Planowane parkingi P&R – czemu takie małe?
Ilustracja: ZTM
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Planowane parkingi P&R – czemu takie małe?

Kraków wzbogaci się wkrótce o kolejne parkingi Park&Ride. Będą one wyposażone w elementy dynamicznej informacji pasażerskiej – przy ulicach dojazdowych do P&R umieszczone zostaną tablice informujące w czasie rzeczywistym o ilości wolnych miejsc postojowych. System ich działania będzie taki sam, jak w przypadku parkingu „Czerwone Maki”: będą one darmowe dla osób posiadających bilety komunikacji miejskiej. Planowane obiekty będą naziemne i jednopoziomowe. Dodatkowo (przynajmniej na pętli Mały Płaszów) przewidziano stanowiska dla rowerów – zadaszone, oświetlone i monitorowane. P&R w Małym Płaszowie i Kurdwanowie powstaną w tym roku, natomiast o parking w Bieżanowie spółka Miejska Infrastruktura dopiero się stara

20 tys/miejsce parkingowe
Zestawienie kosztów i liczby miejsc postojowych w poszczególnych lokalizacjach wygląda następująco:

  • Mały Płaszów: 3.5 mln zł / 170 miejsc parkingowych = 20.5 tys/miejsce
  • Kurdwanów: 3.5 mln zł / 170 miejsc parkingowych = 20.5 tys/miejsce
  • Bieżanów: 2 mln zł / 90 miejsc parkingowych = 22.2 tys/miejsce

Łączenie za 9 mln zł będziemy mieć 430 nowych miejsc postojowych w systemie Park&Ride. Należy pamiętać, że są to koszty szacunkowe. Ile będą te parkingi kosztować faktycznie, dowiemy się dopiero po przetargach.

Czerwone Maki tańsze? Niezupełnie
Szybko zestawiłem te dane z tymi z Ruczaju tj. z kwotą 1.2 mln zł / 200 miejsc parkingowych = 6 tys zł/miejsce (6700 zł/miejsce podawałem przyjmując że na Ruczaju jest 180 miejsc, jak początkowo podawano). Po konsultacji z Michałem Pyclikiem z ZIKiT okazało się jednak, że budowa samego parkingu, czyli brukowanie terenu, stawianie latarń etc. została sfinansowana w ramach budowy linii tramwajowej na Ruczaj. Kwota 1.2 mln zł to natomiast koszt dostosowania tego parkingu do wymogów P&R: elektronika, szlabany, tablice informacyjne. Rzecznik ZIKiT zasugerował, że gdyby na Czerwonych Makach uwzględnić koszty budowy ukryte w kosztach linii tramwajowej to koszt za 1 miejsc postojowe będzie zbliżony: 15-20 tys zł/miejsce postojowe.

Piętrowe P&R nie są wiele droższe: 40 tys zł/ miejsce postojowych
W ramach jednego z programów unijnych w Warszawie zbudowano 8 parkingów: P+R Anin SKM, P+R Al. Krakowska, P+R Wawer SKM, P+R Ursus Niedźwiadek, P+R Metro Marymont, P+R Metro Stokłosy, P+R Metro Wilanowska, P+R Metro Ursynów. Łącznie za kwotę 91 mln zł (z czego 43,6 mln zł to dofinansowanie UE) zbudowano 2600 miejsc parkingowych (w tym 48 dla osób niepełnosprawnych) i 500 dla rowerzystów. Daje to koszt 35 tys zł/miejsce parkingowe (koszt lekko zaniżony przez to, że część zbudowanych parkingów to parkingi jednopoziomowe, naziemne). Gdy przyjrzymy się jak to wygląda dla pojedynczego parkingu to przykładowo pięciopiętrowy parking P&R na Ursynowie przy ul. Orląt Lwowskich kosztował 14 mln zł i ma 348 miejsc postojowych dla samochodów i 24 stojaki rowerowe. Daje to koszt 40 tys zł/ miejsce postojowych. I taki jest mniej więcej koszt miejsca parkingowego w piętrowym P&R.
P&R Wilanowska

Duże koszty stałe
Warto zauważyć że na parkingach jednopoziomowych, naziemnych dużą część kosztów generuje elektronika odpowiedzialna za działanie systemu P&R: na parkingu na Ruczaju było to mniej więcej 30-40%. To są koszty stałe, tzn. na parkingu piętrowym te koszty nie rosną liniowo (płaci się natomiast za same dodatkowe kondygnacje). Różnica w kosztach 20 tys zł/miejsce w parkingu naziemnym (jednopoziomowym) vs 40 tys zł/miejsce w parkingu piętrowym nie jest więc duża, jak się może wydawać.

Budujmy w górę?
A gdyby tak do planowanych do wydania na P&R 9 mln zł dodać 60 mln zł z niepotrzebnego parkingu na Placu Inwalidów? Pokusiłem się o małą symulację. Mając łącznie 69 mln zł na inwestycje założyłem, że każdy z tych parkingów będzie czterokondygnacyjny, a budując w górę każda kondygnacja ma taką samą pojemność jak planowany naziemny parking, zaś koszt 1 miejsca parkingowego wynosił będzie 40 tys zł.
Zestawienie kosztów i liczby miejsc postojowych w poszczególnych lokalizacjach wygląda następująco:

  • Mały Płaszów: 27.2 mln zł / 680 miejsc parkingowych = 40 tys/miejsce
  • Kurdwanów: 27.2 mln zł / 680 miejsc parkingowych = 40 tys/miejsce
  • Bieżanów: 14.4 mln zł / 360 miejsc parkingowych = 40 tys/miejsce

Łączenie za 68.8 mln zł będziemy mieć 1720 nowych miejsc postojowych na czterokondygnacyjnych parkingach w systemie Park&Ride.
P&R Młociny

Rozbudowa później będzie kosztowała znacznie więcej
Zamiast 430 nowych miejsc postojowych za kilkadziesiąt miesięcy możemy mieć aż 1720 miejsc, czyli 4x więcej! Sami zastanówmy się co bardziej wpłynie na odkorkowanie i poprawę powietrza w naszym mieście? Parkingi czterokondygnacyjne to w Warszawie wręcz standard, czy mamy jakieś kompleksy wobec Warszawy, że budujemy najtaniej jak się da i po najmniejszej linii oporu? Czy jesteśmy małym miasteczkiem przy stacji kolejowej, że wszędzie stawiamy na parkingi naziemne? A co gdy istniejące parkingi okażą się za małe np. w perspektywie 5 lat? Parkingi naziemne trzeba będzie zrównać z ziemią i budować od nowa ponownie ponosząc koszty! Także te 1720 miejsc parkingowych to tylko kropla w morzu krakowskich potrzeb, bo mówi się o kilkuset tysiącach aut wjeżdżających codziennie do Krakowa. Nawet budując te wszystkie parkingi i tak będziemy daleko w tyle za Warszawą. A przecież pieniądze na inwestycje: te 69 mln zł spółka Miejska Infrastruktura i tak zamierza wydać, tylko że większość na bezsensowny parking na Placu Inwalidów. Zastanówmy się co jest bardziej potrzebne miastu: także w kontekście nadchodzących Światowych Dni Młodzieży. Niestety wiceprezydent Tadeusz Trzmiel ciągle woli dawać diabłu świece (60 mln zł na parking podziemny na Placu Inwalidów), a Panu Bogu ledwie ogarek (9 mln zł na P&R).

PS. Do symulacji można też dodać kwotę 10 mln zł za parking przy KS Koronie na Podgórzu – może ktoś zaproponuje lokalizację kolejnego parkingu piętrowego P&R na 250 aut?

foto: ZTM (w kolejności Ursus, Wilanowska, Młociny)

1982, od urodzenia w Krakowie, Płaszów, Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,