Tydzień mobilności – Czyste powietrze – Twój ruch!
Ilustracja: krakow.pl
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Tydzień mobilności – Czyste powietrze – Twój ruch!

2013 rok jest wyjątkowy. Chyba ku zaskoczeniu obu stron, udało się w tym roku nawiązać dialog, współpracę z jednostką miejską – ZIKiT-em. Na fali porozumienia krakowskie organizacje pozarządowe pojawiają się w tym roku oficjalnie także na obchodach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT). Jest to o tyle ważne, że tegoroczne hasło brzmi „czyste powietrze – Twój ruch„.

Tydzień mobilności to okazja do zastanowienia się nad ideą zrównoważonego transportu, sposobami jej wdrażania w miastach, ale przede wszystkim jest to czas rozmowy o alternatywnych dla samochodu środkach komunikacji w kontekście wzrastającego niestety z każdym rokiem zanieczyszczenia powietrza.

W tegorocznym programie Tygodnia Zrównoważonego Transportu, a nawet na plakacie, znalazły nazwy się nazwy takich organizacji jak – Polska Zielona Sieć, Kraków Miastem Rowerów, Aeris Futuro oraz wydarzenia przez nie organizowane – Piknik Cykliczny (21 września) na pl. Biskupim. Podczas pikniku odbędzie się m.in. gra miejska „Smog Wars – wygraj bitwę – przewietrz Kraków”, wystawa nietypowych pojazdów, będzie można obliczyć ślad klimatyczny, a nawet wziąć udział w warsztacie naprawy roweru.

Dzień wcześniej, w piątek 20 września, w Magistracie będziemy rozmawiać o rowerach podczas konferencji VELOKRAKÓW, a w tym samym czasie na ul. Lema na zdjęciach zostanie uwiecznione zajęcie przestrzeni przez autobus miejski mogący pomieści 160 pasażerów i 160 samochodów, którymi przeważnie podróżuje sam kierowca.

Organizatorem ETZT jest Wydział Kształtowania Środowiska UMK, przy współudziale pozarządowych organizacji ekologicznych (Polska Zielona Sieć, Fundacja Aeris Futuro, Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, Kraków Miastem Rowerów), jednostek miejskich (ZIKiT, MPK, MIM), instytucji kultury (MDK), policji i straży miejskiej.

Od połowy lat 90. zaangażowna w działania na rzecz ochrony środowiska. Specjalizuje się w bezpośredniej edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie gospodarki odpadami i promocji roweru, jako środka transportu w mieście. Współpracowała między innymi z Fundacją Wspierania Inicjatyw Ekologicznych, Forum Opakowań Szklanych, Instytutem Ekonomii Środowiska i CEE Bankwatch Network. Od roku 2008 związana ze Związkiem Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć. Koordynatorka merytoryczna i finansowa ogólnopolskiego projektu "Akademia 3R" w ramach kampanii "Kupuj odpowiedzialnie. Na co dzień przemierza rodzinny Kraków na rowerze. Dalekie podróże są pasją jej życia. Uwielbia odkrywać i fotografować niesamowite zakątki świata. Od 2010 roku koordynuje projekty edukacji rowerowej w Polskiej Zielonej Sieci. Najpierw projekt "Jedź rowerem", a następnie "Rower - nowa kultura mobilności. Edukacja ekologiczna i promocja zrównoważonego transportu w Małopolsce". W 2013 roku koordynatorka projektów "Krakowski Dialog Cykliczny" w stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów oraz "Czyste powietrze dla Krakowa" w Polskiej Zielone Sieci.