Rowery towarowe podbijają Amerykę

Rowery towarowe podbijają Amerykę

Stanom Zjednoczonym „zawdzięczamy” nieskrępowaną i utrudniającą obecnie życie – masową motoryzację. Stanom zawdzięczamy także masę krytyczną, która startuje dziś o g.18 spod pomnika Adama Mickiewicza i pojedzie w ciekawą (długą!) trasę do Nowej Huty by wrócić na Rynek Główny i na koniec wznieść do góry rowery.

Z tym ostatnim punktem programu mały kłopot mają właściciele cięższych rowerów transportowych, które to w Krakowie budzą zainteresowanie, a podbijają właśnie Stany Zjednoczone. The Wall Street Journal uznał rower towarowy nowym kombi. I słusznie, bo w przeciwieństwie do samochodu, cargo bike-a znacznie łatwiej zaparkować w mieście, nie trzeba go tankować i co najważniejsze, rower ten zapewnia dobre samopoczucie zarówno kierującemu, jak i jego pasażerom – dzieci uwielbiają być przewożone rowerem.

Amerykanie o rynku rowerów transportowych mówią, że jest on „jak każda nowa idea – im bardziej widoczna, tym mniej dziwaczna”. Jeden model za oceanem jest szczególnie popularny, tzw. longtail – „rowerogon” ;)
Dla pewnego przedsiębiorcy z Port Townsend w stanie Waszyngton, longtail nie tylko dowozi ryby na targ, ale także jest stoiskiem dzięki parasolowi i rozkładanemu na ramie roweru stołowi. Rowerogon pomógł mu także wyrwać się z białego dostawczaka, w którym, podobnie jak inni sprzedwacy, tkwił kiedyś cały dzień. A dziś jest wolny, bo wybrał rower.

Na koniec dodatek o produkcji rowerów transportowych za oceanem.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.