Masa,kra i lód.

Masa,kra i lód.

Od czasu, gdy jechaliśmy w Życzeniowej Masie Krytycznej część z naszych marzeń zaczęła mieć szanse na realizację. Pozytywne sygnały docierały do nas zarówno od strony władz miasta, jak i ZIKit-u. Rada Miasta przegłosowała uchwałę kierunkową, dzięki której jest szansa, że 0,3% kwoty budżetu Krakowa będzie przeznaczana na infrastrukturę rowerową. ZIKiT natomiast stał się stroną „Krakowskiego Dialogu Cyklicznego”, który ma doprowadzić do wcielania w życie rozwiązań przyjaznych w mieście, nie tylko dla rowerzystów, ale wszystkich jego mieszkańców.

rowerzystkamasowa

Mimo tych optymistycznych wieści wiele z palących kwestii w Krakowie nadal nie jest rozwiązanych. Ważą się losy ulicy Mogilskiej, jak również toczą się nieskończone debaty na temat walki ze smogiem, których efektów nie widać. Indolencja władz zmobilizowała organizacje społeczne do podjęcia działań. W całym mieście widzimy wielkoformatowe banery akcji Krakowski Alarm Smogowy. Głosu nie mogło też nie zabrać stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów manifestujące swoje niezadowolenie podczas Lutowej Masy Krytycznej.

miloszmasowyrowermasowy

W ostatni piątek, nie zważając na zacinający śnieg, hulający wiatr i mróz około 80 rowerzystów ruszyło w trasę. Jak zwykle promowaliśmy najbardziej ekologiczny środek miejskiego transportu, który w przeciwieństwie do samochodu nie przyczynia się do tworzenia smogu. Udowodniliśmy też, że rower jest pojazdem całorocznym,  a potrzeba zmian przyzwyczajeń transportowych mieszkańców Krakowa jest niezbędna, abyśmy my i znane krakowskie osobistości nie musieli wyglądać jak na „szprychówkach” poniżej.

pomnikstanczyk

Jedźcie z nami rowerami – do zobaczenia na kolejnej Masie!

  • Kamil Szeląg

    ciekawy artykuł

  • Siebie byśmy dodali.

  • Pablo

    Fajna akcja, szkoda że nie mogłem być z Wami…