Nowe otwarcie

Nowe otwarcie

Ci którzy pamiętają nieugięta postawę Prezydenta w trakcie debaty budżetowej jesienią zeszłego roku muszą być szczerze zaskoczeni. Jacek Majchrowski nie chciał wówczas słyszeć o postulacie Rady Miasta by na infrastrukturę rowerową przeznaczane było 0,3% budżetu, tymczasem treść pisma które otrzymało Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów każe sądzić, że w ciągu kilku ostatnich miesięcy nastąpił niezwykły przełom. W adresowanym do rowerzystów piśmie Prezydent zapowiedział rewizję dotychczasowych planów miasta w zakresie rozbudowy infrastruktury rowerowej. Jak czytamy:

W mieście takim jak Kraków rower stanowi najszybszy i najbardziej ekologiczny środek transportu. Biorąc pod uwagę, iż infrastruktura rowerowa jest wielokrotnie tańsza i prostsza w budowie niż drogowa, postanowiłem o zmianie dotychczasowych priorytetów w dziedzinie transportu. Brak możliwości dalszego wzrostu nakładów na finansowanie drogich i nieefektywnych inwestycji w rodzaju budowy Trasy Wolbromskiej skłania do natychmiastowego wstrzymanie prowadzonych obecnie prac do czasu sformułowania nowej polityki transportowej Miasta Krakowa. Jednocześnie zaś zaoszczędzone środki w wysokości szacowanej na bieżący rok na kwotę 80mln złotych zostaną przeznaczone na budowę nowych pasów rowerowych i dróg dla rowerów.

Na tym rewolucja się nie kończy. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy nastąpią również zmiany we władzach miasta. Zamiast wiceprezydenta Tadeusza Trzmiela w gabinecie w budynku Magistratu spotkamy już za kilka tygodni prof. Jan Gehla z Danii.

Największą niespodzianką jest to, że Prezydent Majchrowski postanowił wreszcie przyjąć ponawianie od lat zaproszenie do udziału w masie krytycznej. Najważniejszą oznaką przełomu może być to, że od pierwszych dni kwietnia zamierza dojeżdżać do pracy na kupionym ostatnio rowerze, oczywiście w garniturze. Ponoć Prezydent śledzi od niedawna kilka blogów cycle-chic i jest zachwycony modą rowerową. Czy ta przemiana to wyłącznie wynik nadchodzących wyborów samorządowych, w których głosy rowerzystów mogą okazać się niezwykle cenne? Prezydent zapewnia, że chodzi o autentyczną zmianę poglądów. Z niecierpliwością czekamy na dalsze wieści.

Kameleon - gad z grupy jaszczurek, słynący ze zdolności do zmiany ubarwienia, długiego języka i oryginalnych kształtów ciała (żródło: Wikipedia). Występuje w zielonym.