Czy Krakowianie będą chcieli latać z Centralnego Portu Lotniczego?
Ilustracja: Mach240390
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Czy Krakowianie będą chcieli latać z Centralnego Portu Lotniczego?

Odżyła koncepcja budowy Centralnego Portu Lotniczego – gdzieś między Łodzią, a Warszawą. Czy rzeczywiście po zbudowaniu takiego centralnego lotniska dla całej Polski będzie ono atrakcyjne dla mieszkańców spoza Łodzi i Warszawy? Przyjrzyjmy się na przykładzie krakowskich Balic.
Najpopularniejsze kierunki lotów – miasta (2015)

lp Miasta (lotniska) pasażerowie
1 Wielka Brytania Londyn (LHR, LGW, STN) 448 000
2 Polska Warszawa (WAW) 300 000
3 Niemcy Frankfurt (FRA) 282 000
4 Norwegia Oslo (OSL, RYG) 246 000
5 Niemcy Monachium (MUC) 209 000
6 Francja Paryż (CDG, BVA) 174 000
7 Irlandia Dublin (DUB) 167 000
8 Włochy Mediolan (BGY) 127 000
9 Niemcy Berlin (TXL) 125 000
10 Belgia Bruksela (BRU, CRL) 125 000

 

Najpopularniejsze kierunki lotów – miasta i czas przelotu wg Google flight

lp Miasta (lotniska) czas lotu
1 Wielka Brytania Londyn (LHR, LGW, STN) 2h 30m
2 Polska Warszawa (WAW) 0h 50m
3 Niemcy Frankfurt (FRA) 1h 35m
4 Norwegia Oslo (OSL, RYG) 1h 55m – 2h 05m
5 Niemcy Monachium (MUC) 1h 15m
6 Francja Paryż (CDG, BVA) 2h 15m
7 Irlandia Dublin (DUB) 3h 00m
8 Włochy Mediolan (BGY) 1h 45m
9 Niemcy Berlin (TXL) 1h 20m
10 Belgia Bruksela (BRU, CRL) 2h 00m

 

Dla porównania czas przejazdu pociągiem pendolino na trasie Kraków Główny – Warszawa Centralna obecnie to 2h 20min – 2h 28m. Warto jednak zauważyć, że kursów pendolino z Krakowa do Warszawy mamy np. dzisiaj 13 na dobę, a kursów SKA do Balic z taktem 30 min i 17 minutowym czasem przejazdu aż 39 kursów na dobę (od 5 rano do północy), a w przyszłości wraz z planowaną budową torów aglomeracyjnych w centrum Krakowa takt pociągów na lotnisko Balice wzrośnie do 15 minut. Trasa drogowa do np Mszczonowa gdzie mogłoby powstać to lotnisko to mniej więcej 300 km licząc przejazd autostradami A4 i przyszłą A1. Nawet jadąc z maksymalną prędkością 140 km/h czas dojazdu wyjdzie nam przybliżony do tego kolejowego (pamiętajmy też o np kolejkach na bramkach na autostradzie). W czasie, w którym do Centralnego Portu Lotniczego zaledwie dojedziemy pociągiem lub samochodem, to z Krakowa już dolecimy do naszego docelowego lotniska, lub zaraz na nim wylądujemy. Przewaga czasowa Balic nad CPL dotyczy  praktycznie wszystkich lotnisk w Europie, do których latamy, lub możemy lecieć z Balic.

Najdalsze kierunki lotów – miasta i czas przelotu wg Google flight

lp miasta (lotniska)
czas lotu
1 Hiszpania Teneryfa TFS 5h 30m
2 Hiszpania Gran Canaria LPA 5h 25m
3 Izrael Tel Awiw TVL 3h 45m
4 Hiszpania Malaga AGP 3h 45m
5 Portugalia Porto OPO 3h 35m
6 Norwegia Trondheim TRD 2h 20m

 

Obojętnie czy lecimy do najdalej wysuniętych lotnisk kontynentalnych Portugalii i Hiszpanii, czy do Izraela, czy do leżącego na dalekiej północy norweskim Trondheim to z Balic mamy bezpośrednie loty o czasie przelotu niewiele większym niż czas dojazdu do Centralnego Portu Lotniczego. Tylko lotniska na Wyspach Kanaryjskich są istotnie dalej.

Jeśli nie wygodą, to może siłą?
Warto zadać pytanie czy da się jednak politycznie wpłynąć na to, by mieszkańcy Krakowa i Małopolski latali z Centralnego Portu Lotniczego. Co prawda tylko za loty do Warszawy odpowiada polski przewoźnik LOT.
Najpopularniejsze kierunki lotów – miasta i przewoźnicy

lp Miasta (lotniska) przewoźnicy
1 Wielka Brytania Londyn (LHR, LGW, STN) British Airways, EasyJet, Ryanair
2 Polska Warszawa (WAW) LOT
3 Niemcy Frankfurt (FRA) Lufthansa
4 Norwegia Oslo (OSL, RYG) Norwegian, Ryanair
5 Niemcy Monachium (MUC) Lufthansa
6 Francja Paryż (CDG, BVA) EasyJet, Ryanair
7 Irlandia Dublin (DUB) Ryanair
8 Włochy Mediolan (BGY) Ryanair
9 Niemcy Berlin (TXL) Air Berlin
10 Belgia Bruksela (BRU, CRL) Brussels Airlines, Ryanair

Jednak nie można wykluczyć sztucznego podwyższania opłat lotniskowych w Krakowie celem wygonienia zagranicznych linii do CPL. Jest to możliwe, gdyż większościowym udziałowcem lotniska są Państwowe Porty Lotnicze, które są zależne od rządu.

Wnioski
Dostępne dane wskazują, że Centralny Port Lotniczy raczej nie będzie się cieszył popularnością u mieszkańców Krakowa i Małopolski.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,