Rowerowych Świąt i całego 2014 roku
Ilustracja: Nick
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Rowerowych Świąt i całego 2014 roku

Święta to czas podsumowań, postanowień na przyszłość i prezentów, a w tym roku można sobie śmiało życzyć roweru pod choinkę. Dlaczego właśnie roweru…? Rower to tani, wygodny i bezpieczny sposób transportu, który wpływa pozytywnie na zdrowie, a nie generuje zanieczyszczeń, ani hałasu. Jeżeli ktoś postanowił w roku 2014 zadbać o siebie, dojechać szybciej na miejsce, być bardziej zadowolonym i więcej czasu spędzać aktywnie niech wsiada na rower i jedzie do pracy, szkoły i na zakupy właśnie tym środkiem transportu. Szczególnie, że w 2013 rower wkroczył na salony i w roku przyszłym bycie rowerzystą może być jeszcze przyjemniejsze.

2013 w telegraficznym skrócie

W 2013 roku w sprawie rowerów wydarzyło się sporo i pojawiły się pierwsze jaskółki zmian na lepsze.

W lutym krakowscy radni, z inicjatywy Pawła Ścigalskiego, przyjęli uchwałę kierunkową dla prezydenta o przeznaczaniu rocznie na rowery 0,3 proc. miejskiego budżetu. W tym samym miesiącu zostało podpisane porozumienie pomiędzy Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów i Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu, tym samym rozpoczynając Krakowski Dialog Cykliczny.

W kwietniu dowiedzieliśmy się w ramach badań kim jest krakowski rowerzysta, gdzie jeździ oraz co mu przeszkadza. W tym samym czasie dochodziły do nas informacje o problemach z rozwojem miejskiej wypożyczalni rowerów, ale i o powstaniu pierwszej krakowskiej spółdzielni rowerowej.

W maju rozpoczęła się batalia o to kto ma rację w mieście: pieszy, rowerzysta, czy kierowca. To zapewne było spowodowane wzrostem ruchu rowerowego, czego dowiodło 3,5 tys. rowerzystów w czasie Święta Cyklicznego z hasłem „Śluzy malować, Zalegalizować!” oraz fakt zebrania przez nich ponad 14 tys. zł na zorganizowanie festiwalu.

W sierpniu Marcin Wójcik i Małgorzata Jedynak zostali wybrani na oficerów rowerowych w ZIKiT w celu prowadzenia rozmów i konsultacji ze środowiskami rowerowymi, udziału w zespole ds. audytu, a także promowania rozwoju ruchu rowerowego.

We wrześniu, po przeprowadzeniu konsultacji społecznych, Kontrakt 100 rozwiązań został złożony na biurka urzędników. W tym samym miesiącu rozpoczęła się reaktywacja sytemu KMK bike i ruszyła kampania edukacyjna pod nazwą Cykloakademia.

W październiku obywatele-rowerzyści zaskoczyli urzędników merytorycznymi argumentami i konkretnymi pomysłami na rowerowy Kraków. W listopadzie, po 10 latach zabiegów, powstał kontrapas na ulicy Łobzowskiej, a później śluzy rowerowe w ramach testowania zapisów nowych rozporządzeń ministerialnych. W tym samym czasie, w centrum pojawiły się nowe stojaki rowerowe.

Koniec roku stał pod znakiem konferencji i debaty o rowerowym Krakowie oraz zabiegania o przyzwoity budżet na 2014 rok. Dzięki radnym inwestycje rowerowe wyniosą prawie 9 mln zł. Cały rok, co miesiąc towarzyszyła wszystkim działaniom Masa Krytyczna, która wzmacniała postulaty środowiska rowerowego oraz ciekawe działania edukacyjne w przedszkolach i szkołach, które kształciły nowe pokolenie rowerzystów.

Rowerowe życzenia dla Krakowa

W tym radosnym, świątecznym czasie składam wszystkiego najlepszego rowerzystom i ich rodzinom życząc dużo odpoczynku i rowerowych refleksji. Mam nadzieję, że przyszły rok będzie obfitował w rowerowe tematy i usprawnienia, a Kraków konsekwentnie będzie realizował zintegrowaną sieć połączeń rowerowych. Powinien to zrobić nie tylko dla obecnych rowerzystów, ale potraktować ją jako inwestycje w rozwój miasta i jego przyszłość. Rowerowych świąt można zatem życzyć całemu Krakowowi i wszystkim jego mieszkańcom, a szczególnie tym, którzy postanowią zrealizować swoje noworoczne postanowienia i wsiądą na rower w 2014 roku.

Dla tych co rower już mają proponuję rowerowy sweter na prezent :)

Pull_and_Bear

 

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!

 • Laura

  Gdzie można taki sweter dostać? ^^

  • Sebastian Ociepka

   Widziano go w sklepie Pull&Bear :)

 • lukasz

  Mnie najbardziej cieszy Kontrakt 100 Rozwiazan. Wskazuje on drobne inwestycje, ktore nieduzym kosztem moge bardzo poprawic sytuacje rowerzystow. Dzieki takim malym dzialaniom latwiej bedzie trafic do urzednikow przy okazji wiekszych inwestycji i byc moze rowniez zyskac wieksza akceptacje spoleczna zmian prorowerowych co z cala pewnoscia spowoduje zwiekszenie nakladow na infrastrukture rowerowa. Oby tak dalej KMR!!

  • kontrakt 100 rozwiazan ma od wczoraj nowa, ulepszona wersje online. teraz mozna komentowac i w pewnym sensie glosowac lajkami. bardzo to mile @lukaszu co napisales. dziekuje

  • Sebastian Ociepka

   To bardzo ważny aspekt, ponieważ jest szansa, że wprowadzone ułatwienia w ramach Kontraktu 100 rozwiązań uruchomią „kulę śniegową” w postaci rosnącej liczby rowerzystów, a co za tym idzie nakładów na infrastrukturę. Trzymamy kciuki za te usprawnienia w 2014 roku!