Budżet antyobywatelski: urzędnicy decydują za ludzi

Budżet antyobywatelski: urzędnicy decydują za ludzi

Zakończono weryfikację projektów do budżetu obywatelskiego i z wielkim zdziwieniem przyjąłem fakt, że odrzucono mój projekt dla Dzielnicy XIII Podgórze „Wyznaczenie przejścia naziemnego przy przystanku tramwajowym „Plac bohaterów Getta” przez ulicę Na Zjeździe” . Argumentowano to tak:

„Wniosek […] został zaopiniowany negatywnie, ponieważ: W bezpośrednim sąsiedztwie zlokalizowane jest podziemne przejście dla pieszych, umożliwiające przejście na drugą stronę ulicy oraz wejście na perony tramwajowe z dostosowaniem dla potrzeb osób niepełnosprawnych.”

W cywilizowanych miastach np Francji, czy Niemiec już dawno masowo wyznaczono naziemne przejścia dla pieszych obok tych podziemnych dając obywatelom wybór: w Krakowie to urzędnik wybrał, że obywatel nie ma prawa decydować – to wywraca do góry nogami idee budżetu obywatelskiego. ZIKiT złamał w ten sposób uchwałę nr XCVII/1465/14 Rady Miasta Krakowa ws budżetu obywatelskiego miasta Krakowa. W jej załączniku mamy regulamin budżetu, który w §11 określa z jakich powodów urzędnik może odrzucić dany wniosek podczas weryfikacji (np. czy koszt projektu nie przekracza całego budżetu, czy nie koliduje to z prawem np. własności, czy nie generuje to dużych kosztów eksploatacji etc) i żaden z punktów §11 regulaminu nie pozwala na taką subiektywną i autorytarną decyzję ze strony ZIKiT: to mieszkańcy mają zdecydować czy chcą przejścia naziemnego w tamtym miejscu czy nie.

Warto dodać jak korzystanie z tego przejścia podziemnego wygląda w praktyce: podróżując z małym dzieckiem w wózku za każdym razem jak chciałem przekroczyć ulice w tamtym miejscu to kończyło się na tym że wnosiłem wózek po schodach o własnych siłach . Na szczęście schody nie były oblodzone, a ja jestem wysportowanym 30 latkiem z 1,85 m wzrostu, a nie schorowaną babcią z wnuczkiem. Zresztą, na ile ten podnośnik (o ile działa) jest dostosowany do przewozu nim wózka spacerówki? Miarą tego jak to przejście jest potrzebne jest masa osób, które przechodzą nielegalnie górą. Kolega, który pracuje w okolicy powiedział mi, że „przechodzi dołem tylko wtedy, jak widzi zaparkowany obok radiowóz”. Ulica Na Zjeździe to nie jest żadna wielka arteria, a śródmieście funkcjonalne miasta z ważnym przystankiem tramwajowym. W projekcie budżety obywatelskiego nie przewidziano żadnych sygnalizacji, więc nie ma mowy o korkach, czy spowalnianiu samochodów. Czemu zatem w ZIKiT ciągle „myśli się Gierkiem”? Czy musimy z Krakowa robić drugi Sosnowiec? Gdy w Warszawie zrobiono eksperyment i obok przejścia podziemnego otwarto też naziemne okazało się, że ponad 90% mieszkańców woli chodzić przejściem naziemnym! Urzędnicy pozostają jednak ślepi na wygodę mieszkańców i obowiązujące ich przepisy. Prawda jest taka, że jedyną grupą, która cieszy się z takich decyzji urzędników jest Straż Miejska, która regularnie urządza sobie w tym miejscu łapanki celem polowania na nieszkodliwe i zdroworozsądkowe zachowania pieszych.
Takich przypadków łamania prawa i samowoli ze strony urzędników jest znacznie więcej np. odrzucono wniosek o wyznaczenie przejścia dla pieszych przez Aleję Krasińskiego na wysokości Mostu Dębnickiego tłumacząc to m.in. „prognozowaną dużą liczbą pieszych na tym przejściu”. Myślałem, że wszechwładzę i butę urzędników ograniczy trochę rok wyborczy, niestety myliłem się. Co trzeba zrobić by budżet obywatelski przestał być prywatnym folwarkiem dyrektorów z ZIKiT?

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,