Czego pragniesz jako krakowski rowerzysta? Ostatnie spotkanie konsultacyjne

Czego pragniesz jako krakowski rowerzysta? Ostatnie spotkanie konsultacyjne

Kontrapasy , pasy ruchów, obniżenie krawężników, budowa drogi dla rowerów czy dopuszczenie ruchu na chodnikach to tylko niektóre z rozwiązań infrastruktury rowerowej, które zaproponowano dla rejonu Krowodrzy. 27 czerwca odbędzie się spotkanie konsultacyjne na którym będzie można zgłaszać swoje uwagi i propozycje do rozwiązań prezentowanych poniżej.

SZCZEGÓŁY SPOTKANIA:

27 CZERWCA, godz. 17:30
VII Liceum Ogólnokształcące, ul. SKARBIŃSKIEGO 5, Kraków
ekspert ds. infrastruktury rowerowek: Marcin Hyła (Miasta dla Rowerów)
moderatorka: Ewa Chromniak (Biuro Inicjatyw Społecznych)
Wydarzenie na FB 

Spotkanie ma na celu wypracowanie „Kontraktu 100 rozwiązań”, który będzie stanowił podstawę do dalszego planowania polityki rowerowej w mieście m.in. przez ZIKiT.

W wydarzeniu może wziąć udział każda osoba zainteresowana, mieszkająca lub pracującą w dzielnicach IV-VII: Prądniku Białym, Krowodrzy, Bronowicach i Zwierzyńcu.

PROPOZYCJE ROZWIĄZAŃ INFRASTRUKTURALNYCH:
(pełna lista zostanie przedstawiona podczas spotkania)

A) KONTRAPASY (jako temat najczęściej powtarzający się, został potraktowany zbiorczo)
1. ul. Senatorska: od ul. Mlaskotów do Dunin-Wąsowicza na całej długości odcinków jednokierunkowych wytyczyć kontrapas albo dopuścić ruch dwukierunkowy dla rowerów (znak T-22) – możliwą trudnością przekrój drogi w połączeniu z ruchem autobusów MPK na odcinku od Komorowskiego do Mlaskotów.
2. ul. Zarzecze – na całej długości od ul. Lea do Armii Krajowej kontrapasy
3. ul. Lubelska – kontrapas na całej długości
4. ul. Racławicka – kontrapas na całym odcinku jednokierunkowym (od Młynówki Królewskiej na południe, do ul. Królewskiej).
5. ul. Włóczków – likwidacja ciągu pieszo-rowerowego, usunąć znak C-13/C-16, zamalować na jezdni i chodniku oznakowanie poziome, zreorganizować przejazd z Włóczków na Bulwary – wytyczenie trasy diagonalnej; ponadto – kontrapas na ul. Włóczków, pomiędzy ul. Stachowicza i Ujejskiego, objęcie dwukierunkowym ruchem dla rowerów kwartału Włóczków/ Syrokomli/ Morawskiego/ Ujejskiego. REKOMENDACJA do ustanowienia tego kwartału strefą zamieszkania. UWAGA – na Włóczków ciąg pieszo-rowerowy został właśnie zlikwidowany, a jeden kierunek w Ujejskiego obowiązuje dopiero od załomu ulicy (kontrapas jest już zbędny).
6. ul. Lea – na odcinku od Al. Kijowskiej do ul. Królewskiej ustanowienie dwukierunkowego ruchu rowerowego (znaki T-22, ew. kontrapas). REKOMENDACJA: kompleksowa rewitalizacja ul Lea, naprawa nawierzchni, uspokojenie i zmiana organizacji ruchu (przecięcie jednokierunkowości, strefa zamieszkania itp.) po uprzednich konsultacjach społecznych z mieszkańcami, także na przylegających ul. Urzędniczej i Nowowiejskiej.
7. ul. Królowej Jadwigi – ustanowienie kontrapasa na odcinku jednokierunkowym, zwrócenie uwagi na zwężenia jezdni (znak B-31). Inny pomysł – zmiana organizacji ruchu na ul. Królowej Jadwigi przez odwrócenie kierunku jazdy samochodów, od ul. Kościuszki w kierunku do Focha.
8. ul. Siemaszki – wprowadzenie strefy zamieszkania z ruchem dwukierunkowym dla rowerów, ewentualnie również odwrócenie kierunku ruchu
9. ul. Korzeniowskiego – wprowadzenie strefy zamieszkania z ruchem dwukierunkowym dla rowerów
10. ul. Sienkiewicza na odcinku jednokierunkowym, w tym wprowadzenie oznaczeń T-22 na skrzyżowaniu Sienkiewicza/Łobzowska/ K. Wielkiego (uwaga – wyjątkowo dopuszczamy budowę drogi dla rowerów lub oznakowanie wschodniego chodnika północnego odcinka C-16/T-22 ze względu na wąski przekrój).

B) AL. ARMII KRAJOWEJ
1. Oznakowanie chodników na odcinku od Ronda Ofiar Katynia do ul. Zarzecze kombinacją znaków C-16/T-22.
2. Docelowo na całej długości Al. Armii Krajowej drogi dla rowerów po obu stronach jezdni. Przedłużenie dróg rowerowych ciągiem ul. Nawojki i Czarnowiejskiej do wylotu. Al. Mickiewicza, tymczasowo – oznakowanie C-16/T-22;
3. Wykorzystanie ul. Jabłonkowskich jako alternatywy dla odcinka w/w drogi dla rowerów po stronie zachodniej rowerowej – wymaga to stworzenia wjazdu dla rowerzystów z Alei AK na ul. Jabłonkowskich.

C) UL. CZARNOWIEJSKA/AGH
1. Umożliwienie przejazdu z ul. Urzędniczej przez ul. Czarnowiejską na wprost przez teren AGH do ul. Reymonta i Parku Krakowskiego
2. Otwarcie terenu AGH w godzinach nocnych do przejazdu.

D) MOST DĘBNICKI
1. Dopuszczenie ruchu rowerowego na chodnikach po obu stronach mostu (znaki C-16 i T-22) Uzasadnienie: udział rowerzystów w ruchu na chodnikach mostu to ok. 60%, nie dochodzi do konfliktów z pieszymi, wąskie pasy jezdni mostu, nieprzestrzeganie ograniczenia prędkości na moście, ważne połączenie Salwatora z Dębnikami i innymi obszarami dzielnic V i VIII a także dalszymi
2. Wyznaczenie przejścia dla pieszych połączonego z przejazdem dla rowerów między ul. Kościuszki a ul. Zwierzyniecką od strony południowej
3. Wyznaczenie przejazdów dla rowerzystów od strony skrzyżowania przy przejściach dla pieszych na ul. Kościuszki i ul. Zwierzynieckiej
4. Wyznaczenie śluzy dla rowerów typu 2 od ul. Zwierzynieckiej w kierunku mostu Dębnickiego.

E) NOWY KLEPARZ
1. Obniżenie krawężników przy wjazdach do Parku Kleparskiego z ul. Prądnickiej i ustawienie znaków C-16 i T-22 na wjeździe do parku;
2. Umożliwienie skrętu w ul. Lubelską (oznakowanie w Prądnickiej; kontrapas – patrz punkt A)
3. Dopuszczenie rowerzystów do jazdy po chodniku na wschodniej części chodnika od Al. Słowackiego do przełączki Al. Słowackiego/Prądnicka z ustawieniem znaku T-22 na zakazie skrętu w ul. Lubelską i zmianie oznaczeń poziomych tego wjazdu.
4. Dopuszczenie rowerzystów do jazdy po chodniku na północnej części Al. Słowackiego pomiędzy ul. Prądnicką a ul. Kamienną (znaki C-16 i T-22)
5. (POZA OBSZAREM): korekta oznakowania – likwidacja znaku C-13/C-16 na odcinku ślepej drogi dla rowerów wzdłuż ul. Długiej.
6. Dopuszczenie ruchu rowerów na ul. Montelupich (tabliczka pod zakazem ruchu, B-1).
7. Wyznaczenie przejazdu dla rowerów przy przejściu dla pieszych przez ul. Kamienną
8. Wyznaczenie przejazdu dla rowerzystów przy przejściu dla pieszych przez Al. Słowackiego przy ul. Kamiennej – uruchomienie połączenia z Drogą Rowerową z Politechniki Krakowskiej
9. REKOMENDACJA: Powrót do dyskusji nad koncepcją przebudowy Nowego Kleparza wraz z łącznikiem dr Twardego – Wita Stwosza oraz tunelu drogowego na odcinku ul. Śląska – Al. 29 Listopada i zwężeniem jezdni al. Słowackiego do przekroju nie więcej niż 2×2 pasy ruchu na powierzchni.

Wszystkie propozycje zostały wypracowane przez mieszkańców rejonu Krowodrza podczas Rowerowego Forum Dzielnicowego przy konsultacji z ekspertem – Marcinem Hyłą.

Spotkania konsultacyjne są elementem projektu pn. Krakowski Dialog Cykliczny, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów w oparciu o dofinansowanie Fundacji im. Stefana Batorego. Więcej informacji na stronie www.kmr.org.pl/dialogcykliczny

Od wielu lat zaangażowana w działania w zakresie zrównoważonego rozwoju, zarówno w aspekcie środowiskowym, jak i społecznym - rozwoju lokalnego, wspierania partycypacji obywatelskiej. Zawodowo od kilku lat zajmuje się PR organizacji pozarządowych i ruchów miejskich, m.in. w takich organizacjach jak Fundacja Batorego, Fundacja Aeris Futuro i Kraków Miastem Rowerów. Członkini zespołu Krakowskiego Dialogu Cyklicznego. Absolwentka nauk politycznych i dziennikarstwa na UJ. Na co dzień jeździ jednym z trzech rowerów. Jej pasją są podróże na dwóch kółkach. Do tej pory zwiedziła tak Litwę,Słowację, Albanię, Rumunię oraz Węgry.

 • By za kradzież roweru odcinano dłoń.

 • raj

  Umożliwienie ruchu rowerów w dwu kierunkach na króciutkim (może 50 m) odcinku ul. Warmijskiej miedzy Chmiela i Lea, na którym bodajże w zeszłym roku wprowadzono jeden kierunek ruchu (przedtem przez lata była dwukierunkowa), oczywiście NIE robiąc wyjątku dla rowerów.

 • maczetą?

 • to nie jest śmieszne Panowie Bartosz Kamiński i Tomasz Stolarski

 • Nie miało być Marcin Wojcik

 • tym gorzej Bartosz Kamiński

 • bezpiecznych tras w kierunku północ-południe (np z Prądnika w kierunku Błoni) oraz trasy na północ od opolskiej łączącej N. Hutę z Azorami

 • Tomasz Krk

  By ścieżki nie kończyły się w szczerym polu bez możliwości manewru. Np. jadąc spod bonarki do matecznego na wiadukcie nad torami można po prostu stracić życie.

 • Zdrowia, szczęścia i dużo pieniędzy. I pokój na świecie.

  • Ania L.

   Poza tym, o zgrozo.. przy Kampusie UJ.. piesi bezpośrednio zza ekranu wchodzą prosto na ścieżkę! Tak jest w wielu miejscach wzdłuż ekranu przy ul. Bobrzyńskiego. Ścieżka ta jest uczęszczana szczególnie często – studenci dojeżdżają rowerami na Kampus. Naprawdę trudno uniknąć zderzenia z przechodniami wychodzącymi nagle zza ekranu ustawionego wzdłuż terenu Uniwersytetu.. zwłaszcza kiedy w poczuciu bezpieczeństwa korzysta się ze z pasa przeznaczonego do ruchu rowerowego.

 • Ania L.

  propozycja: barierki do podtrzymywania się przy światłach?
  Łódź już takie ma.
  http://lodz.naszemiasto.pl/artykul/1207559,licznik-rowerzystow-i-inne-nowosci-na-ulicach-lodzi,id,t.html

 • iji

  Aniu ja się pytam skąd oni biorą ceny tych instalacji, dlatego nic nie ma, bo można zrobić dobrze i tanio ale prezesi i ich kolesie za mało dostaną…
  Plany planami ale przetargi i kolesiostwo, oraz zawyżanie cen zabijają każdą inicjatywę.

  • Ania L.

   :( Skoro tak, to pewnie trudno będzie znaleźć pieniądze na taką inwestycję z powodu wielu (takich i innych oraz „nieznanych” ) przeszkód.. Ale! Nie jest źle! ;) Gdyby byłaby choć szansa na to, żeby w przetargach na budowę /remont dróg i ulic zawrzeć punkt obligujący wykonawcę do włączenia w projekt udogodnień dla rowerzystów (w postaci na przykład takich barierek) to może przybyłoby choć ich kilka. Wtedy wykonawca, wygrywający przetarg na wykonanie między innymi nawierzchni i krawężników (dla komfortu jazdy kierowców aut) byłby obligowany (dla wygody również rowerzystów) do tego by zaplanować w projekcie udogodnienia dla dwukołowców – z czystej racji równych praw na drodze jednych i drugich. Nie wiem, może się nie znam na regułach rządzących przetargami, ale odgórny wymóg by przyszli wykonawcy przystępujący do przetargów uwzględniali w planach przestrzeń dla rowerzystów nie byłby zły :)

 • przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów

  • lukasz

   Wiecej samokrytyki wsrod kierowcow :-) zeby za wszystko co zle na drodze nie winic rowerzystow, tak jak za wszystko co zle w Polsce wini sie Tuska:)

   Niech kazdy popatrzy na siebie i od siebie zacznie zmiany a bedzie wszystkim lepiej:)

 • przestrzegania przepisów ruchu drogowego przez rowerzystów

 • Wojtek Miller

  żeby rowerzyści nie jeździli środkiem drogi, parami kolo siebie i w słuchawkach na uszach, a jeśli już muszą to żeby sami płacili za karetkę, szpital lub karawan

  • Ania L.

   żeby kierowcy aut uwzględniali to, że rowerzysta jadący poboczem też musi wymijać dziury w nawierzchni, bo powszechne u nas wyrwy nie są tylko na środku ulicy

 • Wojtek Miller

  żeby rowerzyści nie jeździli środkiem drogi, parami kolo siebie i w słuchawkach na uszach, a jeśli już muszą to żeby sami płacili za karetkę, szpital lub karawan

  • VAT

   Tak się składa, że to wszystko akurat legalne zachowania rowerzystów. Czego nie można powiedzieć o traktowaniu ulic w mieście jak autostrady przez kierowców.

 • Rower to super sprawa ale sporo osób jeżdżących po Krakowie na rowerach zachowuje się jakby ulice były ich własnością.Bardzo często korki w których stoję są wywołane przez rowerzystów.Dam przykład…Wzdłuż ul.Kuklińskiego i Lipskiej prowadzi ścieżka rowerowa a mimo to rowerzyści jeżdżą jezdnią .Jeden pan na moje pytanie czemu nie korzysta ze ścieżki odpowiedział że jedzie ulicą bo mu się należy.Ruchliwa Wielicka i rowerzyści spowalniający ruch w godz.szczytu.Owszem,ścieżki rowerowej brak ale prędkość powyżej 50 km dozwolona i chodnik szeroki a wjedzie taka zawalidroga na jezdnię i wszyscy za nim stoją.Dlaczego policja wlepia mandaty tylko kierowcom aut a rowerzyści pozostają bezkarni?

 • I zakazu jazdy na rowerze w okolicach rynku!!!!!!! Bo rowerzysta i pierwszeństwo ma ale nie na rynku żeby przeciskac sie przez ludzi i popychac kierownica!!

 • I korki.!!! Prze rowerzystów na ul. 29 listopada i dalej, gdzie w tym czasie każdy jest za żeby jechali juz chodnikiem! Zróbcie im tam drogę..

 • Życzę sobie, by miasto krakow (czytaj: jego urzenicy) przestało zachowywać opresyjnie w stosunku do poszczególnych grup mieszkańców (obecnie są to kierowcy) oraz by zintegrowany transport był wizją logiczną i przyjazną, a nie pustym hasłem ze zredukowaną liczbą kursów transportu publicznego! Oraz by mieszkańcy nie ponosili konsekwencji finansowych błędów urzędników w postaci gwałtownego, nielogicznego poszerzania strefy parkowania, ograniczeń w systemie edukacji, zamykania przedszkoli!

 • odcinek grzegórzeckiej i stradomia notorycznie korkowany przez rowerzystów… marzę również o tym, by rowerzyści przestrzegali kodeksu drogowego. … i na koniec prośba do miłego pana rowerzysty, który nasyła na kierowców straż miejską: „to nic nie da, autami będziemy jeździć wciąż i po kazimierzu i po grzegórzkach. (choć przyznaję, dostarczył pan sporo rozbawienia co najmniej sześciu osobom w dniu wczorajszym.)”

 • wieszania kierowcow ktorzy parkuja na sciezce rowerowej przy Rejmonta

 • Marta Hrehorowicz

  zeby rowerzysci nie jezdzili chodnikiem kiedy obok jest niemal pusta jezdnia, ale jak to fajnie rozpedzic sie z lekkiej gorki i potem hamowac z piskiem przed pieszymi. Super sprawa, zwlaszcza jak sie idzie z malym dzieckiem… Albo z wozkiem… To samo jest wokol Blon. Mimo DDR regularnie widuje rowerzystow na chodniku, obok sciezki.

 • a gdzie ci rowerzyści mają się według Pani podziać na Grzegórzeckiej i Stradomiu?
  Co to znaczy nasyła? Bez powodu?

 • opresyjnie w stosunku do kierowców? wolne żarty, tyle autostrad w mieście powstaje… i co na litość maja do tego przedszkola?

 • i zakaz jazdy to rozwiąże, tak? nie uważa Pani że problemem jest to, że na przykład Straż Miejska nie ściga rowerzystów zachowujących się niebezpiecznie? Przecież 99% rowerzystów przejeżdża przez rynek spokojnie i nie powoduje żadnych spięć

 • gdzie widziałeś rowerzystę jadącego środkiem drogi? parami koło siebie zazwyczaj mogą, chyba że powoduje to _faktyczne_ utrudnienie, a nie fobię u kierowcy. o słuchawkach jest tu obok dyskusja – nie wnikając nie powodują większego niebezpieczeństwa niż szyby w aucie (sic!)

 • a ja bym chciał żeby wszyscy przestrzegali, nie tylko rowerzyści. prawdę mówiąc zacząłbym od kierowców, bo oni chcą mnie zabić częściej

 • Wpuśćmy na taki odcinek 50 rowerzystów, a później 50 samochodów. Kiedy się zakorkuje? No to kto „korkuje” ulicę, rowerzyści czy kierowcy?

 • Kamieńskiego to tragedia, ale można jechać przez stację Kraków-Bonarka albo pod estakadą do Tischnera i przez Wadowicką.

 • kierowca zdaje egzamin ze znajomości zasad ruchu drogowego a rowerzysta jeździ jak chce

 • człowieku codziennie widzę rowerzystę który łamie przepisy ruchu drogowego: jadą pod prąd, nagle wkraczają na jezdnie, wymuszają pierwszeństwo przejazdu przez skrzyżowanie, zero stosowania się do znaków drogowych jak pionowych tak i poziomych, nie stosują się do sygnalizacji świetlnej i wiele innych….

 • Nipsu

  Człowieku, codziennie widzę kierowców którzy notorycznie i po całej linii łamią przepisy ruchu drogowego: przekraczanie prędkości, niezachowywanie odległości 1m przy wyprzedzaniu rowerzysty, wymuszanie pierwszeństwa przejazdu, wyprzedzanie/omijanie pojazdów przed przejściem dla pieszych, olewanie znaków zarówno poziomych (ciągłe linie, strzałki nakazujące kierunek jazdy z danego pasa), jak i pionowych (jazda w nakazanym kierunku, zakaz wjazdu/ruchu, no i oczywiście ograniczenie prędkości), parkowanie GDZIE POPADNIE, ale to po prostu GDZIE POPADNIE – bliżej niż 10m od skrzyżowania, zasłaniając przy tym znaki pionowe, na przejściach dla pieszych, NA KORONIE SKRZYŻOWANIA, i wiele innych… Człowieku, skoro wy kierowcy tak jeździcie, to i jak nie czuje się jakoś specjalnie winny gdy przejeżdżam przez przejścia dla pieszych, notabene głównie dlatego że muszę jeździć po chodnikach, bo: wyprzedzacie mnie w niebezpiecznej odległości przekraczając przy tym prędkość. Zapraszamy na forum kierowców, albo najlepiej na sam onet, tam twoje miejsce frustracie…

 • czytam niektóre komentarze i jeśli chcemy organizować konkursy w stylu: „wpuśćmy kogoś gdzieś i porównajmy”, to z takiej dyskusji pasuję, bo rowerzysta ze słuchawkami na uszach stanowi zagrożenie i to nie kwestia braku szyb, ale braku co najmniej jednego lusterka i oczu z tyłu głowy, bo rowerzysta nie zdaje nawet podstawowego prawa jazdy, bo wjeżdża pod prąd bez wyobraźni, bo nie sygnalizuje skrętu, bo jak stradomiem i grzegórzecką jedzie lanksem rowerek tak, że aż na mogilskim powstaje korek, to ufff. (szkoda, że centralnie na czerwonym potem wjezdza na pasy dla pieszych i jest juz pieszym :) ). i żeby była jasność: piszę to jako rowerzystka i kierowca w jednym.

 • Otóż to wszystko ma dużo wspólnego z miastem i sposobem jego działania. Sorry, gdzie jest TYLE tych autostrad?

 • Ludzi bez wyobraźni jest pełno. Dla mnie proste: kierowca nie rozmawia przez komórkę, rowerzysta nie ma słuchawek na uszach.

 • o rly, i ten egzamin coś daje? wszyscy dzięki niemu jeżdżą zgodnie z przepisami?

 • w samym centrum autostrada sa Aleje Trzech Wieszczow. to tak na poczatek. Lubomirskiego, 29 listopada to kolejne, a najnowsza to ta do Skawiny. a 3 poziomowe rondo ofiar katynia, to prawie wezel autostradowy.

 • pomijając wymuszanie pierwszeństwa często jest to spowodowane brakiem odpowiedniej infrastruktury lub jej żenującą jakością/przebiegiem. osobiście często widzę rowerzystów łamiących te drobne przepisy, ale bardzo rzadko widzę żeby powodowali duże zagrożenia, np. wymuszaniem pierwszeństwa. po prostu rowerzysta jest mniej chroniony więc stara się nie pakować pod coś co waży ponad tonę.

 • jasne, korki na mogilskim to wina rowerzystów na stradomiu – gratuluję :) a Pani jak jeździ na ulicach z separatorem? czyżby chodnikiem? przecież to wbrew przepisom

 • i planowana trasa wolbromska, która znowu wpakuje samochody do centrum i roz..bie przesiadki na Krowodrzy

 • …i wymusi ekrany akustyczne na Pachońskiego, czyli drodze 2×1 :D

 • panowie, rozmijamy się merytorycznie, a i rozmowa, w której się słucha racji drugiej strony… nie ma racji bytu. a szkoda. pozdrawiam i szerokich autostrad w centrum krakowa życzę!

 • nie no spoko, to powiedz dla czego nam w ogóle są potrzebne zasady ruchu drogowego??? a będziemy jeździć jak każdy będzie chciał…

 • Wojtek Miller

  Gdzie widziałem rowerzystów jadących środkiem lub parami ? W Krakowie Drogi Panie. Przecież nie opowiadam swoich snów ani wspomnień z wycieczek w dolinki. Rowerzysta nie czuje się szanowany na drodze i być może z tego powodu nie szanuje przepisów. (oczywiście są wyjątki, też mam rower ;) )

 • Wojtek Miller

  Problemem niektórych rowerzystów jest brak wyobraźni. Fakt, że podobnie jak piesi są najbardziej narażeni na utratę życia nie oznacza, że ich błędy nie niosą poważnych konsekwencji.

 • Wojtek Miller

  Z całym szacunkiem dla potrzeb rowerzystów, ale należy ustalić pewne priorytety. Inaczej będziemy zaczynać inwestycje miejskie od ochrony żab i gryzoni.

  • lukasz

   Zgadzam sie, trzeba ustalic priorytety – jak dla mnie na chwile obecna jest jeden glowny – ograniczyc ilosc aut w centrum krakowa i oddac przestrzen mieszkancom:)