Linia tramwajowa na os Złocień jest potrzebna

Linia tramwajowa na os Złocień jest potrzebna

Radni zdecydowali o zabezpieczeniu pieniędzy na budowę linii tramwajowej na Rybitwy i od razu posypała się krytyka: że to niepotrzebne, że nas nie stać. Serio? Mamy olbrzymi problem ze smogiem i nie stać nas na budowanie linii tramwajowej? Owszem, linie tramwajowe np. na Górkę Narodową, czy Azory są bardziej potrzebne, ale przy naszym zanieczyszczeniu powietrza powinno się zarezerwować pieniądze na budowę kolejnej inwestycji w transport szynowy kosztem jakiejś inwestycji drogowej, tym bardziej że do 2022 wesprą nas olbrzymie fundusze unijne.

Szeroka droga potrzebna, ale tramwaj nie?
W 2010 roku budowano ciąg ulic: Ryszarda Kuklińskiego, Lipska, Jana Surzyckiego, Rybitwy, Christo Botewa, Tadeusza Śliwiaka. Kuklińskiego ma przekrój 2×2 pasy, Lipska 2×3 pasy, a pozostałe 2 pasy w kierunku centrum i 3 pasy w kierunku obwodnicy. Dziwnym trafem w 2010 kiedy zaczęto budowę nikt nie mówił, że tam nikt nie mieszka, że „po co”, że mamy ważniejsze inwestycje. Czemu budowa drogi jest dla wszystkich oczywista, ale budowa linii tramwajowych, która powinna być priorytetem w zasmogowanym mieście, urasta to miana problemu? Z tych terenów gdzie nikt nie mieszka i nikt nie potrzebuje dojazdu wjeżdża co rano do Krakowa sznur samochodów – głównie osobowych, które następnie w godzinach szczytu utykają w korku już na Kuklińskiego – mimo skrzyżowania z estakadą. Warto dodać że ten ciąg drogowy z Rybitw codziennie korkuje nie tylko Kuklińskiego, ale też Saską. Tych aut jest po prostu za dużo, a linia tramwajowa kończąca się w Małym Płaszowie to, jak widać, za mało.

Linia łatwa do zbudowania
Wielkim atutem linii na Rybitwy jest jej łatwość zbudowania. Nie trzeba nikogo wywłaszczać, miasto ma wykupiony teren, przygotowany pas pośrodku drogi: istnieją już chodniki, przejścia dla pieszych i jezdnie. Trzeba tylko postawić słupy trakcyjne, wysypać tłuczeń, położyć tory, zbudować przystanki i puścić tramwaj. Nie trzeba budowy obiektów inżynieryjnych. estakad etc. Z tego też względu linia na Rybitwy będzie wyjątkowo tania: 15-20 mln zł/km ale raczej bliżej 15 mln zł/km. Według studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Krakowa linia powinna kończyć się na skrzyżowaniu ul Tadeusza Śliwiaka i Feliksa Wrobela – trzeba więc zbudować 4.2 km linii tramwajowej, co przy wspomnianych wyżej cenach za kilometr torowiska daje nam przedział: 63-84 mln zł. Czy to naprawdę ponad możliwości naszego zasmrodzonego miasta?

Pociągnąć tramwaj na os Złocień
Znaczny procent ruchu jaki wtłacza się do Krakowa przez Kuklińskiego i Saską to mieszkańcy osiedla Złocień. Obecnie dociera do nich jedynie autobus MPK, który utyka w korku na ul Półłanki, dlatego wielu mieszkańców chętnie wybiera własne auto. Stale zwiększa się liczba bloków, przez rozbudowę osiedla Słoneczne Miasteczko. Linia na Rybitwy kończąca się na osiedlu Złocień z pewnością będzie bardziej rentowna, niż gdyby miała kończyć się w polu obok ul Wrobela. Optymalny przebieg tej linii wiódłby z Małego Płaszowa głównym ciągiem ulic na dystansie 3.7 km, aż do skrzyżowania ul T. Śliwiaka i ul Bartnika, następnie linia skręcałaby na południe w ciągu ul Mariana Domagały, przecinająca os Złocień w ciągu ul. Złocieniowej kończąc się pętlą przy torach kolejowych. Taki przebieg miałby długość 6 km i kosztowałby 90-120 mln zł (bliżej 120 mln zł ze względu na wykupy terenów). Znowu nie są to pieniądze przekraczające możliwości naszego miasta.

Nowe inwestycje w okolicy
Warto dodać, że aktualnie trwa budowa wschodniej obwodnicy Krakowa w ciągu drogi S7 na odcinku węzeł Rybitwy – węzeł Igołomska, dzięki czemu w lipcu 2017 pojedziemy z Nowej Huty na Rybitwy nowym mostem przez Wisłę w przekroju 2×3. We wrześniu 2015 rozpoczął się przetarg w systemie „zaprojektuj i zbuduj” dla reszty małopolskiego odcinka S7 – do 2022 powstanie więc pełna wschodnia obwodnica Krakowa. Te tereny już teraz przyciągają wiele nowych inwestycji, a przyciągną ich wkrótce znacznie więcej: warto zadbać o to by nie wszyscy pracownicy byli zmuszeni dojeżdżać tam do pracy własnym autem. To przecież nie koniec świata, a długość geograficzna na jakiej położna jest stara Nowa Huta.

Skupmy się na na nowych liniach tramwajowych
Warto zaapelować by w najbliższych latach skupić się na inwestycjach w transport szynowy kosztem budowy nowych dróg, gdyż samochody również są znaczną przyczyną smogu. W skali roku szacuje się, że na 100 kg pyłów PM10 i PM2.5 wyemitowanych przez piece na paliwa stałe przypada 38 kg pyłów PM10 i PM2.5 wyemitowanych przez samochody. Wpływ ‘piecowej’ emisji dwutlenku azotu jest w zasadzie pomijalny, bo zgodnie z danymi „Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego” emisja ‘transportowa’ jest aż 17,3 razy większa od emisji ‘piecowych’.14% przypadków przewlekłej astmy u dzieci jest związana z narażeniem na zanieczyszczenia z aut w pobliżu ruchliwych dróg, co naukowcy porównują do szkodliwości biernego palenia. Tramwaje zaś zasilane są z EC Łęg, w której od teraz działa nowa instalacja (i komin), która sprawi, że emisja dwutlenku siarki zmniejszy się 10 – krotnie, tlenu azotu czterokrotnie, a pyły zostaną ograniczone 17 krotnie.
Nawet jeśli Prezydent Majchrowski będzie codziennie apelował do mieszkańców by Ci się przesiedli z samochodów do komunikacji miejskiej, to większość mieszkańców tego nie zrobi jeśli nie będzie miała do dyspozycji szybkiego transportu szynowego: nie zaklinajmy rzeczywistości – zmieńmy ją!

1982, od urodzenia w Krakowie, Płaszów, Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,