Budżet obywatelski – głosujmy przez profil zaufany platformy ePUAP

Budżet obywatelski – głosujmy przez profil zaufany platformy ePUAP

„Skrzydła Krakowa”, czyli kontrowersyjny projekt, który zdobył najwięcej głosów w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego, nie będzie w ogóle realizowany. Jest to z pewnością rozwiązanie problemu zakupu szybowców przez miasto, jednak nie rozwiązuje to wcale problemu dziurawego systemu głosowania w budżecie obywatelskim. Machlojki okołoporojektowe, czyli zbieranie głosów przez zatrudnionych przez olx studentów uwidoczniły nam, że system głosowania na budżet obywatelski przez Internet  jest dziurawy i nieodporny na oszustwa.

Na jakie projekty głosowano za 2 i 1 pkt?
Dotychczas poruszano głównie fakt, że zebrano dane osobowe bez zgody GIODO (Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych). Warto jednak podkreślić, że zebrane nielegalnie dane służyły nie tylko do głosowania na konkretny projekt (czym tłumaczyły się osoby zbierające dane), ale też na inne – często takie o których osoba za którą głosowano w ogóle nie miała pojęcia. Przykładowo 10 ankieterów zatrudnionych przez olx miało łącznie zebrać 2150 danych osobowych. Nawet jeśli każda z tych 2150 osób zgodziła się oddać swój głos za 3 pkt na wskazany przez ankieterów projekt, to na które projekty oddano głos za 2 pkt i za 1 pkt? Przecież aby głos był ważny musiano na coś zagłosować – to 6450 pkt do rozdysponowania wg własnego widzimisię. Analogicznie osoba posiadająca te dane osobowe może zagłosować na dowolny projekt budżetu obywatelskiego – niekoniecznie w dzielnicy w której dana osoba mieszka, bo nie było takiej walidacji podczas głosowania. Skala nadużyć jest więc o wiele większa niż to opisywały media i nikt nie wie jak bardzo oficjalne wyniki głosowania zostały zdeformowane przez nieuczciwe praktyki.

Baza do oszustw wielokrotnego użytku
Co gorsza te nielegalnie zebrane dane można użyć też w kolejnych edycjach budżetu obywatelskiego, a miasto przerzuca odpowiedzialność na pokrzywdzonych – to oni muszą zgłosić się do miasta by odzyskać władzę na swoimi danymi i jak długo tego nie zrobią oszuści mogą głosować na co tylko zechcą. Teraz, gdy mechanizm oszustwa jest już znany z pewnością znajdzie się więcej „ankieterów” zbierających dane osobowe umożliwiających dowolne głosowanie w bieżącym i w przyszłych głosowaniach.

Furtkę w zabezpieczeniach trzeba załatać
Obecnego systemu głosowania przez Internet nie da się już utrzymać. Jeśli go nie zmienimy to śmiało można mówić, że osoby odpowiedzialne za budżet obywatelski przygotowały backdoor (pol. tylne drzwi,furtka), czyli lukę w zabezpieczeniach systemu utworzoną umyślnie w celu późniejszego wykorzystania. Z pewnością obrońcy starego systemu głosowania będą oponować, tłumacząc swój sprzeciw tym, że wprowadzenie dodatkowych obostrzeń obniży frekwencję głosowania. Ale cóż warta jest frekwencja, jeśli stoją za nią oszustwa? Ilu mieszkańców będzie chciało brać udział w hucpie, gdzie o ewentualnym zwycięstwie zdecyduje to, kto sprawniej przeprowadzi akwizycję danych osobowych? Walka o frekwencję nie może odbyć się kosztem wiarygodności budżetu obywatelskiego.

Jak wprowadzić zabezpieczenia najmniejszym kosztem?
Z pewnością złym pomysłem jest kosztowna budowa własnego systemu weryfikacji od podstaw. Ale dlaczego nie reużyć profilu zaufanego platformy ePUAP?
1. Dzięki temu miasto miałoby pewność, że jako Jan Kowalski na pewno głosuje Jan Kowalski.
2. Zbieranie danych osobowych byłoby bezużyteczne, a dane osobowe zebrane w poprzednich edycjach budżetu obywatelskiego nie pozwolą na głosowanie za kogoś trzeciego.
3. Cały system weryfikacji jest już gotowy: czekają na nas urzędnicy w UMK, czy w Urzędzie Wojewódzkim. Nie trzeba zatrudniać nikogo nowego.
4. Promujemy państwową platformę ePUAP do załatwiania spraw urzędowych, bez wychodzenia z domu. Konto założone na potrzeby budżetu obywatelskiego przyda się w wielu innych sytuacjach. Zwiększamy w ten sposób kompetencje techniczne społeczeństwa.
5. Istnieje już pewna baza osób, która ma już profil zaufany, lub podpis elektroniczny i Ci ludzie będą mogli wziąć udział w głosowaniu bez dodatkowej weryfikacji. Tej zalety nie miałby system weryfikacji budowany od podstaw.
6. Profil zaufany jest darmowy.

Pomysł z profilem zaufanym może nie jest idealny, ale jest najprostszy i najtańszy, a przez to najbardziej oczywisty. Mam nadzieję że zaakceptuje go Rada Budżetu Obywatelskiego. Liczę, że nie zabraknie im kompetencji informatycznych i zrozumieją, że upieranie się przy obecnym systemie oznacza ich przychylność dla oszustów i kombinatorów. Oczywiście równolegle dalej można utrzymać głosowanie osobiste w punktach do głosowania.

Na koniec przypominam – jak założyć profil zaufany:

 1. Wejdź na stronę ePUAP.
 2. Załóż konto.
 3. Wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego.
 4. Znajdź najbliższy urząd, w którym będziesz mógł potwierdzić profil zaufany ePUAP.
 5. Udaj się do wybranego urzędu, żeby potwierdzić założenie profilu zaufanego.

Profil zaufany możesz też założyć samodzielnie, jeśli masz bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany certyfikatem kwalifikowanym. To proste:

 1. Wejdź na stronę ePUAP.
 2. Załóż konto.
 3. Wypełnij wniosek o założenie profilu zaufanego.
 4. Potwierdź swoje dane za pomocą podpisu elektronicznego.

Wykaz punktów potwierdzających Profil Zaufany w Urzędzie Miasta Krakowa

Adres potwierdzania PZ  poziom/pokój  okienko/stanowisko  godziny
PL. WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH 3-4 parter, informacja UMK  – 7:40-15:30
AL. POWSTANIA WARSZAWSKIEGO 10,
CENTRUM ADMINISTRACYJNE
 parter, stanowiska informacyjno-podawcze  38 lub 39 7:40-15:30
 I piętro, stanowiska informacyjno-podawcze  box 80 7:40-15:30
UL. LUBELSKA 27  parter, pokój nr 1  – 7:40-15:20 lub 10:00-18:00
w zależności od dnia
OS. ZGODY 2  parter, pokój nr 8  – 7:40-15:30
 I piętro  7 9:00-17:00 lub 10:00-18:00
w zależności od dnia
 I piętro  10 7:40-15:30
 III piętro, pokój nr 328  7 7:40-15:20
UL. WIELICKA 28  II piętro, pokój nr 211  –  7:40-15:30
III piętro, punkt obsługi przedsiębiorcy 2 lub 3 7:40-15:30

Wykaz pozostałych punktów potwierdzających Profil Zaufany na terenie Gminy Miejskiej Kraków

Na terenie Gminy Miejskiej Kraków obywatele mogą potwierdzić Profil Zaufany również w następujących urzędach:

 • MAŁOPOLSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W KRAKOWIE, UL. BASZTOWA 22
 • MAŁOPOLSKI URZĄD WOJEWÓDZKI W KRAKOWIE, UL. PRZY RONDZIE 6
 • MAŁOPOLSKI URZĄD SKARBOWY, OS. BOHATERÓW WRZEŚNIA 80
 • PIERWSZY URZĄD SKARBOWY KRAKÓW, UL. RZEMIEŚLNICZA 20
 • DRUGI URZĄD SKARBOWY KRAKÓW, UL. KROWODERSKICH ZUCHÓW 2
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW-PODGÓRZE, UL. WADOWICKA 10
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW-KROWODRZA, UL. KROWODERSKICH ZUCHÓW 2
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW-PRĄDNIK, UL. KROWODERSKICH ZUCHÓW 2
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW-ŚRÓDMIEŚCIE, UL. KROWODERSKICH ZUCHÓW 2
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW-STARE MIASTO, UL. GRODZKA 65
 • URZĄD SKARBOWY KRAKÓW – NOWA HUTA, OS. BOHATERÓW WRZEŚNIA 80
 • ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH ODDZIAŁ W KRAKOWIE, UL. PĘDZICHÓW 27
 • ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH INSPEKTORAT KRAKÓW – PODGÓRZE, UL. ZAKOPIAŃSKA 62
 • ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH INSPEKTORAT KRAKÓW – NOWA HUTA, OS. TEATRALNE 8
 • ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH INSPEKTORAT KRAKÓW – ŁAGIEWNIKI, UL. ZAKOPIAŃSKA 33
 • ZAKŁAD UBEZPIECZEŃ SPOŁECZNYCH INSPEKTORAT KRAKÓW – KROWODRZA, UL. ŚWIĘTOKRZYSKA 12

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,