Biurowce Enterprise Park z własną wypożyczalnią rowerów

Biurowce Enterprise Park z własną wypożyczalnią rowerów

Wypożyczalnia rowerów, przeznaczona dla najemców Enterprise Park, wystartowała w marcu tego roku. To już trzeci sezon, podczas którego pracownicy Delphi i Cisco, mogą za darmo korzystać z 30 rowerów w barwach kompleksu biurowego Enterprise Park.

Pomysł na stworzenie w Enterprise Park wypożyczalni rowerów dla najemców zrodził się w 2014 roku. Wówczas rozpoczęto starania, aby otrzymali oni możliwość wypożyczania rowerów bez ponoszenia dodatkowych opłat, które dostępne są na przysłowiowe „wyciągnięcie ręki”. W 2015 roku wystartował program pilotażowy, który zakładał dostępność 10 rowerów w sezonie.

„Pierwszy sezon funkcjonowania wypożyczalni rowerów w Enterprise Park pozwolił nam przekonać się, że nasza inicjatywa spotkała się z zainteresowaniem ze strony najemców – mówi Marta Wybrańska, Leasing Director w Avestus Real Estate.  Rowery, w ciągu trwającego od marca do października sezonu, zostały wypożyczone ok. 300 razy. Wynik był dla nas satysfakcjonujący, dlatego postanowiliśmy kontynuować projekt w kolejnych latach – dodaje.

W obecnym sezonie do dyspozycji najemców oddano 30 rowerów. Jednoślady znajdujące się w Enterprise Park to rowery miejskie. Według obowiązującego regulaminu rowery można wypożyczyć maksymalnie na 3 dni, również na weekend.

„W przypadku rowerów obowiązuje zasada, że im lepsza pogoda, tym większym cieszą się zainteresowaniem. Tak jest i u nas. Jeśli chodzi o intensywność wypożyczeń w zależności od dnia tygodnia, nie ma reguły. Są osoby, które preferują jazdę na rowerach Enterprise Park w ciągu tygodnia oraz takie, których zainteresowanie wzmaga się przed weekendem” – mówi Andrzej Borówka, Property Manager w Avestus Real Estate.

Każdy z pracowników Delphi i Cisco ma możliwość wypożyczenia roweru, jedynym warunkiem jest jego dostępność. Aby go odebrać, wystarczy okazać dowód tożsamości i pracowniczy identyfikator. Rowery są dostępne przy wartowni, w której stacjonuje pracownik ochrony. Wartownia znajduje się przy wjeździe do kompleksu od strony ulicy Na Dołach.

Ubiegły sezon był rekordowy pod względem zainteresowania najemców możliwością wypożyczenia rowerów. Zostały one wypożyczone wówczas aż 900 razy. Mamy nadzieję, że w tym roku uda się powtórzyć, a nawet poprawić ten wynik – komentuje Andrzej Borówka, Property Manager w Avestus Real Estate. Z myślą o większym komforcie cyklistów, w tym roku planujemy również uruchomienie systemu internetowego, umożliwiającego rezerwacje, wybór konkretnego roweru oraz drukowanie statystyk z pozycji użytkownika” – dodaje.  

Za złożenie i serwisowanie rowerów odpowiada profesjonalna firma Cyclo-Centrum, działająca na krakowskim rynku nieprzerwanie od 1984 roku. Rowery dostępne na terenie biurowca Enterprise Park  to typowe rowery miejskie, składające się z ramy aluminiowej, koła aluminiowego 28’, hamulca typu V-break, piasty koła tylnego Shimano 3 biegowej, mechanizmu korbowego jednorzędowego 38 zębów, oświetlenia przedniego i tylnego. W komplecie  udostępniane jest również zapięcie do roweru.

„Oferowane przez nas rowery zostały złożone według specjalnych wymagań i kryteriów. Są one również rokrocznie serwisowane po zakończeniu sezonu. Zależy nam, aby sprzęt był sprawny na długo – mówi Andrzej Borówka, Property Manager w Avestus Real Estate.

Przestrzeń Enterpise Park jest przyjazna dla rowerzystów. W tym roku, wzdłuż budynku D, zamontowano 120 dodatkowych stojaków rowerowych, w tym 24 stojaki typu U-lock
z zapięciem na ramę oraz 96 stojaków z zapięciem na koło. W kompleksie pojawiły się również dodatkowe oznakowanie poziome oraz  tzw. sierżanty (znak P-27 – rower z podwójną strzałką jako daszkiem).

W tym roku, po raz drugi, planowana jest również organizacja święta rowerowego dla najemców Enterprise Park we współpracy firmą Bike2BOX. Całodniowy event odbędzie się 9 czerwca.

Autor: Ewelina Trześniewska

Komentarz Adama Łaczka

Tekst powstał w wyniku zapytania Avestus Real Estate o to skąd się na Płaszowie wzięły rowery w barwach Enterprise Park. Moim zdaniem jest to cenna inicjatywa, która powinna być naśladowana przez inne parki biurowe. Taka wypożyczalnia „na próbę” daje możliwość spróbowania codziennych dojazdów do pracy bez potrzeby zakupu roweru i dopiero gdy taki sposób dojazdów „wypali” możemy sobie kupić własny rower. Wielki plus także za to, że zaprezentowane rowery są miejskie – na takich rowerach łatwiej przekonać pracowników do dojazdów do pracy na rowerze.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,