Ryzyko wystąpienia obturacji oskrzeli u mieszkańców zakorkowanych ulic

Ryzyko wystąpienia obturacji oskrzeli u mieszkańców zakorkowanych ulic

Nowe informacje o skutkach zanieczyszczeń pochodzących od aut przynosi nam publikacja „Zagrożenia zdrowotne mieszkańców Warszawy związane z ekspozycją na zanieczyszczenia powietrza pochodzenia komunikacyjnego” autorstwa dr Artura Badyda z Politechniki Warszawskiej. Ryzyko wystąpienia obturacji oskrzeli u mieszkańców zatłoczonych ulic Warszawy jest nawet sześć razy większe niż u mieszkańców Puszczy Augustowskiej i Roztocza. Badania przeprowadzono na blisko 5 tysiącach osób: 4 tys. mieszkańców zakorkowanych rejonów Warszawy(zaproszono tylko takich, którzy mieszkają w wysokich budynkach, na ulicach notorycznie zakorkowanych, w zasadzie bez bocznych ulic i przy których ruch samochodowy jest największy), a niecały tysiąc to – dla porównania – mieszkańcy Puszczy Augustowskiej i Roztocza. Mieszkańców poddawano badaniom spirometrycznym, podczas których mierzono: FEV (ile powietrza wydychamy w czasie pierwszej sekundy tzw. maksymalnego oddechu) oraz FVC (pokazuje tzw. pojemność życiową płuc, czy taką, z której korzystamy na co dzień).

Obturacja oskrzeli – to zwężenie odcinka dróg oddechowych, który jest odpowiedzialny za doprowadzenie powietrza do płuc. Objawy: duszności, kaszel, zadyszka przy małym wysiłku i znacznie obniżony komfort życia. Stałe narażenie na czynniki wywołujące obturację może skutkować przewlekłym zapaleniem oskrzeli, który jest poważnym stanem chorobowym. Uwzględniono także dodatkowe czynniki (wiek, płeć, wskaźnik BMI oraz fakt, że badana osoba nie pali papierosów) i okazało się, że ryzyko obturacji u osób niepalących w porównaniu do grupy kontrolnej jest większe aż 6,6 raza!

Źródło

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,