II Zlot Rowerów Cargo: parada i debata

II Zlot Rowerów Cargo: parada i debata

Innowacyjność niekoniecznie oznacza wykorzystywanie najnowocześniejszych technologii. Nierzadko „innowacyjne” może okazać się sięgnięcie po rozwiązania, które znali już nasi dziadkowie, a nawet pradziadkowie. Tak jest na przykład z rowerami towarowymi, które już pod koniec XIX wieku były powszechnie używane do wykonywania dostaw w całej Europie, szczególnie w Danii i Holandii. Z czasem zastąpił je samochód, ale w ostatnich latach dwu- i trzykołowe rowery towarowe przeżywają swoją drugą młodość. Dość powiedzieć, że w samej Kopenhadze jeździ ich ponad 40 000.

Na tym tle kilkaset polskich rowerów towarowych, w tym ok. 50-60 w Krakowie, wygląda bardzo skromnie. Mimo to codziennie możemy spotkać je na ulicach rowery z kawą (kto jeszcze nie pił kawy z EspressoBike na Rondzie Mogilskim?), z sokami, służące do dostaw (Smokowóz!), a także coraz liczniejsze rowery służące do transportu dzieci. Różnorodność typów rowerów towarowych jest ogromna – dwu i trzykołowe, z dużą skrzynią z przodu albo bagażnikiem z tyłu, duże i jeszcze większe, zabierają do czworga małych pasażerów albo 100 kg ładunku.

Najbliższa okazja, żeby zobaczyć najróżniejsze rowery towarowe i porozmawiać z ich właścicielami nadarza się 1 października podczas II Zlotu Rowerów Cargo. Zapraszamy szczególnie na paradę rowerów cargo, która wyruszy spod Wawelu (Plac Wielkiej Armii Napoleona) o godzinie 12. Następnie od 13 do 16 będziemy wszyscy wspólnie czekać na zainteresowanych na ul. Krupniczej. O godzinie 16 imprezę zakończy debata w budynku Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie przy ul. Rajskiej nt. roli rowerów towarowych w dostawach w centrum miasta. W debacie wezmą udział przedstawiciele biznesu (firmy Smokowóz, Wrocławscy Kurierzy Rowerowi, DHL), organizacji rowerowych oraz Pan Łukasz Franek, wicedyrektor Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie, a także Konsul Honorowy Królestwa Niderlandów w Krakowie – Pan Patrick Den Bult.

Organizatorami wydarzenia są Pierwsza Spółdzielnia Rowerowa z Krakowa, Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów, współorganizatorzy to Fundacja Otwarty Plan, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu.

(Foto: Fundacja Otwarty Plan)

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,