Zrób sobie lepsze miasto

Zrób sobie lepsze miasto

Czy wiesz ile pieniędzy trzeba wydać, by zmienić Kraków w miejsce lepsze, bardziej przyjazne mieszkańcom? Kilkadziesiąt milionów złotych? Kilkaset? Nie, wystarczy 50 zł. 

Za tę kwotę możesz kupić dobrą książkę. Gdy ją przeczytasz, zapewne będziesz mądrzejszy. Możesz też spędzić wieczór chodząc po knajpach. Efekt? Miło spędzony czas ze znajomymi. No i może efekt uboczny następnego poranka. Jedno się nie zmieni – rzeczywistość za oknem pozostanie taka sama.

Za 50 zł nie powstanie nawet krótki odcinek drogi rowerowej, żaden kontrapas ani nawet pół stojaka. Może jednak powstać coś więcej – Święto Cykliczne. Możemy narzekać na złą infrastrukturę i wadliwe przepisy. Możemy czekać aż zmieni się podejście rządzących. Ale możemy też pokazać ilu nas jest.

9 czerwca na Wielkim Przejeździe Rowerowym spotka się około 3000 rowerzystów. Wielu z nich jeździ na dwóch kółkach tylko od czasu do czasu. Jednak za każdym razem, gdy odbywa się Święto Cykliczne kilka osób myśli „a może zacznę jeździć na co dzień?”.

Dzięki temu jest nas coraz więcej. Na pewno zauważyłeś to, patrząc na ulice Krakowa. Więcej rowerzystów to większe bezpieczeństwo. Stajemy się stałymi uczestnikami ruchu, a nie wyjątkiem od samochodowej reguły. Więcej rowerzystów to miasto bardziej przyjazne dla ludzi. Nie wierzysz? Spójrz na zdjęcia projektu Nowa Krupnicza. W końcu, więcej rowerzystów to sygnał dla władz naszego miasta. Tysiące osób wybierających na co dzień dwa kółka to grupa, której potrzeb nie można nie zauważać.

W tym roku Święto Cykliczne robimy wspólnie z Tobą. Po raz pierwszy festiwal jest finansowany ze składek krakowskich rowerzystów. Ty też możesz się dorzucić. Wystarczy, że wpłacisz 50 zł, więcej albo mniej. Twój wybór. W zamian otrzymasz od nas rowerowy gadżet albo inną nagrodę. Ale tak naprawdę to tylko dodatek. Za niewielkie pieniądze dostajesz coś więcej – lepszy Kraków.

Dołącz do nas i zrób sobie festiwal. Sprawdź jak możesz się włączyć w Święto Cykliczne: polakpotrafi.pl/projekt/swieto-cykliczne-krakow 

Opowiadam o rowerach w mieście na blogu Statek Kosmiczny.