Jak zmienić region Oslo w najlepszy region rowerowy na świecie?
Ilustracja: FutureBuild
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Jak zmienić region Oslo w najlepszy region rowerowy na świecie?

W Krakowie Jerzy Marcinko, nowy szef ZIKiT, zajął się,  jak sam mówi,  tym, co długo odkładano, czyli m.in. koniecznością wyboru osoby odpowiedzialnej za politykę rowerową. Trzymamy kciuki za ten proces oraz za nadanie wystarczających uprawnień i obudzenie dobrej woli w całej instytucji, aby ową politykę wdrażać. Za przykład, jak można wypracowywać dobrą politykę rowerową,  posłużyć może międzynarodowy konkurs „Jak zmienić region Oslo w najlepszy region rowerowy na świecie?”

Konkurs

Norweskie stowarzyszenie rowerowe wraz z FutureBuild, czyli norweskim programem, który ma za zadanie rozwój obszarów miejskich, wysokiej jakości architektury i ograniczanie emisji dwutlenku węgla, ogłosiło międzynarodowy konkurs. Ma on na celu wypracowanie takich rozwiązań, aby rower stał się preferowanym środkiem transportu, samodzielnie lub w połączeniu z pociągami lub innymi środkami transportu publicznego, by co najmniej 50 procent ludności dojeżdżało do pracy na rowerze. W konsekwencji transport rowerowy ma się przyczynić do rozwoju dobrze prosperujących miast i zrównoważonego regionu.

Get a Bike. Break Free! 2Organizatorzy zapraszają bardzo szeroką gamę uczestników: architektów, architektów krajobrazu, planistów, socjologów, twórców koncepcji, agencje projektowe i PR, firmy i organizacje pozarządowe. Żadna formalna kompetencja nie jest wymagana; liczą się tylko dobre pomysły. Zaproszeni są uczestnicy z Norwegii i całego świata. W opisie projektu można znaleźć odnośniki do aktualnych dokumentów regulujących kwestię transportu rowerowego w tym kraju. Organizatorzy zachęcają jednak, aby generować nowe pomysły i rozwiązania, które również będą mogły być wdrażane.

Dlaczego rower?

Ze wstępu do program konkursu szybko można się dowiedzieć z jakiego powodu rower jest strategicznym przedsięwzięciem w Norwegi:

Jazda na rowerze jest mądra. Jest dobra dla ciebie, twojego portfela, społeczeństwa, środowiska i klimatu. Jazda na rowerze jest wspaniała i sprawia, że jesteś szczęśliwy. Rower potrzebuje niedużej przestrzeni, dając ją innym. Jest tani i dla wszystkich. Jest szybki, elastyczny i wygodny. Rower sprawia, że ludzie się zbliżają. Rower może przywrócić miasto nam – ale tylko wtedy kiedy będziemy ambitni.

Get a Bike. Break Free! 1Obecnie jazda na rowerze przeżywa renesans w europejskich miastach. W przeciwieństwie do dotychczasowych praktyk, piesi i rowerzyści są priorytetem, przed komunikacją zbiorową i na samym końcu transportem samochodowym. Ulice, przestrzeń publiczna i systemy transportu są przeprojektowywane, aby służyły niezmotoryzowanym. To prowadzi do rozwoju dobrze prosperujących i zrównoważonych miast – ekonomicznie, społecznie i ekologicznie. Jednakże, obecnie Norwegia oceniła, iż jest z tyłu, ponieważ tylko 7-8 procent mieszkańców Oslo dojeżdża do pracy rowerem.

Nagrody i plan

Jest pięć projektów do wyboru w konkursie: Bicycle Open, Pimp my bike – Drammen, Bike´n ride – Asker, Cycle freeway – Bærum, Cycling city centre – Oslo. Pierwszy projekt jest otwarty w kwestii tematu, czy geografii i obejmuje korytarz miejski Oslo – Drammen. Pozostałe cztery obejmują konkretne sytuacje, każda dla jednego miasta. Z powodu dużego zakresu i stopnia skomplikowania projektów,  jest również możliwość przesłania propozycji dla poszczególnych elementów projektu. Wszystkie pięć projektów jest częścią tego samego konkursu, a nagrody dostaną najlepsze propozycje bez względu na wybrany projekt.

Jury konkursowe będzie miało do dyspozycji kwotę około 800 000 złotych przeznaczoną na nagrody. Konkurs juz trwa od 4-go czerwca i zakończy się 4-go października 2013 roku. Pytania można zadawać do 23-go sierpnia, a odpowiedzi zostaną udzielone do końca sierpnia. Ostateczną datą przesłania prac konkursowych jest 4 październik. Następnie pracę będą oceniane, a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się 27-go listopada 2013 roku.

Get a Bike. Break Free! 3

 

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!

  • mg

    Oslo mówi że jest do tyłu a i tak tam jeździ się lepiej niż w Krakowie.
    Ruch w centrum uspokojony, rowerostrada wzdłuż nabrzeża, drogowskazy przy trasach rowerowych do ważnych pkt w mieście.