Kolejne, parkingowe przyczółki zdobyte
Ilustracja: ZIKiT
Licencja ilustracji: Creative Commons LicenseUznanie autorstwa 3.0 Polska (CC BY 3.0 PL)

Kolejne, parkingowe przyczółki zdobyte

W przeciągu ostatnich kilku dekad coraz większa liczba europejskich miast przewodzi światu w zakresie zmian w polityce parkingowej. Mieszkańcy zmęczyli się sytuacją, w której przestrzeń publiczna i chodniki zajęte są przez parkujące samochody. Każde miejsce parkingowe zajmuje od 15 m² do 30 m² i przeciętny kierowca używa od dwóch do pięciu takich miejsc dziennie. W zwartych, europejskich miastach rosnąca ilość mieszkańców zaczęła kwestionować zasadność przeznaczania przestrzeni publicznej na parkingi, oraz regulacji skłaniających do tworzenia parkingów w nowych budynkach. Niezależnie od ilości wybudowanych parkingów i dróg natężenie ruchu jedynie wzrastało, a 50% z niego było spowodowane krążeniem kierowców w poszukiwaniu tańszego miejsca parkingowego.

kr3

 Fot. k%

Cele polityki parkingowej

Każda podróż autem rozpoczyna się i kończy miejscem parkingowym i z tego powodu polityka parkingowa jest najlepszą metodą regulacji używania samochodu jako środka transportu. Innym powodem jest rewitalizacja centrów miast i przeznaczenie zaoszczędzonego miejsca na atrakcyjną przestrzeń publiczną oraz drogi i parkingi rowerowe. W Krakowie jaskółki zmian pojawiły się w 2007 roku, kiedy Mały Rynek z okazji 750-lecia lokacji Miasta Krakowa postanowiono całkowicie zmodernizować. Ten sam kierunek obrano dla Placu Szczepańskiego, który zmienił się z parkingu w plac miejski w roku 2010. Na Zachodzie regulacje parkingowe zaczęto wdrażać również ze względu na dodatkowe cele społeczne. Ostatnio na znaczeniu zyskało dostosowanie do regulacji Unii Europejskiej w zakresie ochrony czystości powietrza, oraz emisji gazów cieplarnianych. Również z tego powodu zmiany w organizacji ruchu wokół Plant w Krakowie przyniosą pozytywne efekty, a propozycje niektórych radnych by zrobić parking na jednej z jezdni po wprowadzeniu ruchu jednokierunkowego były błędne i szkodliwe.

Kolejne przyczółki w Krakowie zdobyte

Od poniedziałku 1 lipca 2013 roku w naszym mieście mamy nowe przestrzenie bez ruchu samochodowego. Na całej długości ul. Grodzkiej, na ul. Krupniczej (od ul. Loretańskiej do Teatru Bagatela) oraz na ul. Pijarskiej (od ul. Jana do ul. Floriańskiej) zostła wprowadzona strefa A. Na ulicy Grodzkiej został zlikwidowany kontrapas rowerowy, ponieważ cała ulica będzie traktowana jako ciąg pieszo-rowerowy. Na Krupniczej ziszcza się powoli marzenie mieszkańców, lokalnych przedsiębiorców, przedstawicieli NGO i zwykłych użytkowników tej przestrzeni, skupionych wokół projektu Nowa Krupnicza. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu opublikował również docelową koncepcję zmian w organizacji ruchu w centrum Krakowa, która przedstawia wszystkie pozytywne zmiany.

zmiany_centrum

 Fot. ZIKiT

Krakowskie parkingowe plany

Przeglądając Program Obsługi Parkingowej dla Miasta Krakowa z 2012 roku możemy się dowiedzieć, iż trzeba rozszerzyć strefę parkowania na obszar II obwodnicy, co od przyszłego roku się rozpocznie. Martwi jednak zakładany w dokumencie wzrost liczby aut na 1000 mieszkańców odpowiednio do 540 (2020 r.) i 600 (2030 r.) pojazdów, czyli jakieś 45% więcej, niż obecnie ma Berlin! Jest to niedopuszczalne założenie, ponieważ Kraków poprzez rozwój alternatywnych systemów transportowych powinien tą liczbę ograniczać, a nie uginać się przed nią. W przeciwnym wypadku pojawia się oczywiście potrzeba budowy parkingów, gdzie w obszarze II obwodnicy ma ich się znaleźć trzydzieści. W etapie pierwszym wszystkie rekomendowane parkingi mają kosztować 1 296 000 000 zł, a dodatkowo w drugim trzeba będzie wydać 1 063 000 000 zł, czyli w sumie 2,3 mld zł! Nie widać racjonalnego powodu, aby te środki oraz energię marnować dla projektu, który ma zwiększyć jedynie korki w mieście. Trzeba natomiast pochwalić autorów dokumentu za określenie w obszarach ograniczonych maksymalnej ilości miejsc postojowych oraz wyznaczenie minimalnej ilości parkingów rowerowych. Założono również rozbudowę systemu P+R i zachęcanie do korzystania z niego poprzez rozszerzanie strefy, wzrost opłat, wprowadzenie zasady „bliżej – drożej” oraz zaostrzenie kontroli.

 

Trylogia parkingowa:

Parkingi: więcej, czy mniej? Oto jest pytanie!

Kolejne, parkingowe przyczółki zdobyte

Polityka parkingowa dla wszystkich

Urodziłem się, studiowałem, mieszkam z rodziną i pracuję w Krakowie. To wystarczające powody, aby dbać o jak najlepszą jakość życia w grodzie Kraka. To od nas zależy w jakim mieście będziemy mieszkać, ponieważ to my to miasto tworzymy. Miasto to nie drogi, czy mury, miasto to ludzie i rowery!

 • Paweł

  Myślę, że ograniczanie przestrzeni parkingowej to dobry pomysł. Z drugiej strony osiągamy stopniowo granice możliwości polityki pojedynczego miasta. Możemy rozwijać ścieżki rowerowe na poziomie miasta ale nie umożliwi to dojazdu do pracy w Zabierzowie lub Niepołomicach. Trzeba szukać rozwiązań transportowych na poziomie województwa albo nawet i państwa. Szybka Kolej Aglomeracyjna powstaje bardzo powoli, i najprawdopodobniej nie będzie szybka w europejskim tego słowa znaczeniu.

  • gutta

   Niepołomice to po pierwsze miasto. Po drugie nie rozumiem, dlaczego chcesz wymuszać na rodzinach z dziećmi, które mają znajomych w danej szkole w Krakowie, żeby przenosili się za każdym razem w miejsce, w którym aktualnie pracuje jeden z rodziców (a jak drugi pracuje dalej w Krakowie, to mają mieszkać osobno???)

   • gutta

    No tak… komentarz, który komentowałam — znikł :]

  • Kacper

   Heniu,

   Szanujmy się, każdy na to zasługuje. Popieram Pawła, idea rowerostrad z Krakowa do okolicznych miast, miasteczek uważam za bardzo rozsądną w dłuższej perspektywie. Tak samo jak stawianie na kolej w komunikacji dalekobieżnej :)

  • Sebastian Ociepka

   Szybka Kolej Aglomeracyjna to zdecydowanie słuszny kierunek. Jeżeli będą wagony dostosowane do przewozu rowerów, tak jak w zachodniej europie, poruszanie się w systemie rower – pociąg – rower będzie szybkie i wygodne. Wówczas taki transport ma zasięg całego regionu, a Zabierzów, czy Niepołomice to najbliższe miejscowości spięte w spójny system:

   http://www.rynek-kolejowy.pl/45880/Malopolska_Pierwszy_przetarg_na%C2%A0tabor_dla_Szybkiej_Kolei_Aglomeracyjnej.htm

   Prędkość w głównej mierze zależy od infrastruktury torowej, a ona jest aktualnie remontowana. Niestety są opóźnienia i pewnie całość ruszy na dobre w 2015 roku, ale co cieszy to, że jego powstanie jest już przesądzone.

 • pinkdotR

  „Każda podróż autem rozpoczyna się i kończy miejscem parkingowym” – Ograniczanie ruchu przez sterowanie dostępnością i ceną miejsc parkingowych działa, jeśli spełniony jest zacytowany warunek. U nas niestety nie jest. Często podróż rozpoczyna się zjazdem z osiedlowego chodnika nieprzystosowanego do parkowania lub zieleńca i wjazdem na taki sam w centrum.

  Moim zdaniem warto popracować nad wyrugowaniem tej praktyki. To można robić różnymi metodami – pisaniem o tym na portalach i wzbudzaniem dyskusji społecznych, edukacją różnymi środkami (jedna ze wspólnot mieszkaniowych na Ruczaju postawiła tabliczki z rysunkiem jak należy parkować na jezdni bez wjeżdżania na chodnik – to jest jedna z dobrych metod) a także długotrwałymi działaniami służb. Powinniśmy doprowadzić do tego, żeby zostawianie na chodniku samochodu było społecznie tak samo odbierane jak zostawianie na nim kupy psa.

  Likwidacja dzikiego parkowania to jest warunek zerowy skuteczności każdej polityki parkingowej.