Policyjne porady Lidla

Policyjne porady Lidla

We wspólnej akcji Lidl i Policja radzą, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze. Specjalne wskazówki dla rowerzystów przygotowała Komenda Główna Policji:

Rowerzysto:

 • Zanim wyruszysz na wyprawę upewnij się, że rower jest w pełni sprawny i wyposażony we wszystkie niezbędne elementy, hamulce i oświetlenie.
 • Pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Nawet jeśli masz pierwszeństwo przejazdu zatrzymaj się i upewnij, że z boku nie nadjeżdża inny pojazd.
 • Nigdy nie zapominaj o kasku, w razie upadku może uratować Ci życie.
 • Zadbaj o swoją widoczność. Kamizelka odblaskowa, breloczek czy opaska sprawią, że będziesz z daleka widoczny dla innego kierowcy.

Porady znajdziemy na stronie Lidla oraz w gazetkach promocyjnych tego marketu. Do policyjnej mantry kaskowo-kamizelkowej już przywykłem, jednak porady dotyczące pierwszeństwa to „nowa jakość”. A przecież policyjny mundur nie wszędzie prowadzi do bezpieczniactwa i bezmyślności w pojmowaniu brd: patrz Brema i Bruksela.

Kilka pytań do Policji?

Policja vs rozsądek
Jak zauważa serwis Polska na Rowery rady policji nie odnoszą się tylko do przejazdów rowerowych, ale też do jezdni:

Wyobraźcie sobie, że jedziecie na rowerze po jezdni. W mieście lub na jakiejś drodze (np. krajowej) poza miastem – jak wolicie. Macie pierwszeństwo lub wręcz zielone światło na skrzyżowaniu, na które właśnie wjeżdżacie. Czy w takiej sytuacji hamujecie i zatrzymujecie się, by upewnić się, czy z bocznej uliczki nie wyjeżdża mistrz kierownicy nie zważający na przepisy?

 

Jasne, że nie. Nie jesteście przecież samobójcami! Nikt z Was pewnie nie chce zostać rozjechanym przez auto jadące za Wami (nierzadko ciężarowe lub autobus). Zwłaszcza, że jest to auto zwykle jadące szybciej niż rower, a więc mające większy problem z wyhamowaniem za niespodziewanie zatrzymującym się jednośladem. W dodatku kierowca takiego pojazdu spodziewa się wszystkiego, ale nie tego, że ktokolwiek przed nim zacznie nagle hamować na skrzyżowaniu mając zielone światło lub pierwszeństwo.

Policja vs PoRD
Art. 49. Prawa o Ruchu Drogowym:

1. Zabrania się zatrzymania pojazdu:
1) na przejeździe kolejowym, na przejeździe tramwajowym, na skrzyżowaniu oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania
[…]
4. Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.

Porady policji są więc nie tylko sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem – są niezgodne z obowiązującymi przepisami! Cała ta „akcja” to jedna wielka kompromitacja policji!

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Andrzej

  Fajne te produkty rowerowe z lidla, w szczególności chwyty z rogami i pompka z manometrem. Muszę podejść w czwartek i zobaczyć jak to wygląda w rzeczywistości.

 • Andrzej

  zobaczcie to:
  http://www.ergon-bike.com/us/en/product/gp2

  cena 39,95 EURO

  ….a w lidlu podobny produkt: 39,95 ZŁ

  No, naprawdę muszę się tam przejść

  • greg

   Odradzam chwyty z lidla, są w większości z twardego plastiku, tylko szare elementy są z miękkiej w dotyku gumy. Ergony, kellys są lepsze, cena nie kłamie.

 • deltar

  W zeszłym roku kupiłem w Lidlu bardzo fajny stojak serwisowy. Może teraz też coś fajnego rzucą. Dobrych rad dotyczących bezpieczeństwa nie skomentuję.

 • Nipsu

  Czyżby nadal desperacje próby na siłę „przywrócenia” art 33.4? Bo na to tylko mi to wygląda. Chyba nie tylko kierowcy, ale i policja ma problemy z akceptacją nowych przepisów.

 • Andrzej

  Bez sensu, że Lidl konsultuje się z policją takich sprawach, która akurat zna się na prawie o ruchu drogowym gorzej niż kura na pieprzu.

 • Leesior

  Żenujące polycyjno-lidlowe porady.
  Szczególnie „spodobał” mi się fragment:

  „Pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Nawet jeśli masz pierwszeństwo przejazdu zatrzymaj się i upewnij, że z boku nie nadjeżdża inny pojazd.”
  Przecież przepisy ruchu drogowego zabraniają niepotrzebnego blokowania ruchu i zbyt wolnej jazdy…. No ale jeśli tak pisze Polycja… to i ja mam radę dla kierowców:

  Kierowco ! Pamiętaj o przepisach ruchu drogowego. Nawet jeśli masz zielone światło zatrzymaj się i upewnij, że z boku nie nadjeżdża inny pojazd, a w szczególności rower.

  Polycja – instytucja zaufania publicznego….. ehhh… Moje zaufanie do Polycji oscyluje w granicach 0-5%. Oczywiście to tylko moja subiektywna opinia.

 • Bogdan

  Jest to o tyle groteskowe, że ludzie z Lidla odpowiedzialni za marketing z pewnością mają prawa jazdy (i oczywiście używają aut), a być może chętnie korzystają z rowerów. Zdawać by się mogło, że w tym kontekście powinni zwrócić uwagę na niezgodność z PoRD takich nieprzemyślanych porad…

 • Adam Łaczek

  „Jest naprawdę wiele takich miejsc, gdzie wolałbym, aby ten rowerzysta
  wręcz się zatrzymał i upewnił się czy przypadkiem z lewej strony, w
  szczególności, ktoś nie nadjeżdża. Dotyczy to głównie ścieżek rowerowych
  na których rowerzysta ma pierwszeństwo, ścieżek rowerowych, które
  przecinają się z drogą i gdzie rowerzysta ma ewidentnie zielone światło,
  ale kierowca który jedzie wzdłuż tej ścieżki skręca akurat w prawo i
  niekoniecznie może zauważyć tego _PĘDZĄCEGO_ rowerzystę, bo będzie on
  zasłonięty chociażby drzewem czy też krzakiem, których przy ścieżkach
  dla rowerów jest jeszcze bardzo dużo.”
  http://www.youtube.com/watch?v=LiXNXUj04G8&feature=youtu.be
  Rzecznik Policji w akcji

 • Adam Łaczek
 • Leesior

  Hłe, hłe…. Czyżby wykorzystano moje hasło, w nieco zmodyfikowanej wersji ? :)
  Oczywiście nie mam nic przeciwko temu – ku chwale rowerowej braci :)

  A tak na poważnie (choć mam nadzieję, że nie całkiem), to widzę jeszcze jedno zagrożenie – tu:
  „…bo będzie on zasłonięty chociażby drzewem czy też krzakiem, których przy ścieżkach dla rowerów jest jeszcze bardzo dużo.”
  OJ ! Jeszcze jest bardzo dużo drzew, a czy to znaczy, że będą rąbać ?! :) i wkrótce nie będzie ?
  To może wytną wszystkie drzewa wzdłuż jakichkolwiek dróg.

  PS. Moje zaufanie do Polycji spasło do -1%.