O mandatach dla rowerzystów raz jeszcze
Ilustracja: Piotr Drabik
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

O mandatach dla rowerzystów raz jeszcze

Często mam wrażenie, że policjanci widzą „drzazgę” w oku rowerzystów, a jednocześnie nie widzą tych samych „drzazg” w oczach kierowców, bo ile mandatów wystawiono za:
1. Przekraczanie ograniczenia prędkości o 1-9 km/h? Oczywiście poza obszarem zabudowanym, bo w mieście to już „belka”
2. Parkowanie przy zostawieniu pieszym na chodniku 149-140 cm?

Gorzej że niewidoczne są też „belki”, bo ile mandatów wystawiono za:
1. Nie zachowanie 1 metra odległości przy wyprzedzaniu rowerzysty?
2. Nie ustąpienie pierwszeństwa rowerzyście na przejeździe rowerowym?
3. Nie zwolnienie przed przejściem dla pieszych, czy nie wpuszczenie pieszego na przejście dla pieszych zgodnie z definicją znaku D-6 z rozporządzenia?
4. Nie zatrzymanie się na zielonej strzałce?
5. Parkowanie na tarczy skrzyżowania (niezgodne z przepisami), przy przejściach dla pieszych etc?
6. Jechanie zbyt blisko poprzedzającego pojazdu?
7. Zmiana pasa lub skręt bez wcześniejszego sygnalizowania?

Przełom może przynieść nowe podejście Małopolskiej Policji, która po raz pierwszy zajęła się m.in. tematem pierwszeństwa rowerzystów na przejazdach. Oby tak dalej!

Za co wystawia się mandaty?
Często w mediach policjanci zasłaniają się brakiem informacji o liczbie wystawionych przez siebie mandatów. Tymczasem w Krajowym Centrum Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji dowiedzieliśmy się, że takie dane uzyskać można bez problemu w każdej Komendzie Miejskiej w Polsce – poprzez Krajowy System Informacji Policji (KSIP) – poprzez wprowadzenie prostego zapytania do systemu przez osobę z uprawnieniami dostępu do w/w systemu (w tym poprzez osobę odpowiedzialną za wprowadzanie i modyfikacje rekordów o ilości punktów i wykroczeniach Sekcji Ruchu Drogowego). Poinformowano nas również, że w każdej Sekcji Ruchu Drogowego istnieją także inne administracyjne narzędzia i rejestry, dzięki którym możliwa jest odpowiedź na w/w zapytania – a ich brak świadczyć może o niedopełnieniu obowiązków przez zwierzchników danego zespołu/wydziału.

Ponadto uzyskaliśmy informację, iż zgodnie z KPK – dane statystyczne o ilości wykroczeń (w przeciwieństwie do danych kryminalnych z systemu statystycznego TEMIDA) – są ogólnodostępne dla społeczeństwa poprzez stanowisko Rzecznika Prasowego Komendy. W przeciwieństwie do danych kryminalnych – ich upublicznianie nie podlega procedurze szczegółowego nadzoru zwierzchnika danej jednostki.

Może ktoś z Was podejmie się upublicznienia ilości mandatów wystawianych przez policję dla bezpieczeństwa rowerzystów?

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Heniek

  Panie Łaczek, panie Łączek…. co tu sie stalo? Czyzby pan dostal mandat? Takiego utyskiwania i saczenia jadu na policje nie bylo juz dawno!

  Od kiedy to jest blog do wylewania swoich osobistych zalow i zalatwiania prywaty? Czy oczekuje pan, ze policja po przeczytaniu tego wpisu anuluje panski mandat? Panie Łaczek, panie Łaczek…

  PS. Ile razy to panu darowano wine, jak pan przejezdzal po pasach, albo lawirowal miedzy pieszymi jadac z predkoscia o rzad wieksza niz choda piesi? Prosze nam tu sie ujawnic… inaczej mozna by powiedziec wychodzi z Pana ignorancja i dwulicowosc….

  • Adam Łaczek

   Jadąc na rowerze nigdy nie dostałem mandatu od policji, nie dostałem też pouczenia. Nie wyszedł Panu komentarz

 • lukasz

  Ja juz od jakiegos czasu zastanawiam sie nad zakupem kamerki oraz zamontowaniem jej na kierownicy i wysylaniem „najbardziej fantazyjnych” akcji kierowcow do rozpatrzenia przez Policje.

  Wczoraj widzialem takiego kierowce z fantazja, ktory wykonal prawoskret z ulicy nowaczynskiego w praska wczesniej wyprzedzajac tuz przed skrzyzowaniem 2 auta i omijajac mnie po lewej stronie, podczas gdy ja chcialem jechac na wprost do parku debnickiego. Strasznie mu sie spieszylo bo pozniej jeszcze pojechal pod prad od rynku debnickiego pod Konopnickiej gdzie zaparkowal swoj woz na chodniku w miejscu oczywiscie do tego nie przeznaczonym.

  Za takie chamstwo mandat sie nalezy.

  • Jakub

   Za takie coś w cywilizowanym kraju należy się areszt, a przynajmniej utrata prawa jazdy.

  • Krzysztof Kozlowski

   „Za takie chamstwo mandat sie nalezy.”

   Nie mandat tylko 24 punkty i pisemne podziękowania za dotychczasowe użytkowanie dróg.

   Pytanie czy nagranie z kamerki jest dla policji dowodem. Ja bardzo lubuje się w akcjach kierowców autobusów. Ostatnio mnie matoł wyprzedził (prawym pasem) na przejściu jak stanąłem żeby puścić gościa z dzieckiem.

   A sam artykuł…
   Nie wiadomo chwali gani czepia się czy widzi zmiany…
   Taka sobie „dziennikarka” w której nie wiadomo o co chodzi ale ogólny wydźwięk znowu że policja czepia się rowerzystów.
   Po co?
   Czemu?
   Jaki tego jest cel?

   To tylko autor wie.

   • ktosiek

    Tak stanowi dowód, sam tak pozbawiłem delikwenta prawa jazdy(wyprzedzanie na skrzyżowaniu, przejazd na czerwonym, ,rozmowa przez komórkę i brak zapiętych pasów u niego i pasażera) Szkoda że rowery nie mają tablic rejestracyjnych, gdyż mam też kilka nagrań jak kretyni na ostrych kołach przecinają ruchliwe skrzyżowania na czerwonym. No ale nauczką dla nich są samochody, pod kołami których niechybnie stracą zdrowie lub nawet życie. A co do kamerki to nie oszczędzaj na niej, kup najlepsza na którą Ciebie stać, najlepiej nagrywającą w rozdzielczości HD, tylko tak masz pewność, iż zarejestrujesz numery rejestracyjne pojazdu. Bez tego będziesz miał fajny filmik z makra auta które Cię potrąciło i nic po za tym

   • lukasz

    Jakies konkretne modele polecasz?:)

   • Adam Łaczek

    @KKK
    Ogólny wydźwięk jest taki że policja nie łapie wg poważności wykroczeń tylko wg swojego widzimisię, chociaz jest szansa że będzie lepiej.
    + było info o KSIP o czym pewnie nie wiedziałeś

  • ktosiek

   Niestety nie mam pojęcia o kamerkach dedykowanych do użytku rowerowego, używam w samochodzie Mio MiVue 358, na razie jestem zadowolony.

 • Dźwiedziu

  U mnie na wsi takiego delikwenta z kamerką prędzej złapią i w las zaciągną niż on zdąży z nagraniem do policji.

 • leokrk

  Policja powinna surowo karać bo mimo 2013 roku gdzie juz nie drogie sa energooszczędne oświetlenia ledowe dalej sporo rowerzystów jeździ bez świateł, często bez odblasków a te i tak niewiele dają bo świecą tylko jak światło pada na nie prostopadle …