Transport rowerowy: Cracow Life

Transport rowerowy: Cracow Life

Wolny Rower napisał jakiś czas temu o rowerowej „ciężarówce”, która jeździ po Krakowie. Postanowiłem zbadać temat i skontaktowałem się z właścicielami tego pojazdu.

foto: Wolny Rower

Właścicielem pojazdu jest Cracow Life, a „ciężarówka” to Trike Maximus. Wybór był oczywisty: ten sposób transportu jest ekologiczny, ekonomiczny i jak powiedziała Pani Marta Firlet „cool”, czyli sam w sobie ma aspekt reklamowy. Transport towaru w przeciwieństwie do transportu zapewnianego przez samochody odbywa się o dowolnej porze dnia i nie ma tu żadnych ograniczeń, dlatego materiały dowożone są od poniedziałku do piątku elastycznie w stosunku do klienta: rano, popołudniem, jak i wieczorami, co preferuje większość odbiorców. 90 % klientów – łącznie ok. 300 punktów, prowadzi działalność wokół Rynku Głównego, gdzie jak wiemy ruch kołowy jest ograniczony.

Trike pomimo, że waży 85 kg i ładowności 250 kg, ma świetny system przerzutek i jest łatwy w obsłudze, dlatego można nim dojechać w zasadzie wszędzie. Wózek rowerowy jest bardzo pakowny: wożą nim gazety ważące ok. 200 kg. Praktycznie codziennie ktoś dowozi „świeże” publikacje po restauracjach, pubach, hotelach i innych miejscach, gdzie przebywają turyści i expaci. Trike dziennie odwiedza ok. 50 punktów pokonując zaledwie ok. 10 km w 2-3 godzin. Gazety dowożone są prosto z drukarni do garażu w okolicy Placu na Stawach i stąd dystrybuowane. W innych miastach firma korzysta z podobnych pojazdów. Transport zimą i w deszczu nie jest problemem, gdyż klapa jest szczelnie zamknięta. Ponieważ wielu odbiorców sąsiaduje ze sobą trike pełni funkcję mobilnej stacji bazowej, a transport do konkretnych lokali odbywa się pieszo przy pomocy 2 kołowego wózka zakupowego, który przewożony jest w trike’u.

Firma kupiła swój wózek rowerowy w Londynie za ok. 25 000 zł i w ich przypadku ten zakup szybko się zwrócił, jednak jako że nie prowadzono dystrybucji autami ciężko jest określić konkretne oszczędności jakie poczyniono dzięki tej formie transportu. 7 lat temu obawiano się kradzieży, dlatego zdecydowano się na wynajęcie garażu. Jednak trike nie jest ubezpieczony, a jego zabezpieczenie stanowią dwa dobre u-locki. Cały koszt użytkowania wózka rowerowego to ok. 100 zł rocznie za przegląd! Ten model nie ma wspomagania elektrycznego, ponieważ gdy zdecydowano się na zakup model ze wspomaganiem nie był dostępny w sprzedaży. Jedyny minus to oficjalny zakaz poruszania się wózków rowerowych wokół Rynku Głównego, co lekko utrudnia transport.

Przypadek Cracow Life pokazuje, że i w Krakowie możliwy jest transport rowerowy. Mam nadzieję że więcej firm pójdzie ich śladem.

1982, od urodzenia w Krakowie, Płaszów, Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

  • liberte

    Co oznacza „oficjalny zakaz poruszania się wózków rowerowych wokół Rynku Głównego”?
    Gdzie tak jest napisane?

    • VAT

      Rynek to strefa A, przy czym ograniczenia nie dotyczą rowerów, ale wózków rowerowych już tak.