Strefą musi być objęte całe Półwsie Zwierzynieckie!

Strefą musi być objęte całe Półwsie Zwierzynieckie!

Tematyka konsultacji społecznych ws. rozszerzenia strefy płatnego parkowania narosła wieloma mitami, dlatego chciałbym opisać jak te konsultacje wyglądały na Półwsiu Zwierzynieckim. Spotkanie z mieszkańcami przeprowadziliśmy w Szkole Podstawowej nr 31. Uczestniczyła w nim przedstawicielka ZIKiT, radni [m.in. Andrzej Hawranek – AŁ], oraz mieszkańcy, których było ok. 100-120 osób.

Przeciwnicy rozszerzenia strefy używali różnych argumentów. Pytano dlaczego mają płacić za miejsce parkingowe pod swoim domem skoro nie mają gwarancji, że wprowadzenie opłat nie zagwarantuje im wolnego miejsca postojowego. Ci mieszkańcy oczekują wręcz zapewnień, że będą mieli gdzie zaparkować. Najostrzejszy sprzeciw wygłaszają młodzi ludzie, którzy wynajmują mieszkania, a nie posiadający meldunku. Dla nich strefa oznacza płatność 250 zł/miesiąc. Do tego dochodzą tradycyjne absurdy jak „Prezydent zadłużył miasto, a teraz chce zarobić”.

Ku mojemu zaskoczeniu na spotkanie przybyła też licznie reprezentowana grupa zwolenników rozszerzenia strefy. Tu było naprawdę dużo merytorycznych argumentów:
– poprawa sposobu parkowania w strefie,
– zwiększenie rotacji (wzorem Kazimierza), a zatem zwiększenie możliwości parkowania.
Był jeszcze jeden bardzo ciekawy argument: odśnieżanie chodników przejmuje zarządca strefy. Oczywiście osoby reprezentujące pieszych bezwzględnie popierają rozszerzenie strefy.

Zarówno w głosowaniu jawnym, jak i poprzez ankiety, które rozdawaliśmy na spotkaniu wygrała opcja rozszerzenia strefy płatnego parkowania. Ankiety spływają zresztą do dzisiaj i przewaga zwolenników wprowadzenia strefy jest znaczna – określiłbym ją na poziomie 60% „za” do 40% „przeciw”.

Warto podkreślić jeden warunek, bez spełnienia którego nikt nie wyrazi zgody na jakiekolwiek rozszerzenie – strefą musi być objęte całe Półwsie Zwierzynieckie, a nie tylko od Alei do ul. Kraszewskiego jak zaproponował ZIKiT. Zresztą jest to zgodne z podjętą uchwałą 277 Rady Dzielnicy VII. Na początku grudnia podczas spotkania z Przewodniczącym Rady Miasta i w obecności ZIKiT-u zawnioskowałem o rozszerzenie strefy płatnego parkowania o Półwsie zgodnie z powyższą uchwałą. Nasza propozycja idzie nawet dalej niż projekt zamieszczony na łamach ibikekrakow, bo uznaliśmy, że część ul.Królowej Jadwigi też można by objąć strefą płatnego parkowania.

Reasumując, jak zawsze są zwolennicy i przeciwnicy – w sytuacji zaniechań, do których doprowadzono w ciągu ostatnich 15 lat, nie ma idealnych rozwiązań. Jednak jeśli miasto Kraków myśli o rozszerzeniu istniejącej strefy płatnego parkowania, to nie wyobrażamy sobie życia na Półwsiu Zwierzynieckim gdybyśmy pozostali poza strefą.

Szczęsny Filipiak – Przewodniczący Zarządu oraz Rady Dzielnicy VII Zwierzyniec