Czy Prezydent rzeczywiście walczy(ł) ze smogiem?

Czy Prezydent rzeczywiście walczy(ł) ze smogiem?

Ze zdziwieniem przeczytałem komunikat Moniki Chylaszek „Przekonać nieprzekonanych”:

” Ani dla prezydenta, ani dla urzędników problem zanieczyszczenia powietrza nie był wstydliwy ani zamiatany pod dywan.

od 2002 zlikwidowano 8,5 tysiąca pieców i 200 kotłowni za ponad 11 mln zł”.

Czy jest to rzeczywiste osiągnięcie, czy zwykła propaganda sukcesu?

Praga
Zobaczmy zatem jak z piecami walczono w Pradze[1].
Praga
Program wymiany pieców w Pradze wystartował już w 1994! Z wykresu widać, że na początku tego programu w 1994 przeznaczono w Pradze na wymianę pieców prawie 110 mln CZK czyli ok. 18 000 000 zł po dzisiejszym kursie. To więcej niż Prezydent Miasta Krakowa wydał przez 10 lat! Pamiętajmy też, że w 1994 roku te pieniądze były warte o wiele, wiele więcej z powodu wysokiej inflacji w latach 1994-2013. W samym tylko 1994 w Pradze wymieniono piece w ponad 11 000 mieszkań! Znowu więcej niż w Krakowie przez 10 lat! Z wykresu wynika, że subsydia w Pradze sukcesywnie malały do 2003. Zapewne wtedy Praga problemem wymiany pieców miała już za sobą. Dodatkowo nie wszystkie piece wymieniono przy udziale dofinansowania, bo wymiana pieców odbywała się także poza systemem wsparcia finansowego gminy. W czasie gdy Praga zwalczyła piece Kraków budował stadiony – to chyba najlepszy komentarz do rzeczywistego zakresu działań Prezydenta ws programu wymiany pieców.

Czemu Prezydent pomija samochody?
Prezydent udaje „przekonanego”, tymczasem chyba sam nie jest przekonany do roli samochodów w procesie powstawania smogu. Samochody dorzucają do pyłów, będących głównym składnikiem smogu aż 38% tego, co piece na paliwa stałe*. Czemu Monika Chylaszek ignoruje to źródło smogu w swojej wypowiedzi? Czemu Prezydent Miasta nie chwali się działaniami przeciwdziałającymi transportowi samochodowemu? Bo takich działań nie ma! Są za to działania zachęcające do przesiadania się do aut i zwiększania ruchu: tylko w latach 2008-2012 na Alejach Trzech Wieszczów natężenie ruchu samochodowego wzrosło o 12%, przez co w śródmieściu znacznie zwiększyło się stężenie trującego dwutlenku azotu (NO2), a danych o wzroście samochodowego PM10 i PM2.5 nie ma, z racji tego że jest on wymieszany razem z pyłem z pieców. W zakresie emisji pyłów pochodzących od samochodów i dwutlenku azotu ekipa Prezydenta Majchrowskiego pogorszyła sytuację w mieście! Co gorsza urzędnicy nie są nawet świadomi własnej niekompetencji i w dalszym ciągu chcą zwiększać natężenie ruchu samochodowego w Krakowie!

Prezydent kontra badania naukowe
Warto zauważyć, że większość publikacji naukowych o szkodliwym działaniu PM10 i PM2.5 na organizm ludzki odnosi się do zanieczyszczeń pochodzących z samochodów napędzanych silnikiem diesla! Dzieje się tak dlatego, że problem palenia w piecach to raczej lokalny polski folklor – rozwiązany już wiele lat wcześniej w dużych miastach UE. Środowisko naukowe jasno wskazuje na zagrożenia dla zdrowia wynikające z ruchu samochodowego, szczególnie tego z silnikiem diesel. Tymczasem Prezydent Majchrowski zdaje się te badania ignorować – czemu?

Co dalej?
Praga zwalczyła problem palenia węglem w piecach, niestety nie ograniczyła ruchu samochodowego. Oczywiście ich sytuacja jest teraz przynajmniej 2 razy lepsza niż w Krakowie. Niestety w najbardziej zaludnionych obszarach Pragi średnioroczne normy PM10 są w dalszym ciągu przekroczone, a stężenia samochodowego dwutlenku azotu (NO2) również nie dają nadziei na zdrowie! Nawet jeśli Prezydent Majchrowski zacznie w końcu przeznaczać większe pieniądze na program wymiany pieców, to bez zmiany mentalności w kwestii samochodów (co widać po stosunku do infrastruktury rowerowej) za Prezydentury Jacka Majchrowskiego nie doczekamy się zdrowego powietrza!

1. Air pollution abatement in Praque city, Maria Kazmukova Josef Janota Vaclav Pisa (2006)

* Innymi słowy: Na 100 kg pyłów wyemitowanych przez piece na paliwa stałe przypada 38 kg pyłów wyemitowanych przez samochody.

Od urodzenia w Krakowie. Absolwent Wydziału Inżynierii Elektrycznej i Komputerowej Politechniki Krakowskiej. Związany ze Stowarzyszeniem Kraków Miastem Rowerów, oraz Stowarzyszeniem Przestrzeń-Ludzie-Miasto. Pierwsza publikacja na ibikekrakow: 17 marca 2010. Zainteresowania: - rowerowe BRD (edukacja, walka z mitami, SEWiK), - ruch pod prąd (animator akcji "Rowerem legalnie pod prąd"), - przewóz dzieci, - edukacja ws zanieczyszczeń, - promocja: Kraków na skróty, Rower mój środek transportu, - przyczepki, rowery cargo, rowerem na zakupy, rower i handel, - rowery w liczbach, statystyki, - zrównoważony transport (budżet), - sprzeciw wobec promowania i obligatoryjności kasków, - zmiana przepisów dla nietrzeźwych rowerzystów, - polityka parkingowa (w tym płatne parkowanie, parkowanie i handel), - transport zbiorowy,

 • Mariusz

  Radni PO i PIS również mogli wnosić poprawki do budżetu, dlatego tak samo są winni jak P. Majchrowski i jego radni.

 • Dlatego wlasnie, ze dziala jest zle!

 • aldona

  JM chyba wisi to czy krakowianie będę mniej lub bardziej zapadać na śmiertelne choroby spowodowane długotrwałym wdychaniem krakowskiego pyłu. Być może wynika to z zaawansowanego wieku JM – na zasadzie „a czy to mój problem”.
  Podobnie zresztą lekko JM traktuje zadłużanie miasta, finansując z kredytów betonowanie Krakowa i niszczenie jego tanki miejskiej.
  Panie Majchrowski, może pora wybrać się na emeryturę, a nie wstyd na skalę światową miastu przynosić swoją niewiedzą, ignorancją, niekompetencją? i myśleniem z głębokiego PRLu. Dzisiaj pokazuje Pan działaniami swoich urzędników, że ma gdzieś zdanie krakowian, już niedługo my pokażemy gdzie mamy starania JM o reelekcję.

  • MKN

   Trzymam Pania za slowo. Czas „oczyscic dom z smieci” jak pisal wieszcz.
   Jak dlugo Krakowianie beda wybierac JM et consortes? Do zobaczenia na wyborach. Oczyscmy Krakow ze smogu.

 • tratva

  Bardzo fajny tekst na Rebelya.pl i gdy czytam „ulica” to myślę „ulica mogilska” : Obywatel to właściciel swojego domu, współwłaściciel gminy i państwa. Jeśli tak jak dzisiaj nie mamy prawa do swojej ulicy, nie mamy też prawa do własnego państwa.

  I cała ta akcja z „Prezydentem” który za grube miliony robi betonową szopkę i stowarzyszeniami które za darmo są gotowe ratować świat, pasuje. Link>

  http://rebelya.pl/post/3522/hennig-czego-potrzeba-by-stac-sie-obywatelem-je

 • Przemek

  Wpis Aldony – 100% poparcia!!! Zauważcie z jaką dumą JM pokazuje się mediach gdy jest coś otwierane lub inaugurowane. Gdy trzeba się wytłumaczyć to wypychana do mediów jest p. Chylaszek lub p. Szatanik. Pomijam tutaj rządzę władzy u JM, na której punkcie ma on tzw. bzika. Innymi słowy temu panu już dziękujemy i powinien wyciągnąć wnioski po abdykacji Benedykta, który jest człowiekiem światłym i skromnym. Skromnym!!!

  • MKN

   Czas na rzady cyklistow. Czekam az partia cyklistow zglosi swoich kandydatow do wladz Krakowa. Wraz ze stronnictwem tych ktorzy chca oddychac. Dzieki antysmogowcom jest szansa na wzrost poparcia dla takich jak wy.

   • Adam Łaczek

    Nie zamierzamy startować w wyborach.