Nowe miasto, Nowy Jork

Nowy Nowy Jork to miasto przyjaźniejsze dla ludzi. Miasto, w którym ulice przestają być wrogie, a zaczynają być przestrzenią, w której mieszkańcy czują się dobrze, bo mają więcej darmowych miejsc siedzących, mogą bezpiecznie przemieszczać się pieszo i na rowerze. Ten materiał to kolejny dowód na to, że miasto może się zmieniać, powinno się zmieniać, i że zmiana może dokonać się stosunkowo szybko.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 • Sebastian Ociepka

  Thank you NYC DOT for making our city a better place

  Takie podziękowanie to naprawdę znaczące osiągniecie nowojorskiego ZIKiTu! :)

 • pinkdotR

  Nasz ZIKiT też wie o metodzie nowojorskiej. Czy odważy się z niej skorzystać i zawalczyć o podobne uznanie?

  • lukasz

   Najpierw musieliby zmienic swoja mentalnosc:-) ale powoli dotrzemy do celu. Kontrakt 100 rozwiazan powinien byc takim zalazkiem wielkich zmian. Obysmy sie tego w krotkim czasie doczekali.

   • odpowiem jako Sekcja, od razu nie uda nam sie wszystkiego zrealizowac. ale bedziemy sie starac zrobic jak najwiecej w ramach 500 tys. dedykowanego na kontrakt budzetu.

   • lukasz

    Domyslam sie, ze wszystkiego sie nie da. A czy niektorych z tych zmian nie daloby sie „przepchnac” w ramach budzetu partycypacyjnego dzielnic, zglaszajac je do konkursu?:-)

    A swoja droga strona Kontraktu mi sie wyswietla z jakims bledem. Nie jestem wstanie otworzyc poszczegolnych zakladek…to tak tylko u mnie czy jakis blad na stronie?

   • Bulwersator

    A jaki to jest błąd? Patrz „Jak efektywnie zgłaszać błędy” – http://www.chiark.greenend.org.uk/~sgtatham/bugs-pl.html

  • kilka osob w ZIKiT wie, czy caly? raczej nie. trzymam kciuki by sie jednak odwazyl i ostatecznie zdobyl uznanie, a przede wszystkim zadowolenie spoleczenstwa i poprawil bezpieczenstwo niechronionych uczestnikow ruchu

   • pinkdotR

    Po poprzednim artykule na ten temat napisałem do panów Starowicza i Trzmiela, że trzeba tę metodę wypróbować w Krakowie. Pierwszy przyznał rację a drugi przekazal temat do wykorzystania drogą oficjalną do ZIKiTu.

    Trzeba się będzie opiekować sprawą i nie tracić nadzieji, że i u nas się da.

  • Sebastian Ociepka

   Trzeba przekonać też polityków, że przystąpienie do wyścigu o miano najbardziej przyjaznego miasta ma wartość dla mieszkańców i konkurencyjności Krakowa. Najlepiej, żeby rowerzystów i ich sojuszników (pieszych, pasażerów MPK) było jak najwięcej oraz aby byli świadomi swojej siły. Dodatkowo, w tym roku będzie można głosować rowerami w wyborach samorządowych :)