Przejazd w ciągu przerwanej Józefińskiej połączy Podgórze z Zabłociem i Płaszowem

Przejazd w ciągu przerwanej Józefińskiej połączy Podgórze z Zabłociem i Płaszowem

Nie wszyscy zdają sobie sprawę jak wielkie spustoszenie w tkance Starego Podgórza wywołała budowa ul. Na Zjeździe. Jeszcze w 1965 roku okolice Placu Bohaterów Getta wyglądały tak:
Józefińska mniejsze zdjęcie - przerwanie
Na czerwono zaznaczyłem przerwany obecnie fragment ul. Józefińskiej. Rowerzysta jadący ul. Jana Henryka Dąbrowskiego bez problemu mógł przejechać całą ulicę Józefińską.

O przemianach lat 70 architekt Piotr Lewicki pisał tak:

„Przeprowadzona w pierwszej połowie lat 70. XXw. interwencja urbanistyczna polegająca na przebudowie III Mostu, poszerzeniu i przedłużeniu ulicy Na Zjeździe doprowadziły do dramatycznej przemiany placu Bohaterów Getta i jego otoczenia.

Wyburzenie większości kwartału zawartego pomiędzy ulicami Lwowską, Józefińską, Targową i placem Bohaterów Getta oraz rozbiórka kamienicy położonej po północnej stronie placu pozbawiło to wnętrze znacznej partii ścian, a przeprowadzenie przezeń ruchliwej arterii ulicy Na Zjeździe o kilku pasmach w obie strony rozcięło je na dwie części.”

Józefińska 2015
Zarówno istniejące przejście podziemne, jak i rozcięcie Józefińskiej nie pozwala zintegrować tych części. Oddzielone jezdniami i torowiskiem obie te strefy funkcjonują niezależnie. Komunikacja w poprzek istniejącego układu drogowego nie jest przyjemna i wygodna, a ul. Na Zjeździe jest obecnie typową barierą urbanistyczną. O braku naziemnego przejścia dla pieszych przy Placu Bohaterów Getta pisałem już wiele, dlatego skupię się teraz tylko na ulicy Józefińskiej.

Co dalej z Józefińską?
Z pewnością całej ulicy w wersji z lat 60 już się nie da odbudować, można się jednak pokusić o jej rowerowe połączenie. Kilkadziesiąt metrów drogi dla rowerów i przejazd rowerowy obok istniejącego przejścia dla pieszych znacząco poprawiłby komunikację między Starym Podgórzem, a Zabłociem i Płaszowem. Na ul. Józefińskiej kilka lat temu zalegalizowano dwukierunkowy ruch rowerowy, dzięki któremu wygodnie dojedziemy pod samą Kładę Bernatka, był to jeden z postulatów kontraktu 100 rozwiązań. W tym samym kontrakcie są także przejazdy w ciągu ul. Józefińskiej.

Rowerzyści mając do wyboru ruchliwą i zakorkowaną ul. Bolesława Limanowskiego i spokojną Józefińską z kontrapasem wybiorą tą drugą, jeśli im się to ułatwi. Gdyby powstał przejazd rowerowy przez Na Zjeździe między zaślepionymi częściami Józefińskiej wraz z dojazdem, wtedy jadąc od Wielickiej, można uciec od ruchu na Limanowskiego we Lwowską, w lewo w Józefińską i dalej szybko dojechać do kładki. Trochę mniej atrakcyjny byłby drugi kierunek, jednak największym ułatwieniem jest dojazd w/z kierunku Zabłocia i Płaszowa. Startując w Płaszowie z osiedla Nowy Przewóz można bardzo szybko dojechać pod samą kładkę Bernatka jadąc ulicami w większości w strefie Tempo 30: Przewóz, Płaszowską, pod estakadą, skrótem między biurowcami Orange Office i Enterprise Park, Romana Kiełkowskiego, Jana Dekerta, Jana Henryka Dąbrowskiego i Józefińską. Wygląda zawile? Na mapie to prawie prosta.

Route 3,083,680 - powered by www.bikemap.net

Połączenie Józefińskiej w praktyce
Józefińsja 2015 przejazd
Na czerwono odcinki drogi dla rowerów, które należy zbudować. Białym kolorem zaznaczyłem przejazd.

Budżet Obywatelski

W 2015 zgłosiłem projekt „Wyznaczenie przejazdu rowerowego przez ul Na Zjeździe w przedłużeniu ul Józefińskiej, wraz z budową dróg dla rowerów umożliwiających dojazd do przejazdu rowerowego” do budżetu obywatelskiego dzielnicy XIII Podgórze. Projekt otrzymał nr 12, obejmuje budowę ok 90 metrów 2,5 metrowej drogi dla rowerów (ok. 30 m po stronie zachodniej i 60 m po stronie wschodniej przejazdu), przebudowę sygnalizacji, obniżenie krawężników, montaż znaków etc. i został oszacowany na sumę 115 000 zł. Warto dodać, że ten sam projekt zgłosiłem w 2014 roku, wtedy zdobył on 5217 punktów i wstępnie zakwalifikował się do realizacji, niestety przekroczył dostępny budżet o 500 zł – dlatego nie został zrealizowany! To czy uda się w 2015 roku zależy od nas wszystkich, dlatego gorąco zachęcam do głosowania. W sumie niewielkim kosztem znacząco poprawimy komunikację na osi największych skupisk ludności dzielnicy XIII Podgórze, co przełoży się na zmniejszenie korków i zanieczyszczenia powietrza.

1982, od urodzenia w Krakowie, Płaszów, Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,