Rower wygodniejszy od samochodu

To stwierdzenie jest prawdą we wszystkich tych miastach, gdzie projektuje i organizuje się przestrzeń miejską z myślą o pieszych i rowerzystach. Rower jest więc wygodniejszym środkiem transportu od samochodu w takich miastach jak Groningen, Amsterdam czy Kopenhaga, której po sąsiedzku rośnie konkurencja. W szewdzkim Malmo ruch rowerowy stanowi już ok. 40% wszystkich podróży po mieście.

A jaki środek transportu jest najwygodniejszy w Krakowie? Jeśli przyjąć, że wybór większości mieszkańców decyduje o wyniku, to najwygodniejsza jest komunikacja zbiorowa – ok. 55% podróży. Co zrobić by podnieść komfort przemieszczania się po Krakowie rowerem? Zacząć projektować i organizować miasto choćby na wzór skandynawski, tak przecież popularny w wielu polskich mieszkaniach.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • Deltar

    Za 20 lat może i u nas tak będzie. Jak na razie najważniejsze są stadiony i autostrady.

    • Rigel

      i po co kubusiu smucisz? Zastanów się lepiej, co robić, by ten okres skrócić.

  • Nie prawda. Przy szerszych drogach tak. A zimą, co ?

  • Andrzej Woźniak mozesz rozwinac swoja mysl? bo zupelnie nie wiem o co Ci chodzi.