Miasto kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni

Miasto kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni

W ostatnim czasie naznaczanie przestrzeni najlepiej idzie rowerzystom, choć smutne jest to, że jest to często przestrzeń miejska z odzysku, przez co nosi ślady intensywnej eksploatacji przez samochody. Miasto kreatywne. Znaczenie i naznaczenie przestrzeni to tytuł kolejnej odsłony cyklicznego projektu Przemysły Kreatywne. Tym razem przyjmuje ona formę debaty o szeroko pojętej problematyce „miasta kreatywnego” m.in.: współczesnej architekturze i jej oddziaływaniu na mieszkańców, jakości życia w mieście, energii miasta, wykorzystaniu rewitalizowanych przestrzeni, zaangażowaniu społecznym i inicjatywom mieszkańców, roli sztuki w mieście.

Wydarzenie będzie się odbywać dziś i jutro (22 – 23 listopada) w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Z powodów osobistych zapraszam szczególnie na dzisiejszą debatę o g. 16.30 pn. Bakterie i energia miasta, podczas której omówione mają być następujące tematy:
– mała architektura – jako czynnik oswajający człowieka z miejscem, w którym żyje, pracuje, tworzy;
– projektanci ruchu nie wykorzystują w pełni wiedzy psychologów ruchu miejskiego – jakie są sprawdzone praktyki krajowe i zagraniczne w kontekście miejskiego transportu i rozwoju sieci ulic;
– komunikacja pomiędzy tymi, którzy decydują o planie zagospodarowania a mieszkańcami;
– czyje jest miasto i jak mieszkańcy biorą za nie odpowiedzialność?

Do udziału w debacie zaproszeni zostali: Anna Trzebiatowska – Fundacja Off Camera, Marcin Wójcik – I bike Kraków, Dawid Hajok – Fundacja Aktywnych Obywateli im. Józefa Dietla, Piotr Cypryański – Galeria Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki, Jacek Grunt – Mejer – Katedra Psychologii Poznawczej UW, Bogna Świątkowska – Fundacja Nowej Kultury Bęc Zmiana.
Moderator: Dorota Leśniak – Rychlak – Małopolski Instytut Kultury.

Natomiast drugi dzień będzie okazją do spotkania się w rodzinnym gronie na wspólnej zabawie, która stworzy uczestnikom możliwość wykreowania miasta przyszłości. Prowadzone przez Beatę Kwiecińską ze Stowarzyszenia INSPIRO warsztaty pt. „Miejski patchwork” i „Perspektywa miasta” stworzą niepowtarzalną okazję do wyzwolenia wyobraźni nie tylko najmłodszych uczestników – w warsztatach mogą wziąć udział osoby od lat 3 do 103!

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.