Od września – do żłobka, przedszkola, szkoły! Bezpiecznie, sprawnie, na czas

Od września – do żłobka, przedszkola, szkoły! Bezpiecznie, sprawnie, na czas

Zmieniamy nasze nawyki komunikacyjne

Nie potrzebujemy nowego roku kalendarzowego aby coś postanowić. Wystarczy nowy rok szkolny, aby otworzyć nowy rozdział naszego życia.

Dziś 1 września. Po wakacjach, po urlopie wracamy do codzienności. Codzienności, którą możemy nieco odmienić, podejmując niezobowiązującą próbę dotarcia do pracy lub szkoły innym środkiem transportu niż samochód. Testujemy, tak jak nowe oprogramowanie, przez 30 dni września. Psychologowie mówią, że średnio właśnie tyle czasu zajmuje nam wyrobienie nowego nawyku.

Zachęcamy: od 1 września do żłobka, przedszkola, szkoły, bezpiecznie, sprawnie, na czas… dotrzesz pieszo, rowerem, tramwajem, autobusem. A samochodem tylko wtedy, kiedy jest to naprawdę konieczne.

Zamiast wozić w samochodzie powietrze i zanieczyszczać to wokół nas, to którym oddychamy, warto poznać w sumie prosty przepis na Kraków bez smogu: likwidacja palenisk węglowych, dbałość o tereny zieleni, nasadzenia nowych krzewów i drzew, i na koniec, dla czystego powietrza, szczypta nowego nawyku komunikacyjnego.

Od 1 września jest to tyle łatwiejsze, że wszystkie dzieci do czasu ukończenia szkoły podstawowej w krakowskiej komunikacji zbiorowej podróżuja bezpłatnie.

Więcej: Kraków. Mobilność aktywna. Powietrze czyste

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce".