Popis polskich ekspertów

Popis polskich ekspertów

Polskie miasta mają poważne problemy transportowe, ponieważ nasi eksperci wraz z decydentami uznają jedynie samochód za środek transportu. Owszem dostrzegają transport zbiorowy, ale pragną by ten poruszał się swoimi trasami. Stąd postulat w najnowszym raporcie firmy Deloitte i Targeo.pl, by autobusy jeździły po torowiskach. Buspasy zabierają przecież przestrzeń kierowcom.

Niedorzeczna jest np. rekomendacja o zakazie parkowania na drogach, które są

„kosztowne, służą do jeżdżenia, a nie parkowania i blokowania ruchu”. Miejsca parkingowe powinny być tworzone w uzasadnionych lokalizacjach np. w pobliżu punktów usługowych. – Często brak możliwości zaparkowania oznacza brak klientów – twierdzą autorzy. Jak podkreślają znaczną rezerwę dla miejsc parkingowych stanowią pasy trawy, które „są nagminnie obudowywane różnymi płotkami i palikami uszkadzającymi pojazdy i szpecącymi wygląd polskich miast”

– czytam na łamach Transportu Publicznego.

Bardzo podoba mi się natomiast postulat o upublicznieniu danych i informacji o ruchu drogowym, który nie tylko poprawił by transparentność urzędu, ale także przyczynił by się do większego zainteresowania i zaangażowania społeczeństwa w sprawy transportowe.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 • zeralda

  Że też się Deloitte podpisał pod takim stekiem bzdur. A tekst o zamianie trawników na parkingi i o szpecących płotkach rozwala…

 • Krzysztof Kozłowski

  A ja też uważam że płotki szpecą :)
  Mi auta nie uszkadzają więc tego nie rozumiem :) Może gdzieniegdzie są takie złośliwe jak drzewa ze znienacka rzucają się pod maskę? Warto by sprawdzić :D

  „Stąd postulat w najnowszym raporcie firmy Deloitte i Targeo.pl, by autobusy jeździły po torowiskach. Buspasy zabierają przecież przestrzeń kierowcom.”

  O a ten postulat jest całkiem ciekawy.
  Mi się podoba z małą modyfikacją. Bus pasy zamienimy na pasy rowerowe ;)

  • lukasz

   Rzeczywiscie niektore plotki do ladnych nie naleza:-) ale lepszy plotek na trawniku, niz rozjechany trawnik a na nim samochod…:-)

   Autobusy to akurat w niektorych miejscach nawet powinny jezdzic po torowiskach. Na przyklad wzdluz kapelanki, monte cassino i dalej dietla. Teraz jezdza tylko czesciowo. Dzieki temu jechalyby o wiele szybciej. Na wielickiej od Dworcowej tez moglyby jezdzic po torowisku w strone miasta bo tam tez czesto jest korek, a miejsca na buspas nie ma.

 • barklu

  Jeszcze jeden plus autobusów na torowisku, to wspólne przystanki – nie trzeba biegać przez jezdnię na przesiadkę.

 • max

  Czy to na zdjęciu to „popis polskich ekspertów” ??? Gdzie w Polsce „to coś” się znajduje ?…