Dlaczego warto głosować na TAK w referendum rowerowym?

Dlaczego warto głosować na TAK w referendum rowerowym?

Dziś ogromna większość krakowian jadąc do pracy, szkoły, na zakupy może to zrobić tylko samochodem albo komunikacją zbiorową, w korku albo w tłoku. Rower dla większości z nas nie jest realną, dostępną opcją ze względu na bezpieczeństwo i wygodę. Budowa infrastruktury rowerowej w całym mieście oznacza, że dla wielu z nas rower stanie się racjonalnym wyborem.

Mniejsze korki

rower sposób na korki

Bezpieczna infrastruktura rowerowa skłania część osób do rezygnacji z samochodu szczególnie w przypadku, gdy praca lub szkoła znajduje się w niewielkiej odległości od domu. Większa ilość rowerzystów to mniej samochodów, a więc mniejsze korki i płynniejszy przejazd dla osób, które muszą skorzystać z auta. Potwierdza to przykład Amsterdamu i Kopenhagi gdzie od lat inwestuje się w rowery, w związku z czym z roku na rok ruch na ulicach maleje.

rower sposób na korki

Stopień zakorkowania miast. O tyle dłużej trwa przejazd przez miasto w godzinach szczytu.
Źródło: TomTom European Congestion Index 2013

Płynność i bezpieczeństwo ruchu

droga rowerowa płynność
Rozbudowa dróg rowerowych sprawia, że każdy na drodze ma swoje miejsce. Każdy z uczestników ruchu może poruszać się płynnie swoim tempem.

Więcej miejsc do parkowania

więcej miejsc do parkowania

Dzięki atrakcyjnej alternatywie część mieszkańców rezygnuje z posiadania auta w mieście. Mniej aut na ulicach, to więcej wolnych miejsc postojowych. Potwierdza to przykład miast niemieckich, gdzie wraz ze wzrostem nakładów na infrastrukturę rowerową i komunikację miejską ilość aut maleje.

więcej miejsc do parkowania

Ilość samochodów na 1000 mieszkańców w 2011 r.
Źródła: Kraków w liczbach 2011, http://ims.destatis.de/indikatoren/

Mniejsze zanieczyszczenie powietrza

Każdy z nas chciałby na co dzień oddychać świeżym powietrzem. Mało kto jednak zdaje sobie sprawę, że za sporą część zanieczyszczeń odpowiadają poruszające się po mieście auta. Niestety smog w Krakowie występuje również w lecie, kiedy mieszkania nie są ogrzewane piecami.

Źródła zanieczyszczenia NO2 w Krakowie. (grafika: Krakowski Alarm Smogowy)

Źródła zanieczyszczenia NO2 w Krakowie. (grafika: Krakowski Alarm Smogowy)

Mniejszy tłok w komunikacji miejskiej

mniejszy tłok w tramwaju
W przypadku rozwiniętej infrastruktury rowerowej część pasażerów komunikacji miejskiej przesiada się na rower. Powoduje to zmniejszenie tłoku tramwajach i autobusach oraz poprawę komfortu jazdy dla pasażerów.

Udział roweru i komunikacji zbiorowej wśród wykonywanych podróży. Za The EPOMM Modal Split tool; źródła: Mobility Survey Netherlands 2008, Badania ankietowe zachowań komunikacyjnych mieszkańców Krakowa - raport 2010

Udział roweru i komunikacji zbiorowej wśród wykonywanych podróży.
Za The EPOMM Modal Split tool; źródła: Mobility Survey Netherlands 2008, Badania ankietowe zachowań komunikacyjnych mieszkańców Krakowa – raport 2010

Chodniki dla pieszych

chodniki dla pieszych
Obecnie spora część rowerzystów porusza się chodnikami, gdyż zwyczajnie boi się korzystać z ulic, na których rozpędzone samochody przejeżdżają tuż obok. Budowa wydzielonych dróg dla rowerów sprawia, iż jeżdżący nimi rowerzyści czują się bezpiecznie, a piesi mogą swobodnie korzystać z całej szerokości chodnika.

Rowerowe połączenie Twojej dzielnicy

Dzięki zwiększeniu nakładów na infrastrukturę rowerową w Twojej dzielnicy pojawią się bezpieczne i komfortowe drogi dla rowerów. Jeśli dojeżdżasz na krótkie dystanse, np. do pracy lub sklepu, będziesz mógł swobodnie korzystać z roweru.

Studium Podstawowych Tras Rowerowych Krakowa.

Studium Podstawowych Tras Rowerowych Krakowa.

Dzięki zwiększeniu nakładów na infrastrukturę rowerową np. do 60 mln zł rocznie (tyle wydaje Gdańsk) rowerowe połączenie wszystkich dzielnic Krakowa jest możliwe w ciągu pięciu lat. Dlatego tak ważne jest Twoje wsparcie dla rowerów w referendum!

Ilustracje: Katarzyna Kaleta (www.katarzynakaleta.pl); opracowanie merytoryczne: Miłosz Tatara, Rafał Terkalski. Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów 2014