Budżet obywatelski: regularne dewastacje progu wyspowego koło szkoły na Myśliwskiej
Ilustracja: spex
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Budżet obywatelski: regularne dewastacje progu wyspowego koło szkoły na Myśliwskiej

W 2014 roku w ramach budżetu obywatelskiego dzielnicy XIII Podgórze mój projekt „Montaż progów wyspowych na ul. Myśliwskiej w okolicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 przy ul. Myśliwskiej 64 celem zapewnienia bezpieczeństwa dzieciom” zostały zatwierdzony do realizacji w wyniku głosowania mieszkańców dzielnicy. Projekt ten, oszacowany na 12 000 zł, w głosowaniu zyskał 3107 punktów przyznanych przez mieszkańców.

Szkoła od lat walczyła o uspokojenie ruchu
Pani dyrektor z pobliskiego zespołu szkół od kilku lat starała się o skuteczny sposób uspokojenia ruchu przy przejściu dla pieszych obok placówki oświatowej – bez rezultatu. Sukces możliwy był tylko dzięki budżetowi obywatelskiemu i głosom mieszkańców. Istniejące szykany nie dawały rezultatów, a w czasie krótkiej wizji lokalnej obok szkoły zaobserwowaliśmy kilku piratów, którzy pędzili ulicą Myśliwską, ignorując to, że obok jest przejście dla pieszych, szkoła podstawowa i przedszkole.

Realizacja budżetu obywatelskiego
W wyniku wizji lokalnej projekt został lekko zmodyfikowany: zamiast początkowo planowanych 2 progów wyspowych zainstalowano tylko jeden próg na wysokości istniejącej szykany na wschód od ul Szczecińskiej. To skutecznie uspokoiło ruch. Drugiego progu nie dało się zamontować tak, by zapewniał bezpieczeństwo ruchu drogowego. W zamian za jego brak urzędnicy zobowiązali się, że na wiosnę, przy wyższych temperaturach wyremontują jezdnie pod samym przejściem dla pieszych i nałożą ponownie to przejście w formie grubowarstwowej. Chodzi o charakterystyczny biało-czerwony „baranek” o grubości kilku milimetrów nakładany na jezdnię zamiast klasycznej farby, co zwiększa uwagę kierowców. Sam próg wyspowy został jednak zamontowany jeszcze w 2014 roku.
foto: user1414213562
foto: user1414213562

Dewastacje
Niestety wkrótce zaczęły się podejrzane dewastacje: ktoś kilkakrotnie odkręcił próg przymocowany do jezdni, a później ta „wyspa” lądowała w błocie powstającym na poboczu jezdni. Kto dokonuje tych aktów wandalizmu? Mieszkańcy oskarżą m.in. kierowców TIRów jeżdżących ul. Myśliwską (w pobliżu jest ich baza), ale nikt nikogo nie złapał za rękę. Jak długo jeden(?) warchoł będzie terroryzował setki rodziców i ich dzieci chodzących do szkoły na Myśliwskiej?
foto: spex

Czemu tylko jeden próg?
Mieszkańcom, którzy głosowali na ten projekt należy się małe wyjaśnienie odnośnie tego czemu zamontowano tylko jeden próg. Ostatecznie próg wyspowy jest tylko jeden – na ul Myśliwskiej na wschód od Szczecińskiej, ale razem z szykaną w linii umożliwi skuteczne uspokojenie ruchu pod placówką oświatową. Z drugiej strony (na zachód od skrzyżowania ze Szczecińską) montaż progu nie jest możliwy ponieważ nie da się tego zrobić w odpowiedni sposób. Montaż progu tuż przy skrzyżowaniu ze Szczecińską byłby niezgodny z przepisami (za to szykany, zgodnie z przepisami, można montować w pobliżu skrzyżowań). Z kolei oddalenie szykany i progu od skrzyżowania także powodowało problemy, gdyż montażu trzeba byłoby dokonać na wysokości zatoki autobusowej, gdzie większość kierowców zaczęła by objeżdżać próg zatoką autobusową. Ostatecznie od strony zachodniej zdecydowano się jedynie na przybliżenie szykany na ul Myśliwskiej bliżej skrzyżowania ze Szczecińską. W zamian za to mieszkańcy otrzymają pakiet zastępczy w postaci przejścia dla pieszych grubowarstwowego.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,