Sejmowa podkomisja: Znieśmy obligatoryjny zakaz jazdy rowerem!

Sejmowa podkomisja: Znieśmy obligatoryjny zakaz jazdy rowerem!

Duże zmiany w temacie „nietrzeźwi rowerzyści”: po pracach sejmowej podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego w rządowym projekcie zakaz jazdy na rowerze dla nietrzeźwych rowerzystów jest już orzekany tylko fakultatywnie, a nie obligatoryjnie. Co to oznacza dla przeciętnego zjadacza chleba? Normalność, duże oszczędności i usprawnienie pracy policji, oraz sądownictwa. Po szczegóły odsyłam do kilku hipotetycznych scenariuszy, pokazujących jak zmiana obligatoryjnego zakazu jazdy na rowerze na fakultatywny wpłynie na polską rzeczywistość. Przypomnijmy też, że w toku poprzednich prac zaproponowano także zmianę kwalifikacji czynu prowadzenia pod wpływem alkoholu pojazdów innych niż mechaniczne, np. roweru z przestępstwa na wykroczenie.

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania karnego, ustawy – Kodeks karny i niektórych innych ustaw, druk nr 870, trafił do Sejmu 8 listopada 2012. Już 7 grudnia 2012 odbyło się pierwsze czytanie w Sejmie, po którym zgłoszono wniosek o odrzucenie całego projektu w pierwszym czytaniu.  Większość posłów zagłosowała jednak przeciwko odrzuceniu tego druku z wynikiem: 147 za odrzuceniem, 288 przeciw i 3 wstrzymujących się – za odrzuceniem projektu głosowały w zasadzie tylko kluby PiS i SP.  Następnie projekt skierowano do dalszych prac w ramach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach.

W chwili obecnej zakończyły się prace podkomisji stałej do spraw nowelizacji prawa karnego, a na stronach Sejmu 28 maja 2013 pojawiło się sprawozdanie z prac podkomisji i na stronie 56 przeczytamy:

„Art 2. W ustawie z dnia 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2013 r. poz. 482) wprowadza się następujące zmiany:

3) w art. 87:
a) po § 1 dodaje się § 1a w brzmieniu:
„§ 1a. Tej samej karze podlega, kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w § 1.”,
b) § 3 otrzymuje brzmienie:
„§ 3. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów.”,
c) dodaje się § 4 w brzmieniu:
  „§ 4. W razie popełnienia wykroczenia określonego w § 1a lub 2 można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż określone w § 1.”;

Pogrubiłem fragment, który jest zgodny z propozycjami KMR i chociaż droga do zmiany przepisów jest jeszcze długa, to ta zmiana autorstwa sejmowej podkomisji to kamień milowy, który zbliża polski wymiar sprawiedliwości do standardów obowiązujących w całej UE. Projekt trafi teraz do dalszych prac w ramach Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach, a później do Sejmu na drugie czytanie projektu … Zakończenia prac można się spodziewać pod koniec 2013 roku.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • lukasz

  Koniec 2013? W takim tempie to Europe pod wzgledem jakosci prawa dogonimy gdzies pod koniec XXI wieku :-) Nie no z cala pewnoscia chlopaki i dziewczyny ciezko pracuja nad tymi przepisami:) pozatym jak bele drewniane, przepisy rowniez musza sie odlezec:) przeciez nie mozna wprowadzic ich za szybko bo by sie ludzie skapneli ze da sie zrobic wiecej i nie moznaby w pracy tylu kaw wypic:)

 • powinni jednak podnieść próg i karać dopiero powyżej 0,5 promila.

 • Rafał
  • zibi22

   Oświeć mnie proszę bo przez taki bełkot sejmowy się nie przedrę. Czy już mogę sobie wypić piwko i pojechać. Czy raczej nie?

   • Rafal

    Muszą się fachowcy wypowiedzieć, ja niestety tego nie wiem:)

   • kk

    Jeszcze nie. Ustawa musi przejść przez Senat, który na ogół wprowadzi poprawki. Potem Ustawa wraca do Sejmu gdzie stosowne poprawki są głosowane. Potem ostatnie głosowanie nad całością ustawy i ewentualny podpis prezydenta. Jak wiec widzisz jeszcze długi czas do ustanowienia nowych przepisów