowanej trasie pieszo-rowerowej po wałach Wisły w okolicy Fortu Lasówka w Płaszowie projektant zaplanował wyrzucenie niechronionych uczestników ruchu drogowego na wąską, krętą, ruchliwą drogę bez chodnika, pobocza i oświetlenia. Polak i po szkodzie głupi, bo jest to powtórzenie błędów jakie popełniono na trasie po wałach przy ul Tynieckiej.

Audyt
Trwa audyt projektu DOKOŃCZENIE PRZEBUDOWY WAŁÓW P.POWODZIOWYCH RZEKI WISŁY W KRAKOWIE W RAMACH ROZBUDOWY PRAWEGO I LEWEGO WAŁU RZEKI WISŁY W KRAKOWIE. W jego ramach projektowana jest m.in. trasa rowerowa na prawobrzeżnym wale Wisły na odcinku od portu Płaszów (ul Na Zakolu) do Stopnia Wodnego Przewóz. W ramach tej przebudowy trasa przebiegać będzie obok totalnie zdewastowanego Fortu Lasówka. Pomimo, że dla samego fortu ZBK szuka inwestora (w sieci znajdują się informacje o tym, że inwestorzy chcieli tam budować m.in. restauracje ze stadniną i portem dla łódek i motorówek), to w przypadku wału konserwator wykazując nadgorliwość chce wyrzucić z wałów wszystkich pieszych i rowerzystów na ul Golikówa.

Na odcinku 3 w km wału od 2+900 do km 3+100 znajduje się Fort 50 a Lasówka, wpisany do rejestru zabytków pod numerem A-973. Fort powstał w 1899 r na południowym brzegu rzeki Wisły i należał VII obszaru warownego Twierdzy Kraków. Ze względu na ograniczenia konserwatorskie zakres prac budowlanych, które będą się odbywały na terenie fortu ogranicza się jedynie do:
• Wykonanie przesłony pionowej przez korpus wału w podłożu na głębokość 6 m od podstawy wały.
• Nadbudowa wału wg przekroju Typ III bez ingerencji w skarpy istniejących obwałowań i drzewostan.
• Wykonanie dwóch zjazdów z korony wału w kierunku zawala w km 2+920 i w km 3+128
Korona wału w obrębie fortu nie będzie udostępniona dla ruchu rowerowego i pojazdów. Przejazd pojazdów inwestora w obrębię Fortu Lasówka nie będzie możliwy. Komunikacja będzie się odbywała ulicą Golikówka, która obiega fort od strony południowej i wschodniej.

Projekt 1.

Projekt 2.

Jest to w zasadzie powtórzenie błędu z trasy Tynieckiej gdzie przez problemy własnościowe na wale rowerzystów wyrzucono na ruchliwą ulicę Tyniecką stwarzając liczne sytuacje konfliktowe (polecam archiwalny odcinek Jedź bezpiecznie: 05.06.2011).

W przeciwieństwie do ul Tynieckiej ul Golikówka nie ma jednak nawet chodnika, czy choćby centymetra pobocza, nie ma oświetlenia, jest bardzo wąska, a na całym przebiegu wzdłuż Fortu Lasówka prowadzi po łuku o fatalnej widoczności.

Proponuje by Pan konserwator tłumaczył 4 letniemu dziecku na hulajnodze, 6 latce na rolkach, czy 8 latce z psem na spacerze jak bezpiecznie się tutaj poruszać.

Wraz ze wzrastającą zabudową Rybitw ruch samochodowy na tej trasie staje się coraz większy, co gorsza ponad 30 ha położonych na południe od fortu może zostać wkrótce zabudowane pod duże osiedle mieszkaniowe (piszą o tym LoveKrakow i krakowska Wyborcza)

Po zabudowie obszaru wskazanego przez MPZP obszaru „Rybitwy – rejon ulicy Golikówka”, ruch samochodowy na ul Golikówka prawdopodobnie uniemożliwi w ogóle bezpieczny ruch turystyczny już nie tylko dzieciom, ale też dorosłym. Trudno mi zrozumieć czemu konserwator chce wyrzucić moje dzieci na wąską, krętą, ruchliwą drogę bez chodnika, pobocza i oświetlenia. Z przyjemnością korzystamy z dziećmi z trasy rowerowej po drugiej, czyżyńskiej stronie Wisły (od Białuchy do Mostu Nowohuckiego, a potem Wandy) i ciężko mi zrozumieć czemu ktoś chce odebrać bezpieczeństwo dzieciom po płaszowskiej stronie rzeki Wisły. Pamiętajmy, że mówimy o fragmencie wałów długości 100-200 m, przy forcie, który jest ruiną i który by przetrwać musi i tak zostać jakoś komercyjnie zagospodarowany. Mam nadzieję że konserwator się jednak opamięta i trasa pieszo rowerowa zostanie wyznaczona na koronie wału koło fortu. Takie rozwiązanie będzie także odstraszało wandali i osoby urządzające libacje: duży ruch rekreacyjny rzędu kilku tysięcy osób na dobę w słoneczne dni to skuteczny odstraszacz patologii (z wału doskonale widać teren fortu, a każdy użytkownik wału szybko może zawiadomić odpowiednie służby).

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,