Nowe stowarzyszenie Metropolia Krakowska

Kraków i okoliczne gminy podjęły decyzję o powołaniu nowego stowarzyszenia Metropolia Krakowska, które będzie odpowiedzialne za wdrażanie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w nowej unijnej perspektywie finansowej. W budżecie na lata 2014-2020 muszą znaleźć się również środki na Zintegrowane Inwestycje Rowerowe, aby dokonać prawdziwego „skoku cywilizacyjnego”.

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT) to nowy sposób współpracy samorządów. Miasta i otaczające je gminy oraz władze województw wspólnie ustalą cele do osiągnięcia i wskażą inwestycje do zrealizowania. Ideą ZIT jest współpraca samorządów na rzecz maksymalnego wykorzystania wspólnych atutów  i rozwiązywania problemów.  Władze samorządowe, znając dobrze lokalne uwarunkowania, mają przygotować projekty wzajemnie powiązane i komplementarne.

W przypadku Małopolski nowe stowarzyszenie tworzą Gmina Miejska Kraków oraz, zgodnie z decyzją Zarządu Województwa Małopolskiego, 13 sąsiadujących z nią gmin: Biskupice, Igołomia-Wawrzeńczyce, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skawina, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki. Na czele Zarządu stanie Prezydent Miasta Krakowa, w jego skład wejdą też Zastępca Prezydenta Krakowa oraz burmistrzowie gmin: Wieliczka, Zabierzów oraz Świątniki Górne. W skład 3-osobowej Komisji Rewizyjnej wejdą natomiast wójtowie gmin: Liszki, Mogilany i Biskupice.

Podczas spotkania w magistracie uzgodniono obszary tematyczne, w jakich stowarzyszenie Metropolia Krakowska będzie chciało realizować Zintegrowane Inwestycje Terytorialne. Według uzgodnień samorządów kwota ok. 230 mln euro powinna zostać rozdysponowana na działania inwestycyjne i nieinwestycyjne głównie w następujących dziedzinach:

 • zrównoważony transport (tj. budowa dróg, kolej aglomeracyjna, parkingi, ścieżki rowerowe)
 • usługi publiczne (przede wszystkim edukacja i zdrowie) oraz rewitalizacja obszarów miejskich i wiejskich
 • niska emisja

Obecnie poszczególne samorządy powinny podjąć uchwały rad gmin w sprawie przystąpienia do stowarzyszenia. W dalszym etapie zostanie złożony wniosek do sądu w sprawie rejestracji nowego podmiotu. Jak możemy się dowiedzieć na stronach Magicznego Krakowa Stowarzyszenie Metropolia Krakowska powinno rozpocząć działalność za około 5 miesięcy.

Zintegrowane Inwestycje Rowerowe

Na promocyjnym filmie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju widać, że „skok cywilizacyjny” w nowej perspektywie finansowej odbędzie się przy udziale roweru. Środki w dużej mierze mają być skierowane do miast i przeznaczone na rozwój innowacyjnej gospodarki oraz wzrost jakości życia mieszkańców. Nowe stowarzyszenie Metropolia Krakowska odrobiło zadanie domowe i uwzględniło wytyczne ze strony ministerialnej uwzględniając ścieżki rowerowe w swoim działaniu.

Zastanawiające jest jedynie, czy mentalność naszych przedstawicieli nadąży za wizją i wystarczy im determinacji i zrozumienia, żeby zapowiedzi wdrażać w życie. Mam nadzieję również, że wyborcy dopełnią swego obowiązku i zagłosują na osoby, które będą w stanie udźwignąć odpowiedzialność za tak duże środki i wydać je mądrze.

Prawdziwy „skok cywilizacyjny” zrealizujemy budując Aleje Mogilskie zamiast Autostrad Mogilskich, łącząc miasto w zieloną sieć ze zrównoważonym transportem jako jego krwiobiegiem oraz mając na uwadze dobrze zdefiniowaną jakość życia mieszkańców.

 Polska otrzyma 82,5 mld euro z budżetu UE na realizację polityki spójności

Fot. MiR

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!

 • pinkdotR

  Ładnie zrobiona animacja – ze środków transportu widziałem na niej: rower, samolot, autobus, pociąg i ANI JEDNEGO SAMOCHODU. Teraz poproszę tylko o konsekwencję w inwestowaniu w taki świat, jaki nam narysowano a nie w taki, w jaki inwestujemy najwięcej obecnie – autostrady miejskie obudowane ekranami z barierkami w miejscu najbardziej potrzebnych przejść dla pieszych, pasami do skrętów we wszystkich relacjach zamiast normalnej szerokości chodnika itd., itp.

  • Sebastian Ociepka

   Wydaje mi się, że obecne ministerstwo MiR jest gotowe inwestować w świat z animacji. Mam nadzieję natomiast, że kryteria projektów unijnych zostaną tak sformułowane, aby nie dało się ich obchodzić budując rzeczone autostrady w centrum miast. Te pieniądze powinny w większości pójść na alternatywne środki transportu (komunikacja publiczna, rower, transport pieszy), żeby dać ludziom możliwość wyboru i udowodnić, na czym polega jakość życia.

   • pinkdotR
   • Sebastian Ociepka

    To niemiłe zaskoczenie, które pewnie wynika z tego, że jest rok wyborczy i wyszło z sondaży, że większość chce dróg, bo koleje w Polsce mają bardzo zły PR :(