Ulice nie muszą być wrogie dla ludzi

Przestrzeń publiczna powinna być przyjazna dla ludzi. Pełnomocniczka ds. transportu miasta Nowy Jork – Janette Sadik-Khan – w swej zabawnej i prowokującej do myślenia prezentacji udowadnia, że przekształcenie ulicy w przestrzeń przyjazną dla ludzi – pieszych i rowerzystów, jest możliwe. Jej najważniejsza rada dla decydentów brzmi:

Myślę, że lekcję, którą możemy wynieść z Nowego Jorku to fakt, iż można zmienić wasze ulice szybko, to nie jest drogie, to może zapewnić natychmiastowe korzyści i to może być dość popularne.
Musicie tylko wyobrazić sobie ulice na nowo. One są ukryte przed zwykłym spojrzeniem.

Mantra dla odpowiedzialnych za miasto: rób odważne i tanie eksperymenty.

Wystąpienie szefowej nowojorskiego departamentu transportu podczas TEDCity2.0 przetłumaczył Sebastian Ociepka.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 • trzeba przyznac, ze Janette Sadik-Khan ma „jaja”. a w Krakowie w moim odczuciu zmarnowano co najmniej 11 miesięcy. wystarczyło zrobić na Mogilskiej -_eksperyment_ i już byśmy wiedzieli, czy da się ją odchudzić, czy niedasie.

  • Krzysztof Kozlowski

   Niestety u nas jest jakiś paniczny lęk przed puszka farby i pędzlem…
   Nie da się bez koszmarnie drogiego projektu namalować pasów rowerowych i innych ciekawych rzeczy…
   Zamalować kawałka jezdni ot tak żeby zobaczyć co się stanie….

   A swoją drogą będąc przy malowankach. Kontra-pas na łobzowskiej już jest gotowy?
   Bo z Batorego w niego skręcić się nie da… I zastanawiam się czy to tak ma być docelowo czy po prostu prace budowlane trwają……..

 • Sebastian Ociepka

  Najprostsze rozwiązania są takie skuteczne, a NY pokazał całemu światu jak zadbać o swoje ulice. Jestem pod ogromnym wrażeniem sposobu zdefiniowania celów tego projektu, o których pisałem tutaj: http://ibikekrakow.com/2013/05/23/new-york-new-york/

  Czas, aby Kraków wprowadził nowe podejście do swoich ulic i pokazał całej Polsce jak zarządzać przestrzenią publiczną z korzyścią dla wszystkich jej użytkowników!

 • robotrutra

  jak się ma tak szerokie ulice to wygospodarowanie 4m na ścieżki rowerowe to nic trudnego…

  ale podejście do przestrzeni publicznej bardzo otwarte a zarazem proste;
  w przestrzeni miejskiej ludzie nie potrzebują granitowych placów, fontann, iluminacji, wystarczy miejsce do siedzenia, przyjazne otoczenie (zieleń) i ciepłe kolory odróżniające miejsce od szarej zabudowy – BRAWO

 • zibi22

  Świetny film Marcinie. U nas wycofano się nawet z ograniczenia ruchu przy plantach. To miasto nigdy nie będzie przyjazne mieszkańcom.

 • Marcin, czy jesteś w stanie ten film jakoś rozreklamować w ZIKiT?
  Bardzo fajne podejście do ruchu i rzeczywiście wszystkim by było łatwiej zaakceptować zmiany gdyby wyglądały tak:
  1. Informacja co będzie zmienione, na jaki okres próbny i jak i kiedy można wyrażać swoje opinie.
  2. Zmiana na ustalony okres.
  3. Ocena zmiany pod koniec okresu.
  4. Akceptacja, cofniecie lub poprawki zmiany.

  Brzmi aż za pięknie ;)

  • pinkdotR

   Ja się tak podbudowałem tym filmem, że napisałem do samego prezydenta + jego zastępcy i pełnomocnika d/s infrastruktury. Zarówno zmiany wokół Plant jak i Aleję Mogilską można było tym przetestować zamiast tracić energię i czas na spór o wyobrażenia a potem uwalić jedno i drugie.

   Musimy takich zmian przeprowadzić dużo w procesie walki z emisją zanieczyszczeń ze źródeł transportowych i masę kontrowersyjnych projektów można w ten sposób sprawdzić. To rozwiązanie jest genialne, o czym najlepiej świadczy rozprzestrzenianie się jego wykorzystania w innych miastach wspomnianych na końcu filmu.

 • staram sie go reklamowac i podsylam ludziom. czy to cos zmieni. na pewno, tylko kiedy?

 • Bardzo pięknie to w NY wygląda, ale już słyszę lamenty niektórych pasibrzuchów z RMK i ZIKITu.