Krakowski Dialog Cykliczny. Na początek porozumienie z ZIKiT-em

Krakowski Dialog Cykliczny. Na początek porozumienie z ZIKiT-em

To już pewne. W poniedziałek, 18 lutego 2013 roku o godz. 11.45, w Pawilonie Wyspiański 2000 Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów w świetle fotoreporterskich lamp błyskowych, podpisze porozumienie o współpracy z Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu. Umowa to początek partnerskiej współpracy przy projekcie „Krakowski Dialog Cykliczny. Dzielnicowe konsultacje społeczne, jako narzędzie opiniowania i włączania mieszkańców w decydowanie o kształcie polityki rowerowej miasta”.

Dostrzegając konieczność szukania nowych form współpracy na linii miasto-mieszkańcy, a także wychodząc naprzeciw potrzebom społeczności lokalnej, nasze Stowarzyszenie chce zwiększenia udziału społecznego w procesie planowania infrastruktury przyjaznej dla niechronionych użytkowników ruchu, czyli rowerzystów, pieszych, dzieci oraz osób niepełnosprawnych

– mówi Jan Szpil, prezes Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów.

Oficjalne podpisanie porozumienia to symboliczny początek projektu, którego pierwszym elementem jest badanie ankietowe mieszkańców Krakowa pod kątem infrastruktury rowerowej, w tym przyjaznych rozwiązań dla niechronionych użytkowników ruchu drogowego.

Kolejnymi ważnymi elementami projektu będą:

Forum Dzielnicowych Partycypatorów, czyli otwarte warsztaty dla mieszkańców Krakowa, pracowników ZIKiT oraz Radnych Miasta i Dzielnic planowane na 11 maja br. Zajęcia będą prowadzone przez specjalistów od infrastruktury rowerowej oraz ekspertów do spraw konsultacji społecznych z Małopolskiego Instytutu Kultury.

Konsultacje społeczne. Odbędą się w drugiej połowie roku, w 5 rejonach miasta: w Śródmieściu, Krowodrzy, Nowej Hucie, Podgórzu Wschód i Podgórzu Zachód. Spotkania z mieszkańcami będą miały na celu dyskusję nad rozwiązaniami przestrzennymi oraz zapoznanie mieszkańców z wynikami badań sondażowych.

„Kontrakt 100 rozwiązań”. Wyniki konsultacji zostaną zawarte w formie kontraktu 100 rozwiązań. Dokument będzie stanowił podstawę do realizacji infrastruktury przeznaczonej dla niechronionych uczestników ruchu.

Projekt „Krakowski Dialog Cykliczny” realizowany jest przez Stowarzyszenie Kraków Miastem Rowerów przy wsparciu finasowym Fundacji im. Stefana Batorego.

Absolwent animacji kultury UJ. Po lekturze m.in. Cyfrowego życia Nicholasa Negroponte jego credo to - wierzę w bloga, co zaowocowało nagrodą Bloger Roku 2006 za prowadzenie krakoff.info. Poza aktywnością internetową ceni również dobrą kuchnię wegetariańską i zrównoważoną, czyli zieloną architekturę. Uwielbia miasto, ale chciałby je zamienić w ogród pełen zieleni, w którym najwygodniej i najszybciej przemieszczać się można rowerem. Od sierpnia 2013 roku pełni funkcję tzw. oficera rowerowego w Zarządzie Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie.

  • jablawut

    Cieszę się bardzo. Mam nadzieję że na podpisie się nie skończy.

  • Mariusz

    Kampanię wyborczą można uznać za rozpoczętą.