Pedałuj dla Ojczyzny

Motywacje do jazdy na rowerze mogą być różne: większość korzystających z tego środka transportu kieruje się przede wszystkim osobistymi względami – zdrowiem, oszczędnością czasu i pieniędzy, towarzystwem znajomych czy zwykłym lenistwem. Powiedzmy od razu, że nie nic złego w tym, że korzystasz z dwóch kółek z lekko egoistycznych pobudek. Na szczęście są jeszcze święta, takie jak dzisiejsze, kiedy powinniśmy sobie przypomnieć jeszcze o czymś – jeśli wybierasz rower to chcąc nie chcąc działasz w interesie Polski. Pedałujesz dla Ojczyzny.

Szczęśliwie, żyjemy w czasach, gdy nikt nie każe nam walczyć za Polskę (jakie to szczęście nie pozwala nam zapomnieć sytuacja na Ukrainie). Coraz częściej pojawiają się w związku z tym hasła w rodzaju „patriotyzmu ekonomicznego”, wiadomo przecież że dziś nikt nie mierzy wielkości swojego kraju liczbą poniesionych dla niego ofiar. Zdecydowanie bardziej liczy się w ostatecznym rozrachunku osobista uczciwość, rzetelność w pracy i codzienna troska o dobro wspólne, to wszystko co małymi kroczkami pozwala ulepszyć nasz wspólny dom położony między Wisła a Bugiem. Szczególnie ostatnie 10 lat w gronie państw Unii Europejskiej nauczyło nas mądrze żyć, a nie koniecznie umierać za to czy tamte hasło na sztandarach.

I w tym właśnie miejscu pojawia się rower. Nie da się oczywiście udowodnić, że rowerzyści uczciej od innych płacą podatki. Wiele za powiedziano o korzyściach dla gospodarki jakie przynosi jazda rowerem, a także o konieczności uniezależnienia Polski od dostaw rosyjskiej ropy czy wreszcie o konieczności naprawy przestrzeni naszych miast, nim wszyscy uciekną z nich na wieś albo do Anglii. To wszystko fakty. Kwestią naszego poczucia odpowiedzialności jest to czy cokolwiek przejmujemy się tymi sprawami, a przecież tak niewiele trzeba żeby coś zmienić i mieć swój mały wkład w wielką zmianę. Wszystko to banały? Doskonale, wymyśl w takim razie coś lepszego. Mogą mówić za siebie – na razie nie wpadłem na lepszy sposób na wykazanie się swoimi patriotyzmem niż dwa kółka. Rower nie ma orientacji politycznej, nie jest zielony, czerwony ani czarny. Rower nie dzieli, ale łączy. Rower to zdrowsze środowisko i odrobinkę lepszy świat w którym żyjemy. Odrobinę lepsza Polska.

Kameleon - gad z grupy jaszczurek, słynący ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała (żródło: Wikipedia). Występuje w zielonym.