Kompromitacja ZIKiT na konferencji VeloKraków
Ilustracja: mmłody
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Kompromitacja ZIKiT na konferencji VeloKraków

Już był w ogródku, już witał się z gąską – można by podsumować płonne nadzieje krakowskich rowerzystów, że 10 letni pat z kontrapasem na Łobzowskiej w tym roku zostanie rozwiązany. Okazuje się… że nie! Na dodatek poinformował o tym na konferencji VeloKraków (beztrosko, bąkając pod nosem „inne problemy”) dyrektor ZIKiT – Krzysztof Migdał – odpowiedzialny za realizację tej inwestycji!

W kuluarach przedstawiciele ZIKiT tłumaczyli, że ekipa, która miała wymalować kontrapas odmówiła realizacji zadania, gdyż uniemożliwiły to nierówności. Dział odpowiedzialny za ‚nierówności’ oszacował natomiast koszt frezowania nawierzchni na 100 tys złotych (sic!) i rozłożył ręce, że takich pieniędzy nie ma. Brzmi jak kolejna kiepskiej jakości wymówka (zobaczcie na poniższych zdjęciach). No, chyba że w ramach „malowania kontrapasa” harcownicy z ZIKiT chcą wymienić nawierzchnię miejsc parkingowych? Takie (nie)działanie wpisuje się idealnie w dotychczasowy sposób robienia dobrze rowerzystom w Krakowie.

Nawet jeśli, zakładając dobrą wolę urzędników, faktycznie trzeba dokonać jakichś poprawek w nawierzchni Łobzowskiej w miejscu kontrapasa, to zadać sobie trzeba pytanie – czy tak trudno to było wymyślić, zaplanować i wykonać? Jaki poziom niekompetencji, prezentują urzędnicy, odpowiedzialni za tę inwestycję? Zdaje się, że w ZIKiT nikt nie rozumie, że nie tylko ośmieszyli siebie ale też prezydenta Majchrowskiego, który w zaproszeniach na konferencję dumnie zapowiadał przejazd uczestników po kontrapasie na Łobzowskiej.

Tymczasem jedynym osiągnięciem tak zwanych specjalistów z ZIKiT jest przebudowanie zawężenia na wysokości szkoły i wyprofilowanie łuków w taki sposób, żeby samochody nie musiały zwalniać robiąc zakręt o 90 stopni. Już widzę samozadowolenie największych rowerowych hamulcowych w ZIKiT – działu inżynierii ruchu – jak z kpiącymi uśmieszkami na twarzach patrzą na swoje dzieło – kontrapas, którego nie ma i strefa Tempo30 z poszerzonymi szykanami aby kierowcy nie musieli zwalniać.

Dla porządku dodam, że samo wykonanie projektu kontrpasa kosztowało 43 000,00 zł brutto. Trzeba koniecznie ustalić ile kosztowało przebudowanie zawężenia i czemu (albo komu?!) miało służyć skoro nie wyznaczono pasa rowerowego. Cała ta sprawa trąci bowiem co najmniej niegospodarnością i działaniem na szkodę interesu publicznego.

Krakus od urodzenia. Absolwent VIII LO i archeologii UJ, pracuje w jednym z międzynarodowych koncernów chemicznych. Z zamiłowania dziennikarz społeczny. Zamieszkiwał w Nowej Hucie, na Klinach, Prądniku Czerwonym, a obecnie na Górce Narodowej. To ostatnie spowodowało, że sprzedał samochód i kupił rower. Nadal nie może się nadziwić, jak inny jest Kraków z perspektywy dwóch kółek. W wolnych chwilach spotyka się z rowerową bracią, a co zasłyszy, opisuje.

 • tptak

  Idzie stare?

 • Jagódka

  tak, lepiej już było. wogole szkoda słów na tych nierobów z zikitu :(

 • Adam Łaczek

  Na bank chcieli odnowic miejsca parkingowe!

 • lukasz

  43000 za projekt?? To w takim razie ja chce projektowac kontrapasy:) Niezla kasa jak za narysowanie 2 rownoleglych kresek na planie miasta:)

  • Krzysztof Kozlowski

   Zdziwiłbyś się :)
   Wyobraź sobie tylko że musisz to uzgodnić z ZIKiTem
   A musisz uzyskać kilka innych pozwoleń i zatwierdzeń…
   Narysować to najmniejsza część roboty. Cała procedura to nie jest takie hop-siup.

   Niestety absurd papierkomanii doszedł do granic i co ciekawe rośnie dalej.

   • Bartek

    Urzędnicy płacę krocie – z naszych kieszeni – za to, że prywatna firma musi użerać się nimi samymi.

 • Jojek

  Panie, NI DO SIE !

 • ergieer

  Nierówności na Łobzowskiej? Czy ktoś z firmy która miała wymalować kontrapas widział ulicę Garbarską? Tam się dało go namalować, różnica chyba jest spora.
  Dodatkowo skoro już wydano 43k na sam projekt, nie mówią już o zwężeniu, to czy nie warto pójść za ciosem i znaleźć dodatkowe 100k.
  Miałem sporą nadzieje na ten kontrapas bo dojazd do domu przez Karmelicką nie należy do przyjemnych, a tym bardziej do bezpiecznych.

  • lukasz

   100k?:) Dajcie mi farbe wymaluje ten kontrapas za polowe:)

   • Bulwersator

    Dajcie mi 50 000 zł to i farbę kupię.

 • zeralda

  Już coś zaczęli malować. Widziałem zdjęcia na Skyscrapercity.com

 • tak zaczeli, a do konca tygodnia powinni skonczyc. na kontrapasie zyskaja takze piesi, bo przy okazji naprawde malej reorganizacji parkowania zostanie ono na jendym odcinku zdjete z chodnika na jezdnie, ktora byla na tym odcinku mocno za szeroka.

  powoli, ale jednak ida zmiany na lepsze w przestrzeni Krakowa :)