Segwaye to motorowery

Segwaye to motorowery

Nie jestem ani przeciwnikiem, ani zwolennikiem pojazdów marki Segway, natomiast nie mogę się zgodzić z tekstem Dawida Kucińskiego, jakoby status tych pojazdów był nieuregulowany.

Sięgnijmy do art 2 Prawa o Ruchu Drogowym:

„46) motorower — pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;”

Segway i-Series osiągający maksymalną prędkość 20.1 km/h i posiadający silniki o mocy 1.5 kW całkowicie mieści się w tej definicji, więc ten pojazd to motorower.

Warto zwrócić uwagę, że żeby kierować Segwayem:

  1. w wieku od 14- 18 lat trzeba mieć prawo jazdy kat. AM (jest szkolenie i egzamin);
  2. po ukończeniu 18 lat nie trzeba mieć już tego prawa jazdy;
  3. Przed ukończeniem 14 lat w ogóle nie można mieć prawa jazdy kat. AM, więc nie ma mowy o kierowaniu tym pojazdem;

Dodatkowe wymogi, o których przynajmniej częściowo zapominają w wypożyczalniach:

  1. Segway musi posiadać dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe;
  2. Segway powinien być zarejestrowany i posiadać zalegalizowane tablice rejestracyjne;
  3. Potrzebne jest także ubezpieczenie OC;
  4. Każdy Segway musi mieć przeprowadzone badanie techniczne do trzech lat od momentu pierwszej rejestracji, a następnie do dwóch lat od daty ostatniego badania technicznego;
  5. Segway nie może jeździć po parkach, chodnikach i ścieżkach rowerowych, ale jak najbardziej może poruszać się po drogach publicznych.
  6. Kierujący musi mieć kask;
  7. Nie można kierować po spożyciu alkoholu;

Producent twierdzi, że w Polsce brak jest regulacji prawnych dotyczących Segwayów, jednak jest to całkowicie zrozumiałe – rolą biznesu jest dbanie o własny interes, a łatwiej jest handlować pojazdem, który nie podlega regulacjom. Ale przecież nie tylko Segway produkuje dziwne pojazdy. Przykładowo niemiecka firma FINE Mobile GmbH produkuje TWIKE, czyli dwuosobowy pojazd stanowiący połączenie roweru z mikrosamochodem (do jego poruszania wykorzystywana jest zamiennie siła ludzkich mięśni lub silnik elektryczny zasilany z akumulatora).
Na świecie jest co najmniej kilka firm produkujących nietypowe pojazdy i każda z nich może twierdzić że ich produktu obowiązujące regulacje nie dotyczą. Czy przed każdą z nich policja skapituluje i przyjmie interpretacje jaką narzuci im zagraniczny biznes?

Warto też zapytać czy na postawę policji nie wpływa fakt, iż producent Segway’a przekazał policji nieodpłatnie kilka pojazdów do testów pod kątem możliwości wykorzystania ich w służbie i działaniach policji, ze szczególnym uwzględnieniem patroli pieszych… Tym samym sami policjanci poruszali się tymi motorowerami po traktach dla pieszych, parkach i chodnikach będąc formalnie na „pieszym” patrolu.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,