Schemat linii transportu rowerowego

Schemat linii transportu rowerowego

Jazda rowerem po mieście powinna być łatwa, a trasy intuicyjne, albo przynajmniej dobrze oznaczone. Na prosty, ale jakże znakomity pomysł, wpadł doświadczony rowerzysta z San Francisco. Postanowił przedstawić trasy rowerowe przy użyciu schematu jaki stosuje się powszechnie dla zilustrowania siatki transportu zbiorowego, przeważnie metra.

Pomimo dobrej znajomości topografii miasta, Mat Kladney kiedy jechał rowerem często zastanawiał się gdzie konkretnie ma skręcić by sprawnie i z pominięciem podjazdów pod górkę (część San Francisco słynie ze swojego ukształtowania terenu) dotrzeć do celu. Oczywistym rozwiązaniem problemu okazał się czytelny schemat linii transportu rowerowego.

Zaproponowane rozwiązanie, pomaga nowym rowerzystom w przemieszczaniu się po mieście. W przypadku pagórkowatego San Francisco jazda może być jednocześnie ekscytująca, straszna i męcząca. Stąd tak ważne jest wyznaczenie odpowiednich tras. Kladney wytyczył linie ekspresowe – trasy łatwiejsze wysokościowo, bezpieczniejsze oraz linie lokalne – prowadzące przez wzgórza lub z dużym ruchem samochodowym.

Celem inicjatywy jest fizyczne oznaczenie linii na ulicach wyposażonych w „stacje” stojaków rowerowych z pompką.

Wyobrażasz sobie taki system w Krakowie?

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.