ZIKiT zablokował badania naukowe w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

ZIKiT zablokował badania naukowe w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Miejscy urzędnicy lubią określać Kraków mianem miasta nauki, czy miasta innowacji. Okazuje się jednak, że w mieście Kraka teoria przegrywa z praktyką. Łukasz Franek – asystent z Zakładu Systemów Komunikacyjnych (Wydział Inżynierii Lądowej) Politechniki Krakowskiej wyszedł z niecodzienną propozycją. Zaproponował miastu, że w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu przetestowanych zostanie kilka rozwiązań wzbudzających kontrowersje, lub co do których są wątpliwości czy w Krakowie by zadziałały. Testy trwałyby minimum 3 tygodnie, a rolą zespołu Ł. Franka miał być monitoring rozwiązań i sporządzenie wniosków w oparciu o wskaźniki uzgodnione z ZiKiT. Pomimo początkowej zgody Wydziału Gospodarki Komunalnej UMK badania zostały zablokowane przez Zastępcę Dyrektora ZIKiT ds. Dróg Andrzeja Olewicza.

Skuteczny we Wrocławiu, niechciany w Krakowie
Dla młodego naukowca nie byłyby to pierwsze takie badania. We Wrocławiu zespół naukowców pod jego kierownictwem przez 3 miesiące testował sygnalizację świetlną na Rondzie Reagana. Prace zakończyły się sukcesem i Wrocław pod wpływem wyników badań wyznaczył na tamtym rondzie naziemne przejścia dla pieszych.

Jakie badania zablokowano?
Głównym projektem miało być tymczasowe wyznaczenie naziemnych przejść dla pieszych przez ul. Na Zjeździe przy Placu Bohaterów Getta. W projekcie zadbano oczywiście o podniesienie bezpieczeństwa pieszych przez poprawę widoczności przy przystanku i zamontowanie tymczasowych barier przeciwdziałających nadmiernej prędkości u kierowców.
Plac Bohaterow Getta - projekt organizacji ruchu podczas badan Lukasza Franka
fot. projekt tymczasowej organizacji ruchu
Pozostałe miejsca badań to:

  • ul. Warszawska (Pawia – Szlak) – wprowadzenie przestrzeni wspólnej,
  • ul. Opolska – (Łukoil – Prądnicka oraz Grażyny – Mackiewicza) – wyznaczenie bus pasów,
  • ul. Starowiślna – zmiana organizacji parkowania na odcinku Joselewicza – Dietla z równoległego na chodniku na równoległe na jezdni,
  • ul. Krakowska – zmiana organizacji parkowania na odcinku Węgłowa – Dietla z równoległego na chodniku na równoległe na jezdni,
  • ul. Stradom – likwidacja 9 miejsc parkingowych po stronie wschodniej od ul. Dietla do zjazdu do posesji nr 14,
  • ul. Zwierzyniecka – likwidacja miejsca parkingowych poza zatokami postojowymi,
  • ul. Karmelicka – likwidacja miejsca parkingowych poza zatokami postojowymi.

Kraków miastem średniowiecznych duchem decydentów?
Podobno najtrudniej być prorokiem we własnym kraju, dlatego z potencjału krakowskich naukowców z sukcesem korzysta Wrocław, a Kraków dumnie pozostaje w tyle. Można nie pałać entuzjazmem do idei wyznaczenia naziemnych przejść dla pieszych, ale blokowanie badań na ten temat przypomina średniowiecze, gdzie ze względów religijno-światopoglądowych zakazywano niektórych rodzajów eksperymentów naukowych. Dodam, że równolegle sam, bez wiedzy o inicjatywie Łukasza Franka od czerwca wysyłałem do dyrektora Andrzeja Olewicza z ZIKiT pisma z propozycją zorganizowania czegoś związanego z przejściami dla pieszych przez ul Na Zjeździe przy Placu Bohaterów Getta z okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – do dnia dzisiejszego nie otrzymałem nawet odpowiedzi na moje maile.

ETZT – fasadowa impreza?
Badania zaproponowane przez Łukasza Franka idealnie wpisywały się w hasło tegorocznej kampanii: „Wybierz.Zmień.Połącz” (Choose.Change.Combine), które miało zachęcać ludzi, aby wybierali odpowiedni środek transportu podczas podróży, oraz zachęcać do łączenia różnych opcji podróżowania dla osiągnięcia optymalnych czasów i warunków przejazdu.
Kraków już po raz szesnasty uczestniczy w Europejskim Tygodniu Zrównoważonego Transportu i czternasty raz z rzędu uczestniczy w Europejskim Dniu bez Samochodu, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że to dla Krakowa fasadowa impreza.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,