Paryż obniża prędkość

Paryż obniża prędkość

W Krakowie z 70 do 80 km/h, w Paryżu: z 80 do 70 km/h. Od kilku dni na bezkolizyjnej obwodnicy Paryża obowiązuje nowe ograniczenie prędkości. W przeciwnym kierunku idzie Kraków, gdzie 80 km/h obowiązuje nawet na ulicach, którymi poruszają się rowerzyści. Co ciekawe obie zmiany uzasadniane są płynnością ruchu. Jak powiedział dziennikowi Le Figaro Gilles Aymoz ze służb ochrony powietrza:

Ograniczenie prędkości może poprawić jakość powietrza, gdyż zwiększa płynność ruchu. Ponieważ ruch na obwodnicy jest duży, ograniczenie dopuszczalnej prędkości może ograniczyć częstotliwość pojawiania się zatorów.

Na dowód tego Le Figaro zamieszcza wideo obrazowo wyjaśniające, jak powstają zatory.
Nieco inne podejście prezentuje na łamach Gazety Krakowskiej naczelnik krakowskiej drogówki Krzysztof Budak:

Skoro drogi w mieście są coraz lepsze, nie ma sensu robić sztucznych ograniczeń. Chcemy upłynnić ruch.

I jak tu rozstrzygnąć, kto ma rację?

Foto: avem.fr

 • Krzysztof Kozłowski

  Chłopaki się znakami wymienili :D

  • lukasz

   No jak to kto ma racje?:-) Wszechwiedzacy ZIKiT :-) Ktos w to watpi????

 • Sebastian Ociepka

  Mentalnie jesteśmy na długiej prostej, ale jeszcze nie wiemy, że to ślepa uliczka zakończona ścianą. Mam nadzieję, że szybko zwolnimy i skręcimy w inną stronę… :)

 • Zeb

  Brawo Członkowie zespołu ds. bezpieczeństwa i organizacji ruchu! Wreszcie się dowiedziałem co za idioci wymyślili żeby na Ofiar Dąbia podwyższyć prędkość dopuszczalną do 60/h. Teraz będzie można zyskać 10 sekund na tym kluczowym odcinku przez stopień wodny. Brawo! Kolejny znak więcej na drodze, a i bezpieczeństwo się zwiększyło jak na zespół ds. bezpieczeństwa przystało.

 • Miłosz Tatara

  Żeby było ciekawiej na tej obwodnicy pomimo braku skrzyżowań obowiązuje zasada prawej ręki. U nas nawet na osiedlowej uliczce mamy znaki mówiące o pierwszeństwie. Przykładowo ul. Gersona w Prokocimiu, na której samochód pojawia się raz na kilka minut jest drogą z pierwszeństwem.

  • zeralda

   Jesteś pewny, że chodzi o Boulevard Périphérique? Jeździłem nim co prawda dość dawno ale za cholerę nie przypominam sobie takiej organizacji ruchu…

   • Miłosz Tatara

    Tak, chodzi o peripherique. Jadąc prawym pasem musisz ustąpić pojazdom włączającym się na obwodnicę, o czym przypomina znak „skrzyżowanie równorzędne”.

 • zeralda

  Z tego co czytam to na „Périph” jest teraz 14 fotoradarów (wkrótce 16). Jak na 35 km odcinek to będzie wypadać średnio co 2 km. Nie ma się co dziwić, że spadła im śmiertelność na drogach…

 • koziq

  srednia predkosc na paryskim peryferyku to 40km/h, osobowki emituje praktycznie tyle samo co2 przy 80 co 70, natomiast wiecej zanieczyszcza ciezarowki, ktore najmniej spalaja przy 90km/h. Jezeli chodzi o wypadki to znikoma ich ilosc miala miejsce pomiedzy 70 – 80 km/h. Za to spedzimy wiecej czasu na drodze co spowoduje wieksze zanieczyszczenie i ewentualne korki w ktorych zanieczyszczamy najwiecej

  • Miłosz Tatara

   Rzeczywiście w warunkach swobodnego ruchu jadąc 80 km/h spędzimy na drodze mniej czasu. Z drugiej strony Peripherique nie jest zwyczajną obwodnicą, lecz raczej czymś w rodzaju naszego ciągu Tischnera-Nowohucka-Opolska. Przez większość doby jest ona zupełnie zakorkowana i o przepustowości nie decyduje prędkość, lecz płynność ruchu. Dlatego, jak tłumaczą Francuzi, ograniczenie prędkości spowoduje większą płynność, bo losowo występujące zmniejszenia prędkości nie będą przenosić się na kolejne samochody w ciągu. Przy nieco niższej prędkości takie losowe spowolnienia są znoszone, bo kolejne samochody nie muszą wyhamowywać z dużej prędkości. Polecam wideo z artykułu (od 1’05”).

 • Takie kosmetyczne zmiany i tak mało co dadzą. A przynajmniej w Polsce, gdzie jak jest 50, to każdy jedzie 70. Jak jest 70, to jedzie 90. A jak jest 90 to pruje ile fabryka dała.
  Jeszcze nie dorośliśmy do poważnych zmian.

 • Marek

  Obniżanie prędkości na ulicach typu Bora Komorowskiego jest idiotyczne samo w sobie. Tam i tak nikt nie jeździ 80 km/h. Proszę zrobić sobie taki eksperyment i jechać tam przepisowo równe 80 km/h. Gwarantuję, że będziemy wyprzedzeni przez praktycznie każdy pojazd (poza autobusami MPK, które fizycznie nie są w stanie pojechać więcej, niż 80 km/h).

  • lukasz

   Obnizanie predkosci samo w sobie sensu nie ma, bo i tak beda jezdzic jak jezdza. Pytanie czy taka jazda ma sens skoro i tak zaraz stana na swiatlach i jedyna roznica bedzie taka, ze dluzej na tych swiatlach postoja. Obnizenie predkosci mialoby sens gdyby to tego zaczeta tam predkosc kontrolowac. Moze wtedy ludzie zrozumieliby, ze ograniczenie predkosci w takich miejscach jest nie po to ze niby jest niebezpiecznie albo co, ale dlatego ze jazda w miescie powyzej 70-80 jest uciazliwa pod wzgledem halasu dla mieszkancow pieszych itd.

   • max

    Niestety, u nas światła są w większości tak doskonale z(de)synchronizowane, że jadąc z przepisowa prędkością i tak się na nich staje. Żeby przejechać płynnie jakąś dłuższą trasę bez zaliczania kolejnych czerwonych trzeba by jechać albo 140 km/h lub szybciej, albo 30 km/h lub wolniej. Dlatego zwiększanie dopuszczalnej prędkości w takich okolicznościach jest całkowicie bezsensowne. Przykładem jest osławiona „biedaautostrada” przez Ruczaj, gdzie rozstawione co kilkadziesiąt metrów światła całkowicie uniemożliwiają płynną jazdę z dopuszczalną prędkościa 70 km/h. Po co więc ZIKiT zwiększał tam prędkość do 70 km/h, a nie zrobił tego dalej na praktycznie niezabudowanym odcinku Bunscha i na Skotnickiej od Skotnik do autostrady (gdzie nie ma ani jednego budynku mieszkalnego, a obowiązuje 50 km/h?

 • Krzysztof Kozłowski

  Niemcy mają na „obwodnicach” często gęsto 80….
  Trzy pasy bezkolizyjne skrzyżowania i 80… i grzecznie jadą 80…

  A u nas jakiś oszołom stawia 80.
  Inne palanty zasuwają po 100 i mają gdzieś nawet czerwone światła…
  Na to trzeba bata.
  Tępić buractwo trzeba a nie płakać że się nie da bo wszyscy będą.
  Jak się nie da to trza postawić 5 fotoradarów i „wyciągać kasę” od półgłówków.

  • lukasz

   Otoz to:)