Chwilowy parking rowerowy

Zwolenniczka ruchu rowerowego Marjolein de Lange z Amsterdamu uraczy Cię w tym video opowieścią z 2006 roku o tym, jak rowerzyści wpadli na bardzo proste, acz skuteczne rozwiązanie problemu chaotycznego, przypadkowego parkowania rowerów przed popularnym supermarketem. Przestrzeń tę wykorzystują nie tylko rowerzyści, ale także osoby niewidome i niepełnosprawne ruchowo.
Narysowano kontury parkingu bezpośrednio na chodniku.

Marjolein mówi, że teraz jest to powszechnie stosowane oznaczenie przed wieloma obiektami handlowymi w Amsterdamie i innych holenderskich miastach. Ciekawe czy taki parking sprawdziłby się w Krakowie? Pewnie wielu rowerzystów musiałoby wyposażyć swoje jednoślady w stopkę i blokadę koła (o-lock), a przy okazji, Ci którzy jeszcze nie mają, w oświetlenie i dzonek :)

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • wlasnie sobie uswiadomilem, ze to jeszcze nie sa nasze, krakowskie problemy. ale juz dzis warto sie przyjrzec i zapamietac, jak sobie radzic z problemami parkowania rowerow. w krakowie mam wrazenie tylko w duzym srodmiesciu jest deficyt.
    choc nie ukrywam, ze jesli chodzi o dalsze dzielnice, to czekam tez na pierwsza wiate rowerowa postawiona przez wspolnote mieszkaniowa lub spoldzielnie.

  • zuzanna

    W AMS to rozwiazanie jest bardzo powszechnie stosowane obecnie. Jeden z powodow dla ktorego odnosi sukces jest fakt ze w Holandii rzadko kiedy rower jest drogi, albo jakkolwiek cenny (sa one stare i zuzyte przewaznie) wiec nawet jak ukradna to idzie sie i kupuje kolejny – sklepy z rowerami sa w wielu miejscach wiec daleko nie trzeba szukac. W KRK co przewaznie widze to raczej rower powinien byc wypsiony albo na pokaz (cos z mentalnosci kierowcow samochodow przeszlo na rowerzystow ;) ), wiec dobrze musi byc zabezpieczony i chetni na nowego wlasciciela sie na pewno znajda.

  • Z tym wypasieniem rowerów w KRK to chyba trochę @Zuzanno przesadziłaś. Patrząc po rowerach zaparkowanych pod np. TESCO czy galeriami Krakowską albo Kazimierz to moja 25-letnia gazelle wydaje się szczytem luksusu i pokazowego wypasienia.

  • Pingback: Najciekawsze parkingi rowerowe | miastamaniak | lepsze życie. w mieście.()