Kraków Miastem Rowerów ma rzeczniczkę

Kraków Miastem Rowerów ma rzeczniczkę

Na ostatnim spotkaniu zarządu stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów podjęliśmy m.in. uchwałę o powołaniu stanowiska rzecznika prasowego KMR i powołaniu komórki relacji strategicznych, która będzie pracowała na rzecz wizerunku stowarzyszenia w mediach i wśród innych grup obywatelskich. Decyzja zapadła jednomyślnie. Kim jest rzeczniczka KMR?

Jest tak znaną rowerzystką, że piszą o niej Gazety

Marta, absolwentka filologii angielskiej, wyjechała do USA pięć lat temu, by być bliżej Williama, którego poznała na wolontariacie na Ukrainie. Studiowała teologię, myślała, że może zostanie pastorem. Zamiast tego rozpoczęła doktorat. Do Polski przyjechała dzięki grantowi stanowemu.

Kiedy w styczniu wylądowała w Krakowie, zdziwiła ją niechęć, z jaką traktuje się tu rowerzystów. – Mieszkaliśmy z mężem w Minneapolis, to najbardziej przyjazne rowerzystom miasto w całych Stanach. Na uniwersytet jeździłam na kolarzówce rowerową trasą szybkiego ruchu, która powstała w miejscu starych torów kolejowych – wspomina.

Marta zawodowo zajmuje się polityką edukacyjną i rozwojową. Jest pracowniczka naukową University of Minnesota i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Działa społecznie od ponad 10 lat. Rowerowe przygody rozpoczynała w czasach studenckich od dojazdów do Collegium Paderevianum UJ na zdezelowanej zielonej Ukrainie. Do działalności w Stowarzyszeniu Kraków Miastem Rowerów zainspirowało ją zderzenie z polską kulturą drogową i krakowskim smogiem, ale również z inspirującym środowiskiem krakowskich rowerzystów, którzy różniąc się bardzo od siebie, potrafią pracować razem na zdrowsze, bezpieczniejsze i piękniejsze miasto. W pracy na rzecz stowarzyszenia widzi możliwość swojego wkładu w budowanie w Polsce dojrzałego społeczeństwa obywatelskiego.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

 • Gratuluję wyboru Stowarzyszeniu i Pani Rzecznik !:)

 • Już mam pytania :)

 • Agata Kolomyjska

  Dobry wybór!! A Pani Marcie gratulujemy i czekamy na zmiany :) Na przykład stojaczki tu i tam….

 • Gdyby to jeszcze KMR decydował o postawieniu stojaków ;)

 • Agata Kolomyjska

  Cała władza w ręce KMR!!! ;) Żartuje. A serio to na pewno razem się nam uda :) Jeszcze pod wodzą takiej rzeczniczki? Ha!

 • oj pod wodzą, w KMRze udziela się jeszcze mnóstwo innych osób :) zapraszamy kolejne :) http://kmr.org.pl/dolacz-do-kmr/

 • dobrze Jakubie prawisz

 • Andrzej Wiekiera

  Jeśli Stowarzyszenie potrzebuje rzeczniczki prasowej, to wiedz, że coś się (dobrze) dzieje :)))