„Walka o ogień 2022”

Referendum się nie odbędzie, ponieważ jest niepotrzebne. Wszyscy mieszkańcy Krakowa są za wszystkim. Poza tym funkcjonuje demokracja bezpośrednia, więc po wyborach politycy nie muszą już się z nikim konsultować. Tak mniej więcej wyglądały tłumaczenia prezydenta Jacka Majchrowskiego, wiceprezydent Magdaleny Sroki, czy byłej przewodniczącej komitetu olimpijskiego Jagny Marczułajtis. Ponadto ZIO 2022 to „bicz” na rząd, bez którego ponoć nic w Małopolsce nie będzie się budować, a nawet są plany zwijania asfaltu. W czasie wyborów do europarlamentu, 25-go maja będziemy mogli wyrazić swoje zdanie. W Krakowie społeczeństwo obywatelskie stało się najliczniejszą opozycją, która nie tylko kontestuje, ale i wskazuje obszary, w które warto inwestować nasze pieniądze. Dla polityków współrządzenie z mieszkańcami to nowa sytuacja, ale przecież o to chodzi w demokracji i samorządności.

Presja społeczna

Presja środowisk społecznych zmusiła prezydenta, jak sam przyznaje, do podjęcia decyzji o złożeniu wniosku o przeprowadzeniu referendum. Ruch wydaje się politycznie bardzo sprytny, ponieważ co by się nie stało prezydent wygrywa. Jeżeli wynik będzie na „tak”, to potwierdzą się jego słowa; jak będzie na „nie” to pokaże, że wsłuchuje się w głos społeczny; a jak będzie nie ważne to odpowiedzialność za decyzję zrzuci na rząd. Finalną decyzję o referendum musieli podjąć radni miejscy, ale żeby nie dać pełnej satysfakcji prezydentowi dodali od siebie dodatkowe pytania. Z kwestii referendum o ZIO zrobił się ogólnomiejski plebiscyt inwestycyjny. To pozytywny aspekt całej sprawy, ponieważ referendum jest tak naprawdę o tym, jakie miasto chcemy jako mieszkańcy, skoro już wiemy jakie miasto chcą politycy.

Konsultacje społeczne

W całym procesie przedreferendalnym nie chodzi jednak o informowanie, konsultacje i podjęcie wspólnej decyzji. Sendo sprawy tkwi w agitacji za przeprowadzeniem olimpiady. W końcu argumenty przeciwników igrzysk zostały jasno określone:

Nie można słuchać idiotyzmów. Krytycy igrzysk zimowych w Polsce tworzą polskie piekiełko

Jacek Majchrowski

Radni również będą prowadzić spotkania z mieszkańcami. Miejmy nadzieję, że będą one na coraz wyższym poziomie i ich celem będzie rzetelne informowanie tak o korzyściach, jak i zagrożeniach.

Pytania referendalne

Pytania referendalne mają spore znaczenie, ponieważ zdefiniują miejskie priorytety na przyszłą kadencję, a ich wynik jest niepewny. Tym bardziej warto oddać swój głos w sprawach, które dotyczą nas wszystkich. Należy jednak wiedzieć, że budżetowa „kołdra” jest ograniczona i wciągając ją na głowę będą wystawać spod niej stopy. Innymi słowy trzeba się zastanowić, gdzie warto inwestować, a gdzie nie, ponieważ na wszystko pieniędzy nie wystarczy. Poniżej subiektywny przegląd referendalnych pytań:

– Czy jest Pani/Pan za zorganizowaniem i przeprowadzeniem przez Kraków Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r.?

Rozwijanie Krakowa od imprezy sportowej do imprezy sportowej nie jest dobrym rozwiązaniem. Priorytety rozwojowe powinny być tworzone wokół mieszkańców, a nie UEFA, czy MKOL. Koszty organizacji igrzysk zazwyczaj są wyższe od tych planowanych i po dwóch tygodniach imprezy, kac trwa parę lat. Ponadto urzędnicy i eksperci przez następne 8 lat będą głównie skupieni na ZIO w zamian za obietnice „skoku cywilizacyjnego” dla mieszkańców. Natomiast głównym wyzwaniem jest stworzenie podstaw rozwojowych, które pozwolą nam się samodzielnie utrzymać po budżecie UE 2014-2020, a nie organizacja imprezy sportowej.

– Czy jest Pan/Pani za budową metra w Krakowie?

Metro w Krakowie to sen o potędze naszych włodarzy, którzy z transportem sobie nie dość dobrze radzą. Mamy studium rozwoju tras tramwajowych i rowerowych, plany Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, czy pomysł budowy parkingów P+R. Warto najpierw zrealizować owe zintegrowane plany transportowe i wyremontować tory tramwajowe, zamiast „napinać się” na metro, ponieważ „unia” da pieniądze. Pamiętajmy, że na realizacji zarobią firmy projektowe, budowlane oraz producenci taboru, a mieszkańcy zostaną z ogromną ratą kredytu, którą będą musieli spłacić. Metro w naszych warunkach to taki symbol sukcesu, tylko, że skoro my dostaniemy symbol to ktoś inny weźmie pieniądze.

– Czy jest Pani/Pan za stworzeniem w Krakowie systemu monitoringu wizyjnego, którego celem byłaby poprawa bezpieczeństwa w mieście?

Innymi słowy, czy jesteś za wzrostem bezpieczeństwa w Krakowie, skupieniem się na walce z pseudokibicami, czy z przemocą na ulicach. Centrum monitoringu i szybkiego reagowania powinno być zrealizowane w Krakowie. W interesie miasta jest również dofinansowanie służb zajmujących się naszym bezpieczeństwem. Nie bez powodu Kraków jest znany w Polsce, jako miasto z maczetą w godle.

– Czy w Krakowie powinno się przeznaczać większe środki budżetowe na budowę ścieżek rowerowych?

Pytanie o wizję miasta przyjaznego dla mieszkańców z priorytetem dla ruchu rowerowego i pieszego, zintegrowanego z komunikacją miejską. Odpowiedź na „tak” oznacza poparcie nisko emisyjnej polityki transportowej, która jest tak istotna w zanieczyszczonym Krakowie. Bez zmiany przyzwyczajeń komunikacyjnych i usprawnień dla nowych form transportu udusimy się w smogu. Dodatkowo ulice przyjazne rowerom są przyjazne dla mieszkańców. Warto wyobrazić sobie Kraków na nowo i głosując na „tak” przekonać do tego również polityków.

 

Logo-igrzysk-przetworzone

 

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!