Dekalog Wielkiego Przejazdu Rowerowego

Dekalog Wielkiego Przejazdu Rowerowego

Niedziela 9 czerwca zapowiada się wyjątkowo gorąco, bez względu na pogodę. Na Placu Jana Nowaka-Jeziorańskiego w samo południe spotka się około trzech tysięcy krakowskich rowerzystów. Chcemy, aby przejazd przez miasto odbywał się sprawnie i bezpiecznie, dlatego przygotowaliśmy krótki poradnik dla osób, które tego dnia dołączą do Święta Cyklicznego. 

Rowerzystom jadącym z odleglejszych rejonów Krakowa polecamy udział w Zlocie Gwiaździstym – szczegółowe mapy można znaleźć nastronie Święta Cyklicznego. Ponadto pamiętajcie, żeby nie korzystać z przejścia podziemnego pod Dworcem Głównym – służy ono pieszym, podczas gdy rowerzyści mogą bez przeszkód przejechać jezdnią od strony ul. Westerplatte.

1. W jedności siła. Podczas Wielkiego Przejazdu Rowerowego jedziemy zwartą kolumną z eskortą policji. Przejeżdżamy przez skrzyżowania nawet wtedy, gdy zapali się czerwone światło. Postarajmy się, aby pomiędzy uczestnikami nie powstawały zbyt duże odstępy.

2. Przepuszczamy karetki i inne uprzywilejowane pojazdy jadące na sygnale.

3. Lewa wolna! Sprawny przejazd zawdzięczamy m.in. służbom porządkowym. Poznacie ich po odblaskowych kamizelkach. Zachowajmy dla nich miejsce na wyprzedzanie po lewej stronie kolumny. Gdy usłyszysz hasło „lewa wolna!”, zjedź lekko na prawo i przekaż innym uczestnikom, by zrobili to samo.

4. Rower to nie tylko dwa kółka. W Przejeździe wezmą udział riksze, monocykle, wysokie rowery i inne, nietypowe pojazdy. Pamiętajmy, że ich droga hamowania może być trochę dłuższa i zostawmy więcej miejsca przed nimi.

5. To nie wyścig. Jedziemy w tempie spacerowym, aby każdy z uczestników mógł nadążyć. Jeśli nie musisz, nie wyprzedzaj innych rowerzystów i nie hamuj gwałtownie.

6. Dzieci przodem. Najmłodszych uczestników Przejazdu oraz osoby jadące wolno zapraszamy na czoło peletonu. Tam prędkość jazdy jest stała i dostosowana do ich możliwości.

7. Po pomoc zgłoś się do ratownika. Wielki Przejazd Rowerowy wspomagają ratownicy na rowerach z grupy R2. Znajdziesz ich na końcu peletonu. W razie skaleczenia lub innego urazu, zawsze możesz zwrócić się do nich po pomoc.

8. A może przebranie? Wolisz strój goryla zamiast dżinsów lub stroju sportowego? Załóż go, a może wygrasz nagrodę. Dla najciekawiej przebranych uczestników Wielkiego Przejazdu Rowerowego przygotowaliśmy nagrody.

9. Przyjedź ze znajomymi. Im więcej rowerzystów dołączy do Wielkiego Przejazdu Rowerowego, tym jazda będzie przyjemniejsza. Opowiedz o Święcie Cyklicznym swoim znajomym. Zaproś matkę, żonę i kochankę i wspólnie przyjedźcie na Plac Nowaka-Jeziorańskiego.

10. Uśmiechnij się! Najważniejsza w Święcie Cyklicznym jest radość z jazdy na rowerze. Bądź przyjazny dla innych uczestników i pomagaj im w razie potrzeby. Uśmiechaj się często i przywieź ze sobą tylko pozytywne emocje.

Opowiadam o rowerach w mieście na blogu Statek Kosmiczny.

  • rafal

    Błąd w punkcie 9 :
    Zaproś matkę, żonę i kochankę i wspólnie przyjedźcie na >>Plac Szczepański<<.