Mogilska wg ZIKiT: tysiące TIRów na dobę?

Mogilska wg ZIKiT: tysiące TIRów na dobę?

W odpowiedzi na mój wniosek o udostępnienie informacji publicznej ZIKiT przyznaje, że w ramach przebudowy linii tramwajowej Plac Centralny – Rondo Mogilskie dla ul. Mogilskiej przyjęto kategorię ruchu KR5. O co więc chodzi z tymi kategoriami ruchu?

Otóż przepisy (rozporządzenie Min. Transportu i Gosp. Morskiej z 2 marca 1999) określa 6 kategorii ruchu. Wielkością charakterystyczną każdej z nich jest liczba tzw. osi obliczeniowych 100kN (10 ton) na dobę na pas obliczeniowy ruchu (L). I tak kategoria KR1 to mniej niż 12, KR5 to 1001-2000, a KR6 to wszystko powyżej 2000. Nie są pod uwagę brane auta osobowe i inne lżejsze pojazdy.

Wzorując się na tej stronie postanowiłem obliczyć, z jakim ruchem możemy mieć do czynienia:

L = (N1 x r1 + N2 x r2 + N3 x r3) x f

L to liczba osi obliczeniowych na dobę na pas ruchu (1001-2000 dla kat. KR5)
N1, N2 i N3 to średnio dobowy ruch, odpowiednio: samochodów ciężarowych bez przyczep, pojazdów członowych (tirów lub ciężarówek z przyczepami), autobusów, w połowie okresu eksploatacji
f odczytałem z tabelki – dla jezdni dwujezdniowej o łącznej liczbie 4 pasów (a więc stan obecny) jest to 0,45
r1, r2, r3 również odczytałem z tabelki i tak: r1=0,109, r2=1,95 (wariant optymistyczny), r3=0,594.

Uzbrojony w liczby przystąpiłem do obliczeń, biorąc pod uwagę wariant najbardziej optymistyczny, tzn. najmniejszy szacowany ruch:

1001 = (0,109 x N1 + 1,95 x N2 + 0,594 x N3) x 0,45

I tak, gdyby po Mogilskiej miały się poruszać wyłącznie tiry, to KR5 zakłada, że będzie ich na dobę co najmniej: 1001 / 0,45 / 1,95 = 1139, a maksymalnie dwa razy więcej (2278). Oznacza to 50-100 tirów na godzinę, przez całą dobę!

Oczywiście po Mogilskiej będą jeździć również ciężarówki (musiałoby ich na dobę być 23-46 tys. czyli 1000-2000 na godzinę) i autobusy (4260-8520 na dobę, średnio 177-355 na godzinę).

Oczywiście nie może być mowy o jednym z rodzajów ruchu, więc prawda założeń ZIKiTu leży gdzieś pośrodku, ale wciąż byłoby 1000-2000 osi o nacisku 10T każda w ciągu doby czyli założone natężenie ruchu ciężkich pojazdów na Mogilskiej jest ogromne. Nic dziwnego, KR5 stosuje się bowiem na drogach ekspresowych!

Założenie takiego ruchu jest całkowicie bez pokrycia – od czasu do czasu przejedzie jakiś dostawczak, czasem śmieciarka, kilka autobusów PKS i tyle. Tranzyt wschód-zachód przebiega obwodnicą autostradową, a tiry do centrum nie jeżdżą i nie będą jeździć nawet na koniec planowanego czasu eksploatacji ulicy (kategorię ruchu oblicza się na podstawie założeń dla środka tego czasu).

Kategoria ruchu decyduje min. o grubości nawierzchni, a więc jej koszcie. Nie jestem inżynierem budowlanym, nie znam dokładnie przepisów, więc nie wiem czym jeszcze, ale wygląda mi to na sporą niegospodarność, być może również jako kolejny wydumany argument przeciw Alei Mogilskiej, no bo jak tu zwezić ulicę, skoro szaleją na niej takie ilości ciężarówek?

Hejter i cyklista. Twórca fanpage'a "Krakowskie Niedasie - Produkt Regionalny".

 • Nipsu

  A propos TIRów, to w momencie ukończenia czwartej obwodnicy te powinny zostać absolutny zakaz wjazdu do miasta jeśli nie mają tutaj punktu rozładunkowego/załadunkowego/bazy i tyle w temacie.

 • jacek

  „Kategoria ruchu decyduje min. o grubości nawierzchni, a więc jej koszcie. Nie jestem inżynierem budowlanym, nie znam dokładnie przepisów, więc nie wiem czym jeszcze, ale wygląda mi to na sporą niegospodarność”. To nie jest niegospodarność, a racjonalność. W Polsce zawsze narzekamy na to, że drogi szybko się sypią. Może lepiej przyjąć standardy ekspresówki, aby następna przebudowa była potrzebna nie za 20, ale za sześćdziesiąt lat? Nie pochwalam wizji mogilskiej zikitu i wolę tę, jaka jest w Alei Mogilskiej, ale niezależnie od tego, co zostanie wybrane, wolę aby sama jezdnia była zrobiona tak, żeby służyła przez długi czas, a nie była do wymiany jeszcze przed upływem okresu gwarancyjnego. Nie nawołujcie do budowy kiepskich dróg ;)

 • Marcin Mlody Dżi

  powiedzcie lepiej co dzisiaj robili ludzie w różnych częściach miasta (gł. przy skrzyżowaniach) z komórkami w roli dyktafonów ??

 • Maciek O

  @Jacek: Grubość asfaltu nie jest jedynym grzechem ZIKiTu. Problem w tym, że oni w zasadzie do każdego parametru podchodzą równie luźno, a potem argumentują, że Mogilska jest zawalona ruchem i jej zwężenie to będzie kataklizm. BTW: dziś remontują agrafkę przy wiaduktach, cały pas jest zamknięty, korek? Brak.

  • aldona

   I to jest warte udokumentowania fotograficznego/filmowego. Skoro bowiem przy spontanicznym zamknięciu jednego pasa ruchu na Mogilskiej nie robią się korki to dlaczego miałyby się robić w przypadku Al.Mogilskiej?
   Tyle lat ZIKiT pokazywał swoją nonszalancję i lekceważenie mieszkańców Krakowa, chyba pora im pokazać, że tej ulicy nie zepsują i użyć wszystkich możliwych prawnie dopuszczalnych sposobów, by nie zgodzić się na takie marnotrawstwo publicznych pieniędzy!

 • moze prowadzili badania ruchu, podobno takowe sa obecnie prowadzone w krakowie

 • Chodzi po prostu o drożeszego misia, na którym większy wałek można zrobić i tyle. Od razu widać czym to śmierdzi…

 • @aldona: http://www.youtube.com/watch?v=w95DAd70L7E kiepska jakość ale widać, jakie tam są „korki”

  @Marcin Wojcik: badania są, ale podejście jest takie, że jeśli potwierdzają tezę ZIKiTu to się o nich mówi głośno, w przeciwnym razie się milczy i dalej jedzie z koksem. http://ibikekrakow.com/2013/02/19/zikit-przyznaje-miejska-symulacja-dt-mogilskiej-to-uproszczenie-2/
  Do tego dochodzą kwiatki w stylu „średnia prędkość będzie wynosić 40-50km/h”, jakimi raczy mieszkańców dyr. Migdał.

 • Mariusz

  To jest kontrakt z projektowaniem, więc projektant zaprojektuje zapewne minimalną grubość nawierzchni zgodną z prognozą i SIWZ.

  Trzeba tylko przy budowie zwrócić uwagę, by wykonawca nie robił jakiś nakładek zwłaszcza na kostce kamiennej i innych oszczędności, bo zgodnie z SIWZ ma być min. 25 cm MMA i pełna wymiana konstrukcji.