Krakowski budżet rowerowy 2014 wg radnych Miasta Krakowa

Krakowski budżet rowerowy 2014 wg radnych Miasta Krakowa

Budżet miasta Krakowa został, dzięki radnym, zmieniony i na zadania rowerowe zostało przeznaczone dodatkowo 4,3 mln zł, co daje łączną kwotę 5,3 mln zł. Można się również doszukać w budżecie ZiKiT zadań na kwotę ponad 3 mln zł, która jest przewidziana przy nowych inwestycjach drogowych, na Kontrakt 100 rozwiązań i w ramach koncesji na wiaty przystankowe. W sumie Kraków przeznaczy w 2014 roku kwotę prawie 9 mln zł na rozwój transportu rowerowego, ale po kolei.

Budżetowa Masa Krytyczna

W połowie listopada został przedłożony projekt budżetu przez Prezydenta Majchrowskiego. Ta propozycja mocno rozczarowała środowisko rowerowe, ponieważ zakładała jedynie 1 mln zł na rozwój transportu rowerowego. Stanowiło to tylko 10% uchwały kierunkowej przyjętej przez Radę Miasta Krakowa z inicjatywy Pawła Ścigalskiego. Zaplanowana kwota była około 7,5-krotnie niższa, niż w wiodącym pod względem infrastruktury Gdańsku, 9-krotnie niższa niż w Szczecinie, 15-krotnie niższa niż w Łodzi oraz ponad 20-krotnie niższa niż w Warszawie. Z tego powodu 29 XI rowerzyści spotkali się pod pomnikiem Adama Mickiewicza na Rynku Głównym, skąd wyruszyła Krakowska Budżetowa Masa Krytyczna. Po drodze pod Urzędem Miasta na pl. Wszystkich Świętych odbył się budżetowy happening, który wyraził niezadowolenie z tak niskich, planowanych nakładów na infrastrukturę rowerową.

Cudowne rozmnożenie

Szum medialny wokół sprawy, łącznie z listem rowerzystki miejskiej Renaty Radłowskiej do Jacka Majchrowskiego spowodował reakcję ZIKiT. Zostało ogłoszone, że na inwestycje rowerowe w przyszłym roku przeznaczone zostanie 4 miliony złotych. Problem w tym, że projekt budżetu się nie zmienił, a do podanej kwoty zostały wliczone ścieżki budowane przy okazji inwestycji drogowych i pieniądze na ich utrzymanie. Natomiast te zadania są obowiązkiem miasta, ponieważ wszyscy użytkownicy ulic powinni być brani pod uwagę przy każdej inwestycji: piesi, rowerzyści, użytkownicy komunikacji publicznej i kierowcy. Cieszyły natomiast deklaracje dyrektora Jerzego Marcinko w sprawie przeznaczenia kwoty 500 tys. złotych na realizacje Kontraktu 100 rozwiązań w 2014 roku, który został wypracowany podczas Krakowskiego Dialogu Cyklicznego.

Radni – ostatnia deska ratunku

Jedyną nadzieją pozostawali radni, którzy korzystając ze swoich uprawnień mogli przesunąć część środków na zadania stricte rowerowe. Kraków Miastem Rowerów przekonywał, że pieniądze na rowery to dobra inwestycja dla Krakowa. Przedstawiciele stowarzyszenia odbyli szereg spotkań z radnymi oraz zorganizowali konferencję ekspercką i debatę o rowerowym Krakowie w ramach Krakowskiego Dialogu Cyklicznego. Radni przychylili się do rowerowych postulatów i zaczęły mnożyć się poprawki, których celem było zwiększenie środków. Ostatecznie klub radnych PO, który ma większość w radzie przygotował poprawkę, w której zapisano dodatkowe 4 mln zł na wybrane ścieżki rowerowe, oraz 300 tys. zł na studium tras rowerowych. Na tej podstawie Prezydent zgłosił autopoprawkę dnia 17 grudnia, która dzień później została przyjęta przez Radę Miasta Krakowa. Warto zwrócić uwagę, że rower jest tematem ponadpartyjnym i różne kluby zwracały uwagę, że za mało środków jest przeznaczane na budowę ścieżek rowerowych.

Należą się podziękowania wszystkim radnym, którzy dostrzegli, że transport rowerowy stanowi ważny element krakowskiej komunikacji i przyczynia się do rozwoju miasta. Nie dość, że wpływa pozytywnie na zdrowie i samopoczucie mieszkańców to jest dodatkowym działaniem antysmogowym. Te zalety dostrzegane są przez rosnącą liczbę zwolenników tego typu transportu.

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!

 • Mariusz

  W roku 2014 na same koszty utrzymania hali w Czyżynach, Centrum Kongresowego, Oraz stadionu Wisły planuje się wydać 17,2 mln zł.

  O kosztach budowy i odsetkach od zaciągniętych na budowę tych obiektów nie wspominam.

  • Sebastian Ociepka

   Bez dwóch zdań to nie są duże środki w porównaniu z inwestycjami infrastrukturalnymi i drogowymi w Krakowie. Trzymam jednak kciuki, że uda się za nie spiąć znowu parę odcinków w sieć rowerową i będziemy o 9 mln zł dalej w budowie przyjaznej infrastruktury rowerowej. Dzięki temu jeszcze więcej ludzi wsiądzie na rower i jeszcze więcej środków się znajdzie na rozbudowę w przyszłości.

   • Mariusz

    Niestety mam obawy, że jest to efekt roku wyborczego.

   • Sebastian Ociepka

    Jeżeli tak, to dobrze to świadczy o sile wyborczej rowerzystów oraz potrzebie stabilnych działań również po wyborach. Działania rowerowe dostrzegane są już na różnych poziomach władzy :)

    Grzegorz Lipiec:

    …ja w Krakowie stawiałbym na rozwój transportu zbiorowego. Linie tramwajowe i autobusowe do Górki Narodowej i innych ubogich w miejską komunikację dzielnic, w sieć rowerową. To da efekt dla powietrza i komfortu życia. Każda wydana złotówka na te przedsięwzięcia lepiej się zwróci niż ta na drogi. W skrajności nie chcę wpadać, ale przeniósłbym środek ciężkości z dróg na transport zbiorowy, ekologiczny.

    Jacek Majchrowski:

    …Kolejne pytanie: jakie szanse na wypromowanie swojego, choćby najlepszego projektu, będzie miała nikomu nieznana mała grupa mieszkańców, gdy konkurentami do zagospodarowania pieniędzy będzie zorganizowana już znacznie wcześniej grupa ludzi, aktywna na portalach społecznościach, lobbująca w mieście za korzystnymi dla tej grupy rozwiązaniami, udzielająca się w mediach i przez media promowana?

 • Sebastian Ociepka

  Ciekawe ile potrzeba środków, żeby rozwiązać Masę Krytyczną? ;)

  • Krzysztof Kozłowski

   Dokładnie 0

   Wystarczy wprowadzić całkowity zakaz poruszania się samochodami w mieście i masa krytyczna straciłaby rację bytu… ;)

   • Sebastian Ociepka

    Ciekawa, lecz chyba zbyt kontrowersyjna koncepcja ;)