Kraków chce oddychać!

Kraków chce oddychać!

Obserwując rosnące poparcie mieszkańców Krakowa* dla konieczności podjęcia przez władze szczebla wojewódzkiego konkretnych kroków w celu poprawy jakości powietrza w Krakowie, wiemy, że cel jest w zasięgu ręki. Jesteśmy teraz na prawie ostatniej prostej.

We wtorek, 24 września przedstawiciele i przedstawicielki Krakowskiego Alarmu Smogowy złożyli na ręce przewodniczącego Sejmiku Województwa Małopolskiego petycję, ws. podjęcia skutecznych działań na rzecz poprawy jakości powietrza w Krakowie, pod którą podpisało się ponad 16500 osób.

W środę, 25 września podczas Sesji Miasta Krakowa, radni podjęli jednogłośnie tzw. uchwałę antysmogową, w sprawie kierunków działań dla Prezydenta Miasta Krakowa w celu poprawy stanu jakości powietrza w Krakowie.
W sierpniu Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie przeznaczył kolejna środki na Program Ograniczenia Niskiej Emisji.

Wkrótce zostanie przyjęty przez Radę Miasta Krakowa Lokalny Program Osłonowy dla osób, które poniosły zwiększone koszty grzewcze lokalu związane z trwałą zmianą systemu ogrzewania opartego na paliwie stałym na system proekologiczny.

Uwieńczeniem i sukcesem dla nas wszystkich będzie przyjęcie Programu ochrony powietrza, a w ślad za nim, na podstawie art. 96 Prawa ochrony środowiska, uchwały w sprawie określenia rodzajów paliw dopuszczonych do stosowania na obszarze gminy miejskiej Kraków.

Teraz jest moment, abyśmy jak najliczniej przybyli na obrady Sejmiku Województwa. Przybyli i swoją obecnością wyrazili poparcie dla poprawy jakości powietrza w mieście. Pomimo zapewne niesprzyjającej pory dnia, gorąco proszę o obecność.
KAS poprosił już Fundację Stańczyka o obecności podczas Sesji i nagranie przebiegu obrad w punkcie dotyczącym Programu ochrony powietrza.

Chcemy, aby Kraków, za sprawą Radnych Sejmiku Województwa, dał przykład postępowości w działaniu dla dobra, i na rzecz mieszkańców!

Nie może Was zabraknąć!

Pozdrawiam i do zobaczenia w poniedziałek, 30 wrześnie na posiedzeniu Sejmiku Województwa Małopolskiego! Godz. 14:00, ul. Racławicka 56 (przecznica od ul. Wrocławskiej), VII p, sala obrad.

* wg badań opinii publicznej prowadzonych przez Instytut CEM: 90% krakowian popiera wprowadzenie zakazu stosowania węgla w indywidualnych.

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce". W 2013 roku koordynatorka projektów "Krakowski Dialog Cykliczny" w stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów oraz "Czyste powietrze dla Krakowa" w Polskiej Zielone Sieci.

 • Deltar

  Wymiana pieców na ogrzewanie gazowe to za mało. Problemem w starych kamienicach jest fatalna izolacja cieplna pomieszczeń, a właściwie jej brak. Co z tego, że będę ogrzewał dom jak całe ciepło ucieka przez ściany, sufit i okna. Porządne docieplenie budynku to droga inwestycja, ale zwraca się po latach.

 • Bulwersator

  Przydałby się dokładniejszy opis co będzie uchwalane, lub choćby link. Czy dobrze rozumiem iż oznaczałoby to zakaz stosowania pewnych typów opału?

  • Adam Łaczek

   dzisiaj będzie uchwalany tylko Program ochrony powietrza, a nie sam zakaz

 • miejmy nadzieje, ze uchwala program, bo za jego brak bedziemy placic kary. linku do programu w wersji, w ktorej ma trafic dzis pod glosowanie, na moja wiedze nie ma. jak nam wpadnie ‚w rece’ to oczywiscie podlinkujemy.

 • Program uchwalono glosami 31 do 1. prawie wszystkie lokalne media o tym informuja, dla przykladu daje link do GW

 • ktosiek

  Takie małe pytanie, czy art. 96 Prawa ochrony środowiska, pozwala na określenie wyjątków przy używaniu danego rodzaju paliwa ? Z jego treści wynika, iż nie ma takiej możliwości jak zakazują to wszystkim na danym terenie. Zatem jeśli wprowadzi zakaz używania węgla jako paliwa na całym terenie gminy miejskiej Kraków, zapewne obejmie on również znajdujące się na jej terenie ciepłownie.